Wybór głośników

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Potrzebuje opinii osób mających styczność z bocznymi głośnikami dipolowymi. Czy zdecydowanie mają przewagę do tradycyjnych grających na wprost (oczywiście jako kanały surround).

Może jeszcze ktoś ma doświadczenia z tego typu kolumnami bocznymi?
Bo wygląda na to że muszę eksperymentować na sobie.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie bardzo wiem czego oczekujecie jeszcze. Dostaliście już odpowiedź. Nikt tego za Was nie sprawdzi. To czego oczekujecie nie jest zgodne z proponowanymi ustawieniami, dlatego musicie sami być królikami doświadczalnymi ;)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Ostatnia edycja:

lll

New member
Czy ktoś odsłuchiwał Dali Zensor 5 (lub 7, bo brzmienie podobne) z ampli Pioneer VXS-924, wzmakiem Pioneer A-30, lub w ogóle z jakimś Pionkiem? Jak współgrają te dwie marki (Dali i Pioneer)?
 

palusik

Member
Taki zestaw może być***nudny, zależy czego oczekujesz. Będzie w miarę***neutralnie, trochę***więcej góry. Dali nie znam dokładnie, ale serie VSX-1xxx tak.
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Może jeszcze ktoś ma doświadczenia z tego typu kolumnami bocznymi?
Bo wygląda na to że muszę eksperymentować na sobie.

No i eksperyment udany. Jestem bardzo zadowolony. Dipole nie skupiają tak na sobie uwagi a efekty są dalej bardzo odczuwalne. Koncerty brzmią dalej wyśmienicie - nie słyszę żadnych efektów ubocznych czy utraty precyzji dźwięku jak czasem niektórzy straszą.
Do tego potwierdzam dodatkowy efekt o którym czytałem czyli lekkie wzmocnienie niskich tonów.

Generalnie polecam to rozwiązanie. Nie trzeba się go bać.
 

tima42

New member
Witam. Potrzebuję pomocy przy znalezieniu jakiegoś zestawu kolumn do mojego Amplitunera. Sprzęt stary, Thomson dpl 560- 50W na kanał. Wyczytałem, że kolumny powinny być w granicach 50/70W 8ohm i takich właśnie szukam. Ktoś coś poleci? Wiem, że jaj nie urwie, ale zawsze lepszy rydz niż nic;]

a jeszcze jedno pytanie. Przeczytałem, że moc głośników powinna być o około 30% większa od amplitunera. Tzn, że mocniejsze głośniki będą się marnować i nie zostaną wykorzystane w pełni? Czy może kupić trochę mocniejsze kolumny by w przyszłości zmienić amplituner?

z góry dzięki za pomoc i rozjaśnienie tematu.
pozdr
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na początek podaje się trochę więcej danych np. jaki metraż, jakie brzmienie lubisz i czego słuchasz, ile masz kasy na kolumny? Druga sprawa to taka, że z tego co przeglądam ten Twoj ampli w życiu nie odda 50W na kanał, więc może się okazać za słaby. Widzę że ma zasilacz 165W lub 200W (różnie podają), więc na logikę jak taki ampli może oddać 5 x 50W?:) Kiedyś kolega mierzył i przy zasilaczu 610W realna moc oddawana na jeden kanał to chyba było ok. 70W. Sam zresztą widzisz że do tego amplitunera, były oryginalnie dodawane takie małe plastikowe zestawy. Ja bym zaczał od zmiany amplitunera, nawet na jakiś z drugiej ręki, inaczej nie ma zbytnio sensu kupowanie pełnowymiarowych kolumn.
 

tima42

New member
sorka za brak konkretów. Dopiero się wdrażam w temat. Salon ma niecałe 30mkw. Co do jakości dźwięku to ciężko mi się określić. Nawet nie wiem jak to określić. Za wcześnie na takie opinie u mnie;]
Do tego amplitunera mam zestaw głośników w komplecie ale jeden tylni nie działa. Dostałem też kiedyś w spadku kolumny Jamo studio 160 ale z trzech głośników w kolumnie działają tylko po jednym. W apli wyjście na przedni prawy znacznie słabiej gra- ciszej. Już sprawdzałem w ustawieniach czy nie jest wyciszony...
Czyli sprzęt cały do skompletowania. Zależy mi na tym, by się przyjemnie oglądało filmy. Potrzebuje pomocy w nakierowaniu na co patrzeć, czego potrzebuje, co będzie dla mnie za dużo, a co za mało.
Co do budżetu to ciężko mi się określi bo nie wiem wgl w jakich granicach będzie sprzęt, który będzie do mnie pasował.
Za tydzień przylatuję do Polski to sobie pójdę do saturna czy MM i sobie posłucham, ale nie chcę by sprzedawca wcisnął mi coś co dla mnie będzie za mocne i się nie sprawdzi w moim salonie a przede wszystkich na moje mało wyczulone ucho.
Jeśli zły dział/temat to przepraszam.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Jesli chodzi o ceny to napisz do forumowego Blackninja, bo ma niezłe. Co do wartości sprzętu i Twojego salonu, to cięzko tak określić bo ja mogę inaczej na to patrzeć i Ty możesz też mieć wieksze bądź mniejsze wymagania. Uważam że na amplituner musisz szykować ok. 2k-2,5k, na kolumny już fajnie grające ok. 3k-3,5k, na suba też od powiedzmy 1400zł i więcej. Ogólnie wiadomo, im więcej kasy wydasz na lepszy sprzęt, tym brzmienie i radość będzie większa. Można też kupić kolumny ciut tańsze dla mniej wymagających osób np. Jamo s628, Wharfedale Obsidian, JBL Loft, Boston Acoustics 260 itd
 

WBoczki

New member
Witam serdecznie,
Planuje zakup pierwszego zestawu audio do swojego mieszana. Będę wdzięczny za opinię

Głośniki 5.0 + amplituner
Kino będzie wykorzystywane do:
- oglądania filmów 30% czasu
- granie na konsoli 30%
- słuchanie muzyki 40% (Elektroniczna, nu jazz, hip hop, soul)

Kino będzie zlokalizowane w pokoju 4,5m x 4,5m. Jestem na etapie planowania salonu wiec rozmieszczenie głośników jest w tym momencie swobodne.

Jeśli chodzi o ampli to po przewertowaniu forum i odsłuchu u znajomego wybór padł na Denona AVX1100. Dalej jednak zastanawiam się nad zestawem głośników. Żeby zmieścić się w budżecie 3000 ~ 3100zł jestem nastawiony na jeden z tych dwóch zestawów:
Denon AVR-X1100W + Jamo S 626HCS
Denon AVR-X1100W + Klipsch F10/C10/B20

Co według was zagra lepiej? Jestem otwarty ewentualnie alternatywy w tej klasie cenowej. ;-)
 

rafa@rafa

Active member
Bez reklam
Rzuć okiem na QAcoustics seria 2000 (modele 2010i, 2020i, 2050i + central)

Klipsche w soul i jazz nie wypadną najlepiej bo tu trzeba gry środkiem pasma.
Do takich gatunków potrzebujesz kolumn o neutralnym brzmieniu lub z eksponowanym lekko środkiem (angielskie brzmienie).
QAcoustics należą do tych neutralnych i radzą sobie z każdym rodzajem muzyki zupełnie przyzwoicie a więc dobrze także z grami i filmem.
Klipsche dobrze pasują za to do filmu i muzyki elektronicznej. Ale szczególnie dobrze do wszelkich odmian Rocka (których akurat nie wymieniłeś).
 

kayu

New member
Do Marantza NR1602

Posiadam Marantza NR1602, na razie z podpiętymi dwoma kolumnami od Philipsa FW850C i dwoma surroundami od Sony MHC-881 (wszystkie kolumny pochodzą z późnych lat 90), ampli w trybie stereo MCH.
9DBNJXQ.png

Chciałbym zamienić te straszydła na zestaw kolumn typu SUB ukryty gdzieś w kącie pokoju i małe satelity (np. seria HKTS) (tyły na cienkich standach.
Rozmieszczenie głośników na planie prostokąta 4x5 m. Używanie - 80% TV (również z dźwiękiem wielokanałowym). Czasem jakieś DVD lub BR oraz muzyka/radio.
Patrzę równiez na rynek wtórny. Co reprezentują sobą np.
## SONY PASCAL SS-MS835 Sony SA-WMS8 ## (5186331506) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
albo
Hi-End Sony Pascal DAV 5.1 Aluminium SACD Okazja (5142939850) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

w porównaniu z np. HKTS16 ?

PS: Zmiana ampli oraz duże kolumny podłogowe nie wchodzą w grę ze względu na gabaryty.
 

tima42

New member
szukam zestawu kolumn z amplitunerem do ok. 2500zł. Mam salon 25m2. Sprzęt ma służyć głównie do filmów i do grania na konsoli. W media markt zaproponowano mi zestaw denon avr x1000 i głośniki monaco. Ma ktoś może jakąś opinie na temat tego zestawu lub ew. zaproponować coś innego. Z góry dzięki!:hmm:
 

Henry

Active member
Bez reklam
W tym budżecie nie jest zły. Ale odsłuchaj i porównaj z innymi, w MM mają też Wharfadale Obisidian czy Boston Acoustics CS, posłuchaj i porównaj, a kupić możesz w innych sklepach, będzie taniej ;)
Z amplitunerów zerknij na Pioneera 529, Onkyo 535, Harmana 161 czy Yamahę 477
Nie spiesz się za bardