Wybór kabli do 10 zł/m - kino domowe

geo78

New member
Witam,
Jestem na etapie remontu domu i chciałbym wpuścić w ściany do kina, które też dopiero zamierzam kupić. Prawdopodobnie będzie to coś pokroju Quadral Quintas 5000 + jakiś sub. Całość napędzać ma jakiś ampli za około 1500 zł (marantz lub onkyo).
W tej chwili muszę kupić kable. I tu pojawia się pytanie. W co zainwestować.
Z tym, że nie jestem jakimś audiofilem więc kable powyżej 10 zł za metr nie wchodzą w grę.
Poszukałem trochę na forach i zastanawiam się nad:
1) PROCAB LS25
2) Monacor SPC 125
3) Bridge BERC225
Nie wiem też czy np. do suba nie kupić kabla 4 mm2. Może do frontów też dać 4? 2,5 na tył powinny wystarczyć (niby nawet 1,5 mogą być ale chyba lepie już zainwestować ciut więcej kasy i mieć komfort, że w razie czego jakby na tył miało przyjść coś mocniejszego to już będą lepsze kable).
Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi ;-)
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Witam,
ja z tych co nie słyszą różnicy w kablach więc polecam nie przepłacać i kupić "miedziaka" 4mm na przód a na tył 2.5 i będzie OK.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Popieram kolegę. Te wymiary to i tak nad wyrost. Ja też jestem z tych osób co nie wierzą w magię kabelków. Po pierwsze to jest bez sensu kupować drogie kable do zestawu budżetowego wartego 2500zł i mieszkanka w bloku. Drogie kable to niech kupują audiofile co nie mają co robić z kasą i mają spore, dobrze zaadoptowane salony i hi-endowy sprzęt. Kiedyś czytałem test, że kabel o średnicy ok 2mm to jest aż za dużo do naszych sprzętów i potrzeb. Oczywiście grubsze mają sens ale przy dużo mocniejszych i wydajniejszych piecach i kolumnach. Ja mam na frontach 2.5mm a na tyłach 1,5mm i gra to dobrze. Rozbraja mnie jak ktoś kupuje sprzęt ampli + kolumny za 3k a za kable daje 500-600zł. Przecież lepiej tą kasę dołożyć do lepszej elektroniki czy kolumn i na pewno poczujesz większą różnicę nawet na zwykłych kablach niż na gorszym sprzęcie ale wypasionych, markowych kabelkach. Pewnie znajdzie się zaraz mnóstwo osób króre napiszą że słychać różnicę, ale ja osobiście nie słyszę i jak dla mnie nie warto przepłacać.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mors111

Active member
Bez reklam
Witam,
ja z tych co nie słyszą różnicy w kablach więc polecam nie przepłacać i kupić "miedziaka" 4mm na przód a na tył 2.5 i będzie OK.

mam podobnie
fronty podłączone mam w bi-amping na przewodach Bitnera ( polski producent ) 2x4mm2 + 2x2,5mm2
( te 2x4mm2 dostałem za free , ale kosztują jakby co ok 7zł/1mb )
na tyłach mam 2x2,5mm2 ( ale najdalszy głośnik ma 13m przewodu zasilającego )

generalnie w klasie średnich amplitunerów nie ma co przesadzać z kablami i takie za 5-7zł z miedzi beztlenowej w zupełności wystarczą o przekroju 2x2,5mm2 ( ewentualnie jak masz duży piecyk to 2x4mm2 na fronty )
 

geo78

New member
Też tak uważam, że nie ma sensu wydawać dużej kasy na kable... jeśli to ma znaczenie to do głośników z tyłu będzie kabel o długości 16 m (niestety tak już mam ukształtowany salon). Ogólnie wymiary salonu to 9,5 m x 3,7 m z tym że głośniki będą rozstawione w prostokącie 4,5 m x 3,5 m.
Ampli jaki mi się spodobał (wizualnie bo odsłuchu nie robiłem) to marantz nr 1402 a głośniki to quadral quintas 5000.
W związku z tym że tak jak piszecie jest to kino budżetowe nie będę kupował drogich kabli :) w końcu i tak odczuję dużą różnicę przesiadając się z Logitechów X-620 :)
 

PeteShadow

New member
Bez reklam
Jestem ciekaw waszej opinii na temat kabelków do tyłu. Wiadomo, że przód najczęściej w podobnej odległości od wzmacniacza i kable są takie same, ale co z długimi kablami biegnącymi wokół pokoju na tył. Często obie pary lecą obok siebie po jednej ścianie, docierają do jednego z głośników tylnych i potem druga para musi przemierzyć całą szerokość pokoju do drugiego głośnika. Pytanie brzmi: czy oba kable dajecie tej samej długości naddając długości do pierwszego głośnika?
 

geo78

New member
No ja akurat puszczam kabel w dwie strony wokół pokoju więc u mnie długości będą te same... no ale i tak w razie co to bym się zdecydował na taką samą długość kabli. Niby to nie ma aż takiego znaczenia ale dla własnego spokoju sumienia lepiej dorzucić marę metrów do pierwszego głośnika ;)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Zwykła miedź na przód 2x4mm2, central i tylne 2x2,5mm2. Jak chcesz lepiej to Melodika 2x2,5mm2 i 2x1,5mm2. Do suba to inny kabel , wtyczki RCA, a przewód osiowy.
 
Do góry