Wygluszenie kina domowego

.:Paco:.

New member
Witam

Z racji budowy domku przenoszę swoje kino domowe i poszukuje rady. Otóż w nowym domu będę miał w pokoju kinowym podwieszany sufit K-G (ok 25cm od lanego stropu) niemniej nad pokojem są 2 sypialnie stąd pytanie czy takie 2 sufity same w sobie starczą czy warto do lanego betonowego stropu przymocować np. mate akustyczna fale 3cm a jakieś 22cm niżej będzie podwieszany sufit KG.Chodzi głownie o oglądanie filmów wieczorem i "normalne" słuchanie muzyki z stereo.

Domyślam się, ze chodzi o głośność odtwarzania - ale powiedzmy, że mówimy o normalnym odsłuchu...byłbym wdzięczny za rady czy warto w to inwestować albo jakiś inny pomysł.

Pozdrawiam
 

Intenso

Banned
Napisze Ci tak.
Dla mnie ktoś kto ma możliwość zaadaptownia pomieszczenia tylko pod kino domowe popełnia błąd obkładając ściany i sufit karton gipsem, dla mnie jest to nie porozumienie, nie mówię tu o sufitach podwieszanych w salonach które pełnią pokoju codziennego użytku jak i pokoju kinowego.
Ściany w takiej salce można wyłożyć wełną, wełną, zaciągnąć klej z siadką, wyszpachlować, pomalować, wyłożyć matą akustyczna, zrobić co się chce.
Natomiast można wykleić paskami wełny które mają sfazowane krawędzie.
Taka wełnę klei się na grzebień, na tą gołą wełnę nanosi się natrysk który tworzy na jej powierzchni baranek, nie trzeba wtedy takiej wełny zaciągać klejem, raz ze to wygląda ciekawie, a dwa ze sufit mamy wygłuszony bardzo dobrze.

O takie coś mi chodzi, na tym filmiku wełna jest juz zabezpieczona od strony zewnętrznej, jedynie trzeba pomalować na czarno natryskiem.
https://youtu.be/x0fWYlDRKYQ
 
Ostatnia edycja:

.:Paco:.

New member
Napisze Ci tak.
Dla mnie ktoś kto ma możliwość zaadaptownia pomieszczenia tylko pod kino domowe popełnia błąd obkładając ściany i sufit karton gipsem, dla mnie jest to nie porozumienie, nie mówię tu o sufitach podwieszanych w salonach które pełnią pokoju codziennego użytku jak i pokoju kinowego.
Ściany w takiej salce można wyłożyć wełną, wełną, zaciągnąć klej z siadką, wyszpachlować, pomalować, wyłożyć matą akustyczna, zrobić co się chce.
Natomiast można wykleić paskami wełny które mają sfazowane krawędzie.
Taka wełnę klei się na grzebień, na tą gołą wełnę nanosi się natrysk który tworzy na jej powierzchni baranek, nie trzeba wtedy takiej wełny zaciągać klejem, raz ze to wygląda ciekawie, a dwa ze sufit mamy wygłuszony bardzo dobrze.

O takie coś mi chodzi, na tym filmiku wełna jest juz zabezpieczona od strony zewnętrznej, jedynie trzeba pomalować na czarno natryskiem.
https://youtu.be/x0fWYlDRKYQ

dzięki. Ściany mam wytynkowane i na etapie budowy już oddzieliłem pomieszczenie ale pozostaje sufit i ja nie mam wyboru ponieważ pomiędzy betonem a KG będą tez leciały rury wentylacyjne od rekuperacji. Pokój ten będzie nie tylko sala kinowa ale i pracy hobbystycznej niemniej jak mnie najdzie okazja na seansik wieczorem to chciałbym aby dzieci mogły spać i zona (a nie lubię słuchawek) stad pytanie czy KG wystarczy na suficie - bo w necie to było wspomniane jako jedno z rozwiązań, ze samo w sobie wygłusza jako poduszka powietrzna (choć mi ciężko uwierzyć) - stad pytanie o maty czy w ogóle jest sens? Wspominasz o wełnie - zwykła wełna w płytach?
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
sama zabudowac KG nic nie wygluszy.
Pustke musisz czyms wypelnic, welna, styropianem, gabka. Rozne materialy, rozna izolacje akustyczna maja. Najlepiej sprawdza sie welna, aczkolwiek dobra gabka (zaznaczam DOBRA, a nie jakies g. piramidki z allegro) tez moga byc. Plus taki ze nie pyli.
Masz tu przykladowe maty:

https://www.wyciszamy.net/o/Pozostale/-AKU-PR-140---izolacja-akustyczna/m52

Musi byc duza gestosc i masa.


