Wyłącznik sieciowy - plazma?

tom

New member
Witam, mam pytanie może się komuś wydawać dziwne? czy tv plazmowe mają wyłaczniki sieciowe? w plazmie LG px4RV, ktorą posiadam jest tylko wyłącznik stanu czuwania.

Może o czymś nie wiem? Z tego wynika, że plazma powinna byc caly czas w stanie czuwania (pracy), wyłaczenie calkowite z sieci następuje po wyjęciu wtyczki z sieci.

Czy w innych modelach plazm występuje ten sam problem ...

proszę o odpowiedź - Pozdrawiam
 

krytyk

New member
nie wiem jak jest u innych producentów, ale w moim FujitsuSiemens jest w panelu WE/WY z tyłu wyłącznik 0/1, tak jest w kazdym produkcie FSC, czy to Plazma czy LCD, bardzo przydatne, np nie trzeba chować pilota przed dzieciakami...noi i nie łyka prądu, jak sie wyjedzie na weekend, w razie przepięcia w sieci, jakiegoś wyłądowania, to twoja plazma idzie na śmietnik, kazdy producent wyklucza takie przypadki z gwarancji...
 

Ironmacko

New member
Przepiecie

Taka uwaga nie związana z tematem, wyłączenie telewizora CRT, Plazmy LCD, czy tez innego urządzenia, wyłącznikiem "0-I", nie zabezpiecza go przed przepięciami w sieci i ewentualnym spaleniem...,
Tak wiec proponuje wyjeżdżając na urlop wyciągać wtyczkę ;).
 

dnc

Moderator
VIP
Listwa

Takie urzadzenia jak plazmy czy LCD warto mieć podłączone nie bezpośrednio do sieci, ale najpierw do listwy zasilającej, a ją podłączyć do gniazdka. Po pierwsze taka listwa likwiduje zakłócenia energetyczne a po drugie, na kazdej takie listwie jest wyłacznik sieciowy i mamy pewność, że urządzenia do niej podłaczone są fizycznie odłączone od sieci 230V. A jak ktoś ma problemy z prądem to dobrze jest mieć UPS o mocy min. 600W (1000VA), a wtedy nawet zanik prądu lub jego nagły wzrost (tzw. szpilka, która uszkadza elektronikę) nie stanowi groźby uszkodzenia sprzętu. Warto moim zdaniem zadbac o kondycję źródła zasilania, bo nasza sieć w wielu wypadkach jest dosyć przestarzała i skoki napiecia mogą uszkodzić nasze cacako za 10000 zł!!!
 

kowal

New member
U mnie w 42PX5R też nie ma wyłącznika sieciowego, ale uwierz mi nie powinien być to powód do zmartwień. Dlaczego? Bo wyłączanie z sieci ( lub wyłączanie zasilania wyłącznikiem sieciowym ) jest bardzo niezdrowe dla telewizora, a konkretnie dla jego zasilacza, który na 100% jest impulsowy. Niektórzy producenci np. Sony czy Panasonic podają w mat. serwisowych, iż każde włączenie/wyłączenie z sieci ( ew. włącznikiem ) skraca żywotność telewizora ( a właściwie zasilacza ) o kilkadziesiąt godzin normalnej pracy. Informacja ta dotyczy co prawda konwencjonalnych TV ale zasilacz w PDP / LCD jest bardzo podobny i tak samo czuły na udary napięcia/prądu przy włączaniu.
Poza tym w Stand-by nawet duża plazma pobiera zaledwie kilka watów, więc chyba nie warto ryzykować jej uszkodzenia w ten sposób.
 

simon

New member
kowal napisał:
Poza tym w Stand-by nawet duża plazma pobiera zaledwie kilka watów, więc chyba nie warto ryzykować jej uszkodzenia w ten sposób.

