Wybór projektora - proszę o pomoc

bodziewicz

New member
Witam Szanownych forumowiczów. Mam problem z wyborem projektora, gdyż niezbyt znam konkretne modele, a w związku z tym nie wiem jak zoptymalizować wybór do warunków jakie posiadam. Mam dość duże pomieszczenie (50m2), chcę umieścić projektor na półce na jednej ścianie, a ekran na przeciwległej, odległej o 8m (szerokość salonu). Przy tym chciałbym uzyskać obraz o szerokości 2,5-3m (tyle mam wolnego miejsca na ścianie). Nie chcę w żadnym innym miejscu umieszczać projektora, tylko na w/w półce, na wysokości ok 2m (wypadnie gdzieś w osi ekranu). Bardzo proszę o doradzenie mi jaki model wziąć pod uwagę, by przy tych założeniach uzyskać możliwie najlepszy obraz? Oczywiście zamierzam oglądać głównie wieczorami filmy, koncerty (dvd, bluray) oraz filmy z tunera Cyfry+. Rozdzielczość oczywiście FullHD, ale nie wykluczone HDready. Mam tv plazmowy HDready 50cali i obraz jest "żyleta" (oglądam z 4-5m). Zależy mi na nasyceniu kolorów, sporej jasności i wyrazistości przy oglądaniu zwykłych dvd. Będę wdzięczny za pomoc i nakierowanie mnie na konkretne modele. Pozdrawiam.
 

bodziewicz

New member
Fajny ten projektor, nie powiem, jednak trochę za drogi. W większości specyfikacji różnych modeli piszą, że odległość może wynosić do 9m i więcej, a ekran 7m (przekątna). Pewnie wszystko ok, tylko czy jakość będzie dobra z tych moich 8m (no 7,5m dokładnie)? Chyba jednak nie obejdę się bez umówienia w jakimś salonie pokazowym. Tylko chciałbym wiedzieć przynajmniej o jakie modele pytać w ogóle na dzień dobry. Myślę, że kwota do 5kzł była by w granicach moich możliwości. Pozdrawiam
 

Deimos

Banned
Musisz wziąć pod uwage jeden ważny powód aby nie korzystać z max. ustawienia projektora od ekranu. Z tak dużej odległości lampa będzie się szybciej zużywała i nie będzie w stanie idealnie zapełnić światłem całego obrazu i w cenie do 5000pln żaden projektor Cie nie zadowoli.
Jedyne wyjście to obraz max. 2,5m szerokości i umiejscowienie projektora pod sufitem i jak najbliżej ekranu, zgodnie z tabelą odległości...
 
Ostatnia edycja:

bodziewicz

New member
Szanowni Koledzy, właśnie przeanalizowałem temat pod kątem Waszych uwag i zmieniłem założenia. Projektor może być pod sufitem w dwóch miejscach, albo 2,9m od ekranu, albo 5m (konstrukcja pozwala na takie usytuowanie, gdyż pomiędzy tymi wymiarami nie mam sufitu - mam antresolę). Ekran może być max. 2,5m szeroki i około 1,4m wysoki. Planuję zrobić go jako opuszczany. Problem tylko z dostarczeniem sygnału, mam w miejscu (te 2,9m) wypuszczone gniazdko 220V, ale nie przewidziałem okablowania innego. Pytanie, czy można dostarczyć sygnał do projektora bezprzewodowo? Myślę, że teraz, gdy zmieniły się odległości, będziecie mogli zaproponować bardziej adekwatne urządzenia i w miarę rozsądne cenowo. Dobrze by było, gdyby można było oglądać, np. koncert, również w dzień (córka podpowiada mi, że jakieś imprezki, czasem wczesnym wieczorem mile widziane). Projektor przy tym ustawieniu musi mieć regulację trapezu obrazu (nie wiem jak fachowo to się nazywa, ale nie będzie na pewno ustawiony w osi ekranu). Proszę bardzo o jakieś typy, jakość obrazu oczywiście na pierwszym miejscu, no i regulacje niezbędne muszą być z pilota (sufit mam na wysokości 3m). Może kilka słów na temat ekranu Panowie dorzucicie? Może być ręcznie opuszczany lub elektrycznie, jednak jakość ekranu jest najważniejsza i pewnie stosunek cena/jakość bardziej wypada na korzyść tych pirwszych.
Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
O regulacji trapezu zapomnij, zmniejsza jakość obrazu.

Ale jest wynalazek o nazwie lens-shift, który rozwiązuje problem z przesunięciem osi obiektywu i środka ekranu. W dość szerokim zakresie, zależnie od modelu projektora.

Bezprzewodowa transmisja obrazu, a szczególnie w 720p i lepiej, to raczej kosztowna impreza. BTW za kilka lat może być standardem... ;)
Może lepiej wkuć kabelek do projektora pod tynk?

// edit

>BoDeX
http://www.skapiec.pl/site/cat/19/filtr/_0_0_0_0_4177_0_0_0_0_0

W U.K. Optoma HD800X za niecałe 1000 GBP, czyli 4300 PLN...
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
BoDeX napisał:
Rozwiń proszę .


