Wyjście optyczne w TV i problem z 5.1

Ibanezq

New member
Posiadam nowego Panasonica G30 i podłączyłem amplituner poprzez optyczne wyjście audio z TV.
Niestety sygnał optyczny wychodzący z TV jest tylko PCM 2.0 mimo, że to TV puszczam poprzez HDMI 5.1.

Czy na tym wyjściu optycznym w tv jest jakiś downmix?
 

JackS.

New member
Bez reklam
Posiadam nowego Panasonica G30 i podłączyłem amplituner poprzez optyczne wyjście audio z TV.
Niestety sygnał optyczny wychodzący z TV jest tylko PCM 2.0 mimo, że to TV puszczam poprzez HDMI 5.1.

Czy na tym wyjściu optycznym w tv jest jakiś downmix?

Widocznie do TV przez HDMI wchodzi 2.0. Sprawdź sobie w instrukcji do TV w jakim formacie akceptuje on dźwięk na wejściu HDMI.
 

kromasz

New member
Po standardowym optycznym=S/PDIF max. można mieć PCM 2.0! Na więcej nie pozwala ta technologia.

Nie zgodzę się do końca z przedmówcą myślę że użytkownikowi zadającemu to pytanie chodziło bardziej o sygnał 5.1 Dolby Digital i DTS, co do dźwięku 5.1 PCM rzadziej spotykanego na filmach DVD, a raczej stosowanego na Blu - Ray ( PCM 5.1 - nieskompresowany sygnały AUDIO po optycznym faktycznie będzie tylko 2.0).
Jeśli chodzi o ten model telewizora Panasonic G30 (posiadam go od lipca i testuję go dosyć intensywnie) sygnał z optycznego 5.1 DD i DTS będzie tylko wysyłany w przypadku oglądania TV - czyli tunera DVB -T lub z podłączonego PENA do USB (oczywiście film z 5.1), oraz w przypadku oglądania filmu z kompa poprzez serwer medialny DLNA.
Przy podłączeniu urządzeń zewnętrznych po HDMI takich jak DVD, Blu-Ray itp. telewizor poprzez gniazdo optyczne zawsze wyemituje sygnał 2.0. :x
Z niezrozumiałych:niewiem: dla mnie przyczyn technicznych tak jest. Z resztą w instrukcji obsługi modelu G30 na stronie 34 jest opisane w "Menu - Dźwięk - Wybór SPDIF" Może nie dosyć jasno instrukcja to precyzuje ale jest obsługa dźwięku wielokanałowego 5.1 po optycznym dla trybów DVB, video sieciowe (DLNA), oraz tryb Video odtwarzacza mediów (z USB).
Wszystkie te ustawienia przetestowałem osobiście na moim telewizorze, zresztą na infolinii panasonica mi to potwierdzili.
Jak ktoś ma jakieś pytania dotyczące tego modelu to pytać śmiało na kromasz@wp.pl
 

PeterMac

New member
Bez reklam
Po standardowym optycznym=S/PDIF max. można mieć PCM 2.0! Na więcej nie pozwala ta technologia.
Co to za brednie jaka znowu technologia ? Projektanci TV to idioci ograniczając wyjście optyczne tylko do PCM 2.0. przy podłączonych urządzeniach HDMI typu dekoder sat, powinien być z nich pełen pass thru jak i dekodowanie przynajmniej DD5.1 na wyjściu.
Ja w swoim Soniaku mam niestety to samo :x
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
Nie, to taki ustalony standard. Nieskompresowany dźwięk w/g specyfikacji S/PDIF może mieć tylko do dwóch kanałów, skompresowany stratnie więcej. Są rozszerzenia (ale już spoza rynku typowo konsumenckiego) znoszące te limity.
Jak jakiś komitet coś uchwali, to tak ma być, aby była zapewniona zgodność z tymże standardem i czasami nie trzeba się doszukiwać głębszych podtekstów...
 

PeterMac

New member
Bez reklam
pejotpe - no ok niech bedzie ze to ustalony standard, to jak to wytłumaczysz ze skoro nie moze wypluwać wiecej niz zdekodowane PCM 2.0 to czemu przynajmniej nie potrafi wypluć zakodowane stratnie DD5.1 pass thru.
Jakos w nowych np. Samsungach nie ma z tym problemu.
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
pejotpe - no ok niech bedzie ze to ustalony standard, to jak to wytłumaczysz ze skoro nie moze wypluwać wiecej niz zdekodowane PCM 2.0 to czemu przynajmniej nie potrafi wypluć zakodowane stratnie DD5.1 pass thru.
Jakos w nowych np. Samsungach nie ma z tym problemu.

To proste:
- ficzer za który trzeba zapłacić (a takie, wydawało się mało znaczące pierdółki, potrafią w developmencie kosztować miliony - dosłownie) - nic nie ma za darmo (chyba, że konkurencja wymusza wypuszczanie kolejnych funkcjonalności),
- albo ficzer, który jest dostępny tylko w droższych modelach (i zmusza do ich kupna) - tak było z kilkoma programami sprzed lat do dekodowania DVD, które do włączenia DD5.1 pass through wymagały kupna dodatkowej licencji (w sumie za nic - tylko tyle, by przekopiować jeden kawałek pamięci do drugiego),
- albo ograniczenia chipsetu (to obecnie najmniej prawdopodobna przyczyna)...
 

