wybór: TH-42 PZ 81 E oraz TH-42 PZ 86

MK01

New member
Witam
zastanawiema się nad wyborem:
Panasonic TH-42 PZ 81 E
Panasonic TH-42 PZ 86 - tu wiem, że parametry jak PY85 + MPEG4

wdzieczny będę za pomoc w odpowiedzi
akiemu modelowi w PL odpowiada ten model TH-42 PZ 81 E? czy PZ81E posiada MPEG4?

oraz jakie są podstawowe różnice między tymi modelami i co polecacie?

MK
 

ronsko

New member
PZ81E jest teoretycznie odpowiednikiem py80 dodatkowo posiada tuner DVB-T MPEG-4 oraz cyfrowe wyjście optyczne (SPDIF)
PZ86E posiada to wszystko plus IFC oraz trochę lepszy dźwięk.
Instrukcję do wszystkich tych modeli są dostępne TU

 

12345a12345b

New member
No właśnie problem polega na tym, ronsko, że tutaj te modele nie tylko wprowadzają tuner MPEG-4.
http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/874311/index.html?trackInfo=true
Wychodzi na to, że model TH-PZ81B ma zarówno ów tuner, może odbierać freesat, ma IFC i odtwarzanie kinowe 24p, więc tutaj zaciera się się główna różnica między tymi dwoma modelami. Co więcej, model TH-PZ81B ma nawet PIP/PAP/PAT. Niestety informajci o TH-PZ86 nie udało mi się nigdzie znaleźć, więc ciężko mi porównać, ale jeśliby miało te cechy, co model PZ85, to jedyna różnica, którą udało mi się wyłapać będzie jakość dźwięku.
Model TH-PZ81B wydaje się nie mieć wbudowanej opcji z dźwiękiem Surround.

Swoją drogą gdzie chcesz kupować te TV? Wiem, że w sklepach teraz są powszechne zarówno PY, jak i PZ, ale skąd wytrzasnąłeś wersje 81 i 86? Z ciekawości zerknąłem na google i znalazłem tylko jedną ofertę na TH-PZ86 (którego nie rozprowadzają nawet na oficjalnych stronach Panasonica, czy to panasonic.co.uk, czy to panasonic.com), no i tylko kilka na TH-PZ81E (co ciekawe, ceneo/skąpiec nie wskazali nic jeśli chodzi o ten model).

Aha, i jeśli teraz kupujesz TV, to może będziesz chciał zerknąć na nowe modele? Ponoć mają się zacząć pojawiać w sklepach od marca, tylko z góry ostrzegam, że ceną się będą znacznie różnić od zeszłorocznych modeli (szczególnie na początku).
Ewentualne informacje masz w tym temacie:
http://www.hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=36510
(od 4-tej strony konkretniejsze informacje, na 5-tej opis po polsku).

EDIT:

No i odpowiedź na samo pytanie - w PL nie ma odpowiednika tych modeli, teoretycznie powinny być kojarzone z PY80/PY85, ale różnic jest bardzo wiele. PY80/85 nie posiadają tunera DVB, PZ81/86 posiadają DVB z MPEG-4, mogą też odbierać telewizję freesat. Co więcej model PZ81 zyskuje cechy modelu PY85 (IFC, wspomaganie odtwarzania 24p), tylko w kwestii audio pozostaje w tyle. A że o PY86 nie udało mi się znaleźć dokładniejszej informacji, więc ciężko je dokładniej porównać - a zarazem którykolwiek polecić.

Sam kiedyś miałem właśnie podobny dylemat i z PY80/85 wybrałbym model wyższy, ze względu właśnie na IFC i wspomaganie 24p, no ale skoro model PZ81 to ma..
 
Ostatnia edycja:

MK01

New member
oba proponowane sa na redcoon-ie
i mam zagwostkę, czy warto?

wdzięczny będę za pomoc

MK
co do nowości - to super, ale cena jest blokująca...
 

12345a12345b

New member
Hmm, zajrzałem na stronę ów Redcoona i co mogę powiedzieć to to, że informacja o wystawionych modelach tam zawarta jest wprost komicznie zredagowana. W opisie wybrali wybiórcze fragmenty szerszych opisów produktu - u każdego w innej kolejności, inne aspekty - szkoda słów.

Hmm, no i co mogę powiedzieć, jeśli jesteś zainteresowany tym tunerem, to cena modelu TH-42PZ81E jest chyba dosyć dobra - ma on też cechy modelu PY/Z 85, co jest dodatkowym plusem. Jego wadą (a przynajmniej jedyną zauważoną - będziesz musiał się tam popytać, lecz po opisach zamieszczonych przy produktach bym się nie spodziewał zbyt wiele po sprzedawcy) jest kwestia dźwięku. Model wyższy ma V-Audio Surround i BBE ViVA HD3D Sound, ale powinien mieć chyba coś więcej, gdy kosztuje o 600zł drożej? Niestety rzetelnego opisu nie udało mi się w internecie znaleźć, więc nie wiem na ile model PZ86 różni się od PZ85 (w kwestiach nie związanych z tunerem i freesatem).

Na pewno jest różnica w dźwięku, jednak jeśli zamierzasz kupować kolumny, to nie ma co na to patrzyć.

Model 81 jest z pewnością szerzej rozprowadzany, dostaje też pozytywne opinie w różnych recenzjach - model 86 o dziwo nie pojawia się na znanych stronach recenzujących TV, nie można nigdzie też znaleźć jego specyfikacji technicznej. No i jest droższy o te 600zł.

