Wybór projektora (benq ? optoma ?)

Manky

New member
Witam, niedługo przymierzam się do wykańczania mieszkania i pierwsze co chcę zrobić to zaplanować projektor i ekran w suficie podwieszanym (o dziwo żonę tak namawiałem że to popiera :D).

Może na wstępie jakie projektory rozważam:
Benq W1070 - montaż na środku
Optoma HD26 - montaż nad głowami
Budżet na projektor - chciał bym do 3000, ewentualnie coś mogę dorzucić jeśli przeskok jakości będzie znaczny za niewiele wyższą kwotę

Zastosowanie to 70% film, 10% TV (okazjonalnie mecz), 20% konsola

Założenie jest takie, że zarówno ekran elektryczny jak i projektor mają być zamaskowane w suficie (projektor najprawdopodobniej winda DIY). Tutaj pojawia się pytanie - jaki projektor, jaki rozmiar ekranu ... poniżej załączam poglądowe plany moich założeń, doradźcie proszę jak to ugryźć :)

Pod uwagę biorę 2 rozmiary ekranu - 100" oraz 120" (ewentualnie coś pomiędzy, to są min i max jakie rozważam). Aktualnie biję się z myślami jaka firma (adeo / avers / avtek) i jaki model, na pewno rozwijany elektrycznie, być może z napinaczami ale tutaj to już dla mnie duży wydatek, zobaczymy).

Pewnie o ekranie zdecyduję po oględzinach na żywo (apropo, gdzie w okolicach Warszawy najlepiej udać się na oględziny ekranów i projektorów (Pruszków / Warszawa / Piaseczno - takie okolice +/- 50km, ewentualnie Radom)

Aha, jeszcze jedna ważna sprawa, głośniki przednie (boczne) będą wisiały na ścianie za ekranem, czy w takim przypadku niezbędna jest powierzchnia acoustic czy zwykła też 'da radę' ?

Projektor w zależności od modelu ma być zamontowany albo nad głowami oglądających, albo na środku salonu (jeśli nad głowami wypadało by aby był w miarę cichy) - zaznaczone na czerwono

Rozważam 3 typy podwieszanego sufitu
a) dookoła (schowany zarówno ekran jak i projektor)
b) dookoła + 'wyspa' (ekran w żółtym, benq w niebieskim)
c) cały sufit podwieszany 'na gładko' - tutaj już montaż dowolnie

podwiesza_waaqpap.jpg

bigjpg_waaqpar.jpg

smalljpg_waaqpan.jpg
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Jeśli chcesz kupić windę do projektora to są nie małe kwoty, nie którzy robią samodzielnie. Jeśli dasz radę wyjdzie Cie dużo taniej niż parę tyś. za 2 siłowniki i podpórka...;-)
Odnośnie ekranu to z tych firm które podałeś ja bym brał coś z Adeo, jeśli chcesz z napinaczami i dodatkowo ekran przepuszczający dźwięk to poniżej 4-5 tyś się nie zejdziesz chyba że się nagle ceny zmieniły bo jak ja szukałem to najtańszy ekran adeo z napinaczami kosztował coś ponad 4tyś. Do tego sobie dolicz teraz ekran transparetny, czarną ramkę w okół, z jeśli ma być top czarny od góry to w przypadku adeo kolejny 1tyś. Jeśli chcesz ekran zwijany na cichym silniku to kojne dopłaty, jak masz tylko pilot i sterowanie w ekranie a po za ekran wychodzi tylko kabel zasilający następne dopłaty. Za sam ekran możesz w tedy zabulić pond 6-7tyś...;-(
Odnośnie projektora to do 3tyś te które podałeś są dobre ale: jeśli jesteś wrażliwy na tęcze to optoma odpada. BenQ 1070 jest w miarę tani a obraz bardzo dobry ale na pewno ten projektor nie jest cichy! Jeśli siedzisz 1-1,5m od niego szum może przeszkadzać.
Za nim zaczniesz robić sufity wypożycz sobie projektor i rzuć go na ścianę . Dopasujesz obraz pod siebie oraz odnajdziesz miejsce w którym on zawiśnie. Te tańsze projektory nie mają pełnego lens shifu więc musisz projektorem celnąć w ekran. Nie ma tak że sobie zamontujesz gdzie chcesz a później regulacją naprowadzić obraz na ekran. Takie coś to nie w tej półce cenowej projektorów.
Odnośnie zobaczenia ekranu i projektora w Warszawie polecam:
1. HCX przy ul. Ostrobramskiej 104. Bardzo dobra obsługa, profesjonalna salka kinowa, możliwość porównania interesujących Cie projektorów w jednym momencie. Kilka ekranów powieszonych od razu, można porównać obraz na szarym i białym przy jednej projekcji.
2.rzutniki.com.pl l. pokorna 2. Również bardzo dobry salon, można porównać na miejscu projektory ale ekran mają powieszony tylko jeden. Profesjonalna salka kinowa. Obsługa również na wysokim poziomie.
Podjedź, zobacz popytaj i porównaj ceny bo różnicę będziesz miał a przy ekranie i projektorze nawet nie kiedy bardzo dużą...;-)