Do 5 000 pln. to kolega kupi Panasa 1000 , ale w Wielkiej Brytanii .
Bodex to miał być żart? Kolega zaznaczył, że chce ekran 2,5 m, a AE1000 w kinowych ustawieniach wyciąga tylko 295 lumenów.
 

tomek67

New member
Tidus1024 napisał:
Bodex to miał być żart? Kolega zaznaczył, że chce ekran 2,5 m, a AE1000 w kinowych ustawieniach wyciąga tylko 295 lumenów.

Za 5000 tys jeszcze można kupić Mitsubishi HC4900.
Jasność podawana przez producenta jest dość niska,
ale recenzje w necie temu zaprzeczają.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
HC4900 bez problemu obsłuży 2,5 m szerokości. Ja mam 2,6 m i obraz jest bardzo jasny i nasycony także w trybie eco.

Tomek: Producent podaje 1000 ANSI lumens, a projektor wyświetla ok. 650 w najbardziej kinowych ustawieniach. W swoich najjaśniejszych ustawieniach rzuca ok. 950, więc podawana jasność jest dość wiarygodna i wcale nie jest niska.
 
Ostatnia edycja:

bodziewicz

New member
Kolega Tidus1024 wspomniał, że ma model HC4900. Czy mógłby napisać o nim coś więcej? Ciekawi mnie jak wygląda ekran 2,6m szerokości (nie przekątnej) w średnio zaciemnionym pomieszczeniu (np. szaro, wczesny wieczór)? Wiadomo, jak już całkiem się ściemni, to obraz pewnie brzytwa, co? Czy uzyskam tym projektorem fekt przeźroczy (mocno nasycone kolory, dość duża jasność)? Szczgólnie jak zrobię sobie prezentację slajdów? Bardzo bym był wdzięczny za jakiś odnośnik do większego opisu, testu, itp. Widzę, że coś znajdzie się na mój problem. Jaki to model, HD, czy FullHD?
Pozdrawiam
 

bodziewicz

New member
Jeszcze jedno pytanie, czy Szanowni koledzy bardziej doradzają projektor LCD, czy DLP? Czy jest jakaś istotna różnica w odbiorze? Istotna, gdyż drobne, mało zauważalne, nie są chyba istotne, chyba, że cena którejś technologii jest tą "istotą sprawy".
 

Smartek

New member
bodziewicz napisał:
Jeszcze jedno pytanie, czy Szanowni koledzy bardziej doradzają projektor LCD, czy DLP? Czy jest jakaś istotna różnica w odbiorze? Istotna, gdyż drobne, mało zauważalne, nie są chyba istotne, chyba, że cena którejś technologii jest tą "istotą sprawy".
DLP będzie lepszy jakościowo, ale droższy i trudniej o wcześniej wspomniany "Lens Shift", a co za tym idzie - projektor musi być na wprost ekranu.
Niektóre osoby również bolą oczy od oglądania projekcji z projektorów DLP - jeśli tego nie przetestujesz przed zakupem to później mogą być problemy.
Ja np. jestem na to wrażliwy :).
Istnieje jeszcze tzw. "efekt tęczy", nie wiem czy w tych projektorach nowej generacji też występuje ten problem, ale kiedyś był dość powszechny.
 

bodziewicz

New member
W tej chwili posiadam 50calowy Panas TH50PV8 (plazma oczywiście), filmy oglądam z 4,5 - 5m, gdyż tak mam ustawiony wypoczynek (mam salon 7x8m). Obraz jak na moje wrażenia - jest rewelacyjny. Telewizor stoi na jednej ścianie, a na przeciwległej zamierzam właśnie dać ekran i w razie potrzeby, koncetr czy ciekawy film - oglądnąć na nim właśnie. Tak wypada, że wypoczynek jst w środku salonu, więc pewnie do ekranu będzie też z 5m. Pozostali, siedzący ciut dalej na fotelach, będą mieli z 6m. Myślę, że z tej odległości nie zobaczę pikseli?
 

tomek67

New member
bodziewicz napisał:
Tak wypada, że wypoczynek jst w środku salonu, więc pewnie do ekranu będzie też z 5m. Pozostali, siedzący ciut dalej na fotelach, będą mieli z 6m. Myślę, że z tej odległości nie zobaczę pikseli?
Mam EPSONA HD Ready. Odległość od ekranu 3.5 metra,
przekątna obrazu na ogół około 220 cm.
Czyli z 5 metrów nawet na HD Ready nie widziałbyś
pikseli przy ekranie około 3 metry przekątnej.
a Full HD tym bardziej.
Oczywiście to czy obraz tej wielkości da sie oglądać to zależy też od źródła,
przy tak dużym obrazie Blue Ray to fajna sprawa.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Smartek: gdzieś niewiele ponad 4 m

bodziewicz: proszę bardzo - tu jest link do mojej recenzji
W tym topicu jest też masa moich screenshotów z HC4900
inne łatwo znajdziesz używając google, bo to bardzo popularny sprzęt.

Ja regularnie używam projektora w dzień przy zaciągniętych zasłonach, ale nie do oglądania filmów, bo obraz jest wtedy w trybie High Brightness co oznacza wprawdzie mocne światło, ale zimne przekłamane kolory. Jeśli ma to być oglądanie starych fotografii rodzinnych, może tak - jeśli podziwianie przyrody w wysokich rozdzielczościach, raczej nie.
 
Do góry