PeterMac

New member
Bez reklam
Sony np seria X4500 kosztowała ponad 12k topowiec a i tak nie wypluwa pass thru 5.1 tak samo jak mój Z4500 - zwykle chamstwo ze strony Sony i nie tylko tej firmy, byle jaki odtwarzacz czy dekoder za 100zł to potrafi a telewizor za tyle $ nie, dla mnie nie ma na to usprawiedliwienia i tłumaczenia.
 
Ostatnia edycja:

bagiennik

New member
Bez reklam
Też mnie to zawsze rozp.... ;) Niestety tak jest, mi też tylko na samsungach udawało się wypuścić 5.1 z opticala na innych nie bo nie. Zauważcie zresztą że produkty koreańskie mają zdecydowanie mniej absurdalnych ograniczeń i zdecydowanie większą funkcjonalność ;] Nie przypadkiem zresztą ;>
 
D

Deleted member 121090

Guest
Ja mam panasa VT30. Mam z niego wypuszczony optyk. Podczas oglądania filmów z twardego dysku mam DD 5.1. Czy wypuści coś więcej nie wiem bo jeszcze nie dałem mu takiego materiału.
 

kromasz

New member
Dżwięk 5.1 w TV

Też mnie to zawsze rozp.... ;) Niestety tak jest, mi też tylko na samsungach udawało się wypuścić 5.1 z opticala na innych nie bo nie. Zauważcie zresztą że produkty koreańskie mają zdecydowanie mniej absurdalnych ograniczeń i zdecydowanie większą funkcjonalność ;] Nie przypadkiem zresztą ;>
Na jakim Samsungu przy podłączeniu jakiegokolwiek urządzenia po HDMI, udało się uzyskać 5.1 na wyjściu optycznym telewizora.
 

kromasz

New member
Ja mam panasa VT30. Mam z niego wypuszczony optyk. Podczas oglądania filmów z twardego dysku mam DD 5.1. Czy wypuści coś więcej nie wiem bo jeszcze nie dałem mu takiego materiału.
Pisałem już o tym że podłączenie do Panasonica po USB (Pena-dysku) i odtworzeniu materiału filmowego w trybie "Odtwarzacza mediów" powoduje pojawienie się na wyjściu optycznym TV dźwięku 5,1. - więc nie jest to żadne novum.

Pytaniem mnie nurtującym jest to, dlaczego jeśli podepniemy jakieś urządzenie po HDMI pod TV, to telewizor nie wypluwa po optycznym 5.1 DD lub DTS, tylko 2.0 ?
 

vitek

New member
milion razy już było napisane że jeżeli sygnał pochodzi z zewnętrznego źródła to tv na optyku wypuszcza tylko 2.0 i to każdy tv bez wyjątku
a wy panowie dalej wałkujecie swoje
 

zdzichu2

New member
ale młyn z tym 5.1. A kto mi konkretnie napisze, jak mogę obejrzeć film np. na TVN-ie nadawany w 5.1? Mam samsunga d7000 i denona 1612. Podłączyłem sprzęty przez HDMI 1.4 i nic. W instrukcji coś enigmatycznie napisali, że ponoć tylko 2.1 przechodzi przez kanał zwrotny audio, ale może źle zrozumiałem. Więc pomyślałem, że trudno pociągnę drugi kabel optyczny, aby wyprowadzić dźwięk. A teraz czytam, że nie będę miał i tak 5.1. To ku...a, jak ja mam to w końcu podłączyć???!!! ;-)

pozdrawiam
 

andy970

New member
Chyba jednak się mylisz mam TV lg 42LF2510 i do tego bluray LG bd390 i bez problemu po hdmi puszczm 5.1 DD , a z telewizora po optyku wychodzi 5.1 DD na amplituner ,z xbox po hdmi to samo.

milion razy już było napisane że jeżeli sygnał pochodzi z zewnętrznego źródła to tv na optyku wypuszcza tylko 2.0 i to każdy tv bez wyjątku
a wy panowie dalej wałkujecie swoje
 

kromasz

New member
Chyba jednak się mylisz mam TV lg 42LF2510 i do tego bluray LG bd390 i bez problemu po hdmi puszczm 5.1 DD , a z telewizora po optyku wychodzi 5.1 DD na amplituner ,z xbox po hdmi to samo.

Pierwsze pytanie czy jesteś pewien na 100% że na amplituner faktycznie wychodzi z TV po optycznym 5.1 DD lub DTS. To że dźwięk jest słyszalny z 5 głośników nie jest do końca jednoznaczne z tym że jest on DD lub DTS 5.1 może być przerabiany z 2.0 poprzez skomplikowane algorytmy systemu Dolby Prolo Logic - który z dźwięku 2.0 robi 5.1.

Jak najbardziej zgadzam się z kolegą "vitek".
Osobiście nie spotkałem się z żadnym telewizorem który, z zewnętrznego źródła podpiętego do TV na optyku wypuszczałby 5.1
 
Ostatnia edycja:
Do góry