Najlepiej chyba, żebyś się wybrał do jakiegoś sklepu, gdzie będziesz miał obok siebie telewizory PY/Z 80 oraz PY/Z 85. Jeśli usłyszysz różnicę w dźwięku wartą 600zł - kup droższy model. Jeśli nie - to wiadomo. Możesz też spróbować wysłać maila do tego sklepu z zapytaniem, ale jak mówiłem, nie radziłbym sobie robić nadzieji na jakieś świetne objaśnienie sytuacji.
 

hdmaniac

New member
@12345a12345b napisałeś że:
Hmm, no i co mogę powiedzieć, jeśli jesteś zainteresowany tym tunerem, to cena modelu TH-42PZ81E jest chyba dosyć dobra - ma on też cechy modelu PY/Z 85, co jest dodatkowym plusem.
Jakie cechy masz na myśli? Jeśli IFC to TH-42PZ81E go chyba nie posiada ma go na pewno TH-PZ81B.
 

12345a12345b

New member
Literka na końcu oznacza, z tego co wiem, region do jakiego TV jest przeznaczony. Głowy nie dam uciąć, ale chyba chodzi o to, że jeden jest przeznaczony do Brytanii, a drugi do Europy jako ogółu. Wydaje mi się, że właściwości określa tylko numerek (no, w naszym przypadku jeszcze literka Z w miejsce Y - PZ / PY (sprawa tunera DVB)).

A chodzi oczywiście o to IFC i 24p Cinematic Playback (Kinowe Odtwarzanie 24p) - mnie też dziwi, że tak połączyli funkcje modelu 81 z 85, no ale tak by wynikało z różnorakich opisów i specyfikacji.
 

hdmaniac

New member
No chyba w tym przypadku litera na końcu oznacza nie tylko rynek na który skierowany jest model ale i parametry. Dla porównania:
Instrukcja do TH-42 PZ 81 E rozdział How to Use Menu Functions str.26
Kod:
dlc.panasonic-europe-service.com/EUDocs/GetDoc.aspx?did=159490&fmt=PDF&lang=en&src=3&uilang=en-GB&model=TH42PZ81E
W instrukcji nic nie jest wspomniane o IFC

Instrukcja do TH-42 PZ 81 B rozdział How to Use Menu Functions str.31
Kod:
dlc.panasonic-europe-service.com/EUDocs/GetDoc.aspx?did=159488&fmt=PDF&lang=en&src=3&uilang=en-GB&model=TH42PZ81B
jest mowa o IFC.
Oczywiście na początku linków trzeba dodać html:// Nie mogę dodawać jeszcze linków.
 

12345a12345b

New member
Hmm, zwracam honor, rzeczywiście masz rację.

Powtórzę więc swoją kwestię - Panasonic serio potrafi namieszać klientom w głowie.
Ciekawa sprawa, dlaczego w Wielkiej Brytanii mają taki dopakowany model 81, a u nas już tak nie ma? Pff :rolleyes:

No to wracamy do punktu wyjścia - wychodzi więc na to, że nasze wersje są bogatsze tylko o tuner DVB z MPEG-4 i, teraz już, wątpliwy odbiór freesat, którego na tą chwilę już nie jestem pewien, ale i tak nie wiem, jak z jego odbiorem w naszym kraju.

A więc wersja 86 od 81 będzie się różniła analogicznie jak 85 od 80, czyli:
-omawiana już kwestia dźwięku
-IFC (inteligentne tworzenie klatki) - zapewniające płynniejszy ruch (podnosi równoczesną aktywność do ponad 900 lini w poziomie), aczkolwiek czasem działające negatywnie, np. podczas piłki przelatującej na tle trybun podczas meczu, zawodnikach grających w jaskrawych strojach na tle murawy, ale wtedy wystarczy wyłączyć IFC i przestawić TV na 100Hz, ponieważ opcja nie działa wspólnie ze 100Hz, aczkolwiek jak wspomniałem - w pozostałych przypadkach funkcja poprawia płynność obrazu
-kinowym odtwarzaniem formatu 24p - pozostałe modele również odtwarzają format 24p, tylko w tym przypadku jest on płynniejszy - jeśli nie myślisz o nabyciu odtwarzacza blu-ray, to opcja będzie dla Ciebie niepotrzebna

Także to by była różnica między tymi modelami - decyzja, czy przydadzą Ci się te funkcje, (wyjaśniające już w pełni różnicę tych 600zł), należy, rzecz jasna, tylko i wyłącznie do Ciebie.
 

ronsko

New member
proszę na przyszłość zwracać uwagę na to co się piszę, dyskusja cały czas się kręci wokół modelu PZ-E (Europa) PZ-Y (Polska). Temat ten wałkowałem cały grudzień przed zakupem swojego TV. Co do freesat to jest to coś w rodzaju DVB-T tylko z satelity, czyli w UK tworzona jest darmowa platforma TV cyfrowa ale nadawana z satelity nie tak jak u nas naziemnie. Co ciekawe w tej wersji TV czyli PZ-B nie ma w tunerze DVB-T MPEG-4 (tzn. jest ale jak się przestawi region z UK na inny).
Ogólnie z tymi oznaczeniami i tym co i dlaczego dany TV ma to jest masakra. Sam panasonic też totalnie olewa klienata na kilka maili wysłanych do różnych oddziałów (UK,FR,DE,PL) chyba tylko jeden odesłał zbywającą odpowiedź (Panasonic PL - modele PZ nie są u nas sprzedawane i nic o nich nie wiemy - czysty absurd).
 

MK01

New member
dziękuję za wszystkie opisy, mam nadzieję, że pomogą mi w podjęciu decyzji...

jeszcze jedno pytanie - może wiecie?
czy menu jest w języku polskim? podobnie instrukcja?

a może ktoś z Was użytkuje któryś z tych modeli i może się podzielić swoimi uwagami

pozdrawiam
 
Do góry