No niezupełnie się z tym zgadzam. W materiałach reklamowych do Panasoniców jest napisane, że zużywają 0,3 W w stanie oczekiwania. Nooo, ale za ten stan oczekiwania to oni chyba uważają stan "brak zasilania" bo mój w stanie "standby" zużywa ok. 15 W - zmierzyłem urządzeniem więc nie zmyślam. W instrukcji po angielsku jest zresztą zaznaczone:

16 W (with tuner Lock On)
0,3 W (without tuner Lock On)
 

dnc

Moderator
VIP
Stand-by

simon napisał:
No niezupełnie się z tym zgadzam. W materiałach reklamowych do Panasoniców jest napisane, że zużywają 0,3 W w stanie oczekiwania. Nooo, ale za ten stan oczekiwania to oni chyba uważają stan "brak zasilania" bo mój w stanie "standby" zużywa ok. 15 W - zmierzyłem urządzeniem więc nie zmyślam. W instrukcji po angielsku jest zresztą zaznaczone:

16 W (with tuner Lock On)
0,3 W (without tuner Lock On)

A jeszcze dla wyjaśnienia trzeba by było wytłumaczyć co to oznacza "With... lock on" i "without... lock on"? Bo z tego co rozumiem, to oznanacza, że są dwa tryby stand-by:
- z włączony tunerem. (tylko wyłączona matryca?)
- z wyłączonym tunerem. ( wyłączona matryca i tuner?)

Tak ma Panasonic, ale czy inne TV też mają takie opcję?
 

kowal

New member
simon napisał:
No niezupełnie się z tym zgadzam... ...zmierzyłem urządzeniem więc nie zmyślam. W instrukcji po angielsku jest zresztą zaznaczone:

16 W (with tuner Lock On)
0,3 W (without tuner Lock On)

Cóż bardzo możliwe, że tak jest i przyznać muszę, że jak na Stand-by 16W to trochę dużo ( BTW ta opcja with/without tuner Lock On to właściwie co daje ? ). Teoretycznie w Stand-by powinien pracować jedynie mały zasilacz ( przetwornica ) zasilająca odbiornik podczerwieni i układ startowy sterujący włączaniem głównego zasilacza. Do tego zazwyczaj wystarcza bez problemu 1-2 W mocy (co przekłada się na koszt rzędu 1 PLN/miesięcznie).
Jak będę miał chwilę czasu to zmierzę z ciekawości ile bierze mój LG.
 

tom

New member
Bardzo dziękuję za uwagi i spostrzeżenia dotyczące wyłącznika sieciowego.

Bardzo mnie ciekawi ile plazma LG px4 rv pobiera prądu w stanie czuwania. jeśli ktoś z Was dysponuje taką wiedzą to proszę o tę informację.

Pozdrawiam
 

Dara

New member
Pamiętaj zawsze warto się zabezpieczać ;) ja mam listwe z bezpiecznikiem i dopiero ona jest podłączona do zwykłego kontaktu.
A co do poboru mocy w czasie czuwania jest ona znikoma nie wiem ile dokładnie ale podejżewam że nie będzie brać więcej prądu niż zwykły TV w czasie czuwania.
Pozdrawiam.
 

pasterz81

New member
UPS-ochrona przed przepięciami z sieci tv plazmowego

Witam.
Nie chciałem zakładać nowego wątku a mam pytanie czy UPS ktory jak wiadomo chroni urządzenia elektroniczne z zasilaczami impulsowymi lub o charakterystyce pojemnościowej przed szkodliwym działaniem zaników napięcia, zbyt niskiego, zbyt wysokiego napięcia, przepięciami może posłużyc lub komuś juz służy do ochrony telewizora plazmowego a dokładniej Panasonica Th42pv60e przed przepięciem z sieci? wiadomo droga rzecz a niewiem w jaki typ zasilacza owy model jest wyposażony.Dzieki za odpowiedz.Pozdrawiam
 

dnc

Moderator
VIP
UPS może podtrzymywać każde urządzenie elektroniczne jakie posiadasz w domu. Nie wolno tylko podpinać urządzeń elektromechanicznych AGD jak pralki, lodówki suszarki, miksery itp. UPS nie ma zabezpieczeń przeciążeniowych powodowanych przez silniki i agregatory i może to spowodować uszkodzenie układów przetwarzających napięcie z akumulatora na 230V. W zasadzie obecne TV czy to LCD, plazmy czy projektory można traktować jako monitory komputerowe, a te jako takie są podpinane do UPS wraz z PC.
Musisz tylko pamiętać by wartość mocy UPSa była około 10% większa od maksymalnego poboru mocy wszystkich urządzeń podpiętych do UPS. Pozwoli to na podtrzymanie wszystkich urządzeń na te kilka minut by móc je bezpiecznie wyłączyć i by w razie chwilowego spadku napięcia nie wyłączyły się podpiete urządzenia.
 
Do góry