Wybór projektora

monog

New member
Witam. Od kilku tygodni rozważam z mężem zakup projektora.
Mamy duży salon (5 x 8), na telewizor, który wyglądałby fajnie nie mamy pieniędzy (a 40" będzie się w takim salonie chował; ba, będzie wręcz komicznie wyglądał), więc padła decyzja o projektorze. Szczególnie, że w salonie siedzimy głównie przy wizycie gości, więc nie za często. Telewizora nie oglądalibyśmy praktycznie wcale, a film od czasu do czasu zdecydowanie lepiej będzie obejrzeć na większym ekranie. Do tego projektor byłby od święta podpinany pod ps3.
Budżet na jaki możemy sobie pozwolić to 3000zł na projektor + 1500 na dodatki (ekran i nagłośnienie).
Mamy w salonie rolety zaciemniające (po zasłonięciu jest kompletnie ciemno), od kanapy do ściany jest dokładnie 4,8 m a projektor wisiałby około 3,5 m od ekranu.
I teraz zasadnicze pytanie. Jaki projektor?
Oglądamy te projektory i nie możemy się zdecydować. Jesteśmy kompletnie zieloni w temacie (no tyle co zdążyliśmy poczytać i posłuchać od sprzedawców, ale nigdy nie widzieliśmy takiego rozwiązania na żywo - nikt ze znajomych nie ma projektora, więc nie mamy punktu odniesienia, z kolei w promieniu 80 km nie ma żadnego sklepu z salą projekcyjną - był jeden, ale zmienili lokalizację i w nowym lokalu sala projekcyjna jest w remoncie - będzie gotowa za rok, może dwa).
Gdzie byśmy się nie radzili to każdy poleca inny projektor, więc mamy totalny mętlik.
Modele które do tej pory nam doradzono to: Optoma HD26, BenQ W1070, Epson EH-TW5300 i InFokus IN118HDxc. Podobają nam się 3 pierwsze, InFokus jakoś mi nie podchodzi, ale sama nie wiem dlaczego - coś mi w nim nie pasuje. Który z tych wymienionych będzie najlepszy? Może powinniśmy rozważyć jakiś jeszcze inny?

I druga kwestia - ekran. Możliwości mamy duże, z jednej strony fajnie byłoby wykorzystać jak największą powierzchnię, ale ekrany szersze niż 240 cm są znacznie droższe od tych standardowych, więc raczej odpadają. Z kolei te o szerokości 240 cm również mają spory zakres cenowy - skąd to się bierze? Czym różnią się między sobą ekrany, oprócz sposobu rozwijania?

Wiem, że nie ta kategoria, ale może przy okazji polecicie jakiś niedrogi zestaw kina domowego? Jeszcze się nad nim nie zastanawialiśmy, ale ostatnio na allegro wpadł mi w oko zestaw LG za około 900 zł. Ale tak jak pisałam - jeszcze nie rozglądaliśmy się za kinem, więc nie wiemy jak wybierać, na co zwracać uwagę itd.
 

martinoo1974

New member
Podepne się pod temat bo mam problem z założeniem nowego tematu:

Panowie pomóżcie przy projektowanie żebym nie utopił kasy / lub nie zrobił błędu.
Mam pokój generalnie urządzony i chciałem wygospodarować miejsce. Odręcznie zrobiłem rysunek w paincie ( ciężko to nazwać amatorskim szkicem )

Więc na rysunku widać sciane o wysokości 247cm gdzie chce umieścić ekran ( najchetniej ręczny zwijany ):
- szerokość 250cm to brązowe to meblościanka, czarne kominek tutaj nie mam możliwości zmiany szerokości
- te dwa kwadraty to dwie kolumny frontowe które muszą być w tym miejscu są wysokie na 90cm szer 24cm

Załóżmy dwa fotele gdzie odległość od ściany do twarzy jest około 3,8 - 3,9m za fotelami mam duże okno
Centralnie na samym srodku jest lampa sufitowa która zwisa mniej więcej 27cm.
Pytanie czy lampa nie będzie pzreszkadzać w projekcji ? - wychodzi na to że ekran musi zatrzymać się od podłogi na 90cm.
Wstępnie chciałem mieć projektor na parapecie okiennym to by było jakieś 4,5m ale odpada chyba za duża odległość i obraz wyszedłby ponad 250 cm więc przyjąłem opcje sufitową martwi mnie trochę ta lampa.

Upatrzyłem wstępnie takie modele:
Optoma HD26
Optoma 141x
Epson 5100
Prosiłbym o porade

Problem mam trochę z tą lampą
 
Do góry