wybór i rozmiar ekranu do sony es55

cafar

New member
Chcę kupic projektor Sony es55 i ekran w podwieszanym suficie. Odległość od ekranu ok 5 m, projektor będzie pod sufitem. Oglądanie z 4,5 metra. Miejsce na ekran to 3m szerokości i 2,7 wysokości. Jaki max ekran tam zmieszcze ? Czy warto brać ekran z napinaczami?. Sprzęt zamontuję w salonie więc nie jest to ciemne pomieszczenie.
Prosze o porady gdyż chcę sie cieszyć kinem już w grudniu
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Masz identyczne parametry odległości co ja odnośnie ekranu od widza. Wg. zaleceń THX przy takiej odległości wskazane jest 130" tj. 290/163cm + 5cm na ramkę czyli masz ekran 3,0m szerokość. Ja mam takie ekran i ogląda się super, nie męczy, nie latasz oczami od lewej do prawej w 100% polecam. Mniejszego bym nie brał bo tracisz tą wielkość i efekt dużego obrazu. Odnośnie napinaczy, to ekrany z nimi nie zawijają się po pewnym czasie do środka z lewej i prawej strony ekranu. Masz cały czas równomiernie napięty. Minusem napinaczy jest to że po rozwinięciu ekran na samym dole na czarnej ramce jest lekko pofalowany ale po pewnym czasie to znika i jest płaski. Spowodowane jest to tym, iż dolna część ekranu po zwinięciu nie przylega na rolce z napinaczami idealnie do rolki wskutek czego napinacze lekko odstają. Mają to ekrany zarówno z wysokiej półki powyżej 10tyś jak i z niżej więc tym się nie przejmuj. Ale jak ekran powisi chwile 1-2 dni to jest idealnie płaski i równomiernie napięty.
 

cafar

New member
Dzięki Bipo, czy w takim wypadku warto kupić ekran z napinaczami? Osobiście myslałem o ******************ze. Czy ze względu na odbicie światła od sufitu powinien być czarny pas na górze? Jakie masz doświadczenie z oglądaniem popołudniami kiedy nie ma pełnego zaciemnienia salonu?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Witam, obowiązkowo musi być top czarny jeśli masz miejsce i biały sufit ponieważ będziesz miał straszne odbicia i mydlany obraz. Ponadto musi być całkowite odcięcie światła dziennego ponieważ będzie to obniżać kontrast - obraz będzie wyblakły. Więc najlepiej żeby było czarno w pomieszczeniu. Co innego jest jak masz jasne ściany w tedy dodatkowo odcinasz światło dzienne oraz wskazane jest zaciemnienie ścian na ciemny kolor w tedy osiągasz już maks z projektora, który zamierzasz kupić.
Odnośnie ekranu, który mam i zamierzasz kupić mogę tylko powiedzieć działa bez zarzutu. Ja mam szary o gain 0.8 wskutek czego czerń jest jeszcze bardziej czarna...;-) a jasne sceny nie męczą.
 

cafar

New member
Jeżeli chodzi o ekran do mam dostepną szerokość 310 więc ekran z napinaczami (jest szerszy) musi być ok 2,7 cm + ramki i napinacz. Bipo jakiej szerokości masz czarny pas na górze i na jak wysoko podwiesiłeś projektor?
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Moja kaseta ma 332cm, listwa dociążająca 317, szerokość 290+10cm ramki czarne (po5cm na stronę)=300cm
Jeżeli chodzi o czarny pas to nie mam wogóle bo mam niskie mieszkanie 248cm. Dlatego nie potrzebowałem topu. Minusem jest to że ja zaciemniam sufit 1,6m od ekranu w stronę widza i pozbywam się odbić od sufitu bo mam czarny materiał. Odnośnie projektora to on ma lens shift i możesz go powiesić gdzie chcesz u mnie jest na wprost ekranu w odległości 15cm od sufitu.
 
Do góry