Zabudowe KG najlepjej robic na dwie warstwy, kontakty plyt pomiedzy soba i ze stelarzem smarowac specjalnym klejem kontaktowy, ktory nie bedzie przenosil drgan. Najgorsze co moze byc to zabudowa KG o malej sztywnosci, ktora wpada w rezonans i dudni.
 

.:Paco:.

New member
sama zabudowac KG nic nie wygluszy.
Pustke musisz czyms wypelnic, welna, styropianem, gabka. Rozne materialy, rozna izolacje akustyczna maja. Najlepiej sprawdza sie welna, aczkolwiek dobra gabka (zaznaczam DOBRA, a nie jakies g. piramidki z allegro) tez moga byc. Plus taki ze nie pyli.
Masz tu przykladowe maty:

https://www.wyciszamy.net/o/Pozostale/-AKU-PR-140---izolacja-akustyczna/m52

Musi byc duza gestosc i masa.


Zabudowe KG najlepjej robic na dwie warstwy, kontakty plyt pomiedzy soba i ze stelarzem smarowac specjalnym klejem kontaktowy, ktory nie bedzie przenosil drgan. Najgorsze co moze byc to zabudowa KG o malej sztywnosci, ktora wpada w rezonans i dudni.

mysle o isover aku plyte tylko nie wiem czy lepiej przymocować do betonu, później ok 20cm pustki, i stelaz KG czy lepiej na stelażu czyli beton 20cm pustki i welna stelaz z KG...

Pamiętaj też, by w profile dać samoprzylepną tasmę wygłuszajacą z pianki. Wyeliminuje ewentualne brzęczenia po "dotarciu" sie sufitu, np.:
https://www.castorama.pl/produkty/b...MIu5jchOey3AIVHomyCh1GYgrxEAQYBCABEgLSG_D_BwE

aaaa to ciekawe. A co ma rozumieć aby dac w profile? Bo z opisu wynika aby dac miedzy profil a sciane....
 
Ostatnia edycja:

.:Paco:.

New member
Paco
zamów sobie wizytę profesjonalnego akustyka ze sprzętem pomiarowym.
I on Ci poleci co zastosować. Wtedy już bez zgadywania.
A zabudowa zrobiona od podstaw jak u Ciebie fachowo da efekt niesamowity.

I tak jak piszą koledzy. Unikaj płyt KG jak ognia. W miarę możliwości oczywiście.

dzięki ale nie mam jak musi być KG ale może tak zrobie choć ostatnio zamiast akuplyt proponowano mi normalna welne isover,ze lepiej tlumi...musze nad tym pomyslec
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Problem pustki pomiedzy plyta KG a betonem polega na tym ze bedziesz mial efekt bebenka.

Czy mocowac welne do betonu czy do stelarzu, szczerze powiem ze nie wiem. Teoretycznie do stelarzu powinnk byc lepiej bo stelarz bedzie ciezszy, a jak cos jest ciezsze to ma wieksza "naturalna" sztywnosc.

Welny powinno byc conajmniej 10cm, 15cm jest git. Pamietaj tylko aby zrobic sztywny sufit, aby nic nie drgal.

Jezeli tak zrobisz i tak bedziesz mial lepszy sufit niz 90% ludzi z tego forum, wiec nie biez za bardzo do siebie ze zle, bo wiekszosc ma gole sufity.

Najlepiej wpisz sobie w wyszukiwarke google:
Magog's Home Theater Nirvana

I wejdz na strone audioistereo.

(nie moge podac bezposredniegi linku bo blokada na tym forum).

Tam masz opisane jak sie robi fachowo zabudowy z KG wedlog profesjonalistow.
 

Intenso

Banned
Jezeli tak zrobisz i tak bedziesz mial lepszy sufit niz 90% ludzi z tego forum, wiec nie biez za bardzo do siebie ze zle, bo wiekszosc ma gole sufity.
99% ludzi ma kino w pokojach dziennych wiec co to za porównanie?

Tu mowa o dedykowanej sali wiec można to zrobić jak należy.
 
Do góry