Wracając jeszcze do głośności projektora poproś na miejscu aby Ci odpalili jakiegoś soniaka hw40, 55 a następnie BenQ 1070 w tedy bedziesz wiedzał o czym mówie...;-)
 
Ostatnia edycja:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Potwierdzam sklep przy Ostrobramskiej 104 bardzo fajny i można potestować sobie sprzęciki ...:)
I na pewno warto posłuchać Kolegi i zobaczyć jak działa projektor Soniaka...
 

Manky

New member
Dziękuję za poradę odnośnie miejsc gdzie można zobaczyć to na żywo :)
Co do projektorów sony, trochę o nich czytałem, ale to niestety nie ta półka cenowa ... :(
Czy w optomie HD26 również widoczny jest efekt tęczy ? Czytałem że jest lepiej niż w 141X ...
Wiem że najpierw trzeba projektor, dlatego od tego chce zacząć wykańczanie mieszkania :)

Wracając do ekranów transparentnych, zdaję sobię sprawę że to spory koszt, stąd moje pytanie czy taki ekran jest KONIECZNY jeśli głośniki mają wisieć za ekranem ? Czy ekran standardowy w takim przypadku całkowicie mija się z celem ?

Oczywiście napinacze były by fajne, ale cena tego wszystkiego mnie przeraża (a w zasadzie mój budżet który mogę na to przeznaczyć). Czy rozwiązanie ze sterowaniem z trigera jest dobrą opcją, czy lepiej osobny pilot ?

Pytanie który z nazwijmy to budżetowych projektrów wy byście wybrali na moim miejscu i gdzie go zawiesili - starałem się obliczyć stosunek przekątna / odległość i wychodzi na to że jeśli benq to tylko na środku bo ma krótki rzut, natomiast optoma weszła by nad głowami i to też na styk, ale w drugą stronę bo powinna teoretycznie wisieć nawet dalej od ekranu (jeśli dobrze rozumiem ten kalkulator)

Ja wiem że wszyscy polecą mi profesjonalny ekran z napinaczami i innymi bajerami oraz projektor sony, ale patrzmy Panowie realnie - nie każdy operuje takimi kwotami a ja chciał bym zacząć swoją przygodę z kinem domowym i z biegiem czasu spróbować wymienić na coś lepszego ... (i tak że udało się żonę namówić, kiedyś jeszcze w ogóle nie brałą takiej opcji pod uwagę)

Co do windy, tak jak pisałem, jeśli winda to wyłącznie DIY (te ceny za gotowe zestawy to MA-SA-KRA !!!)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oczywiście napinacze były by fajne, ale cena tego wszystkiego mnie przeraża (a w zasadzie mój budżet który mogę na to przeznaczyć). Czy rozwiązanie ze sterowaniem z trigera jest dobrą opcją, czy lepiej osobny pilot ?

Nie komplikuj. Pilot wystarczy, klikasz, a po kilku sekundach masz gotowy ekran.
Ekran bez napinaczy może być równie płaski jak ten z napinaczami, ew.zagną się tylko boki, te czarne, ale na nich i tak nie oglądasz. Powierzchnia projekcyjna będzie nie ruszona. Wszystko zależy od konkretnego egzemplarza, nie tylko firmy. Dużo też zależy od wielkości samego ekranu.
Oszczędzaj kase, bo te ekrany z prawdziwego zdarzenia kosztują ponad 10k.
 

Manky

New member
@armanig
pytan o triger, bo nie wiem co taniej wychodzi, czy takie sterowanie, czy sterowanie na pilota ... nigdy nie miałem projektora, chodzi właśnie o zaoszczędzenie :)
 

Manky

New member
Jakie projektory byście zaproponowali do rzutu z 4,5m a jakie z ~3m ? (jak na obrazku)
Czy optoma jest cichsza od benq ?
 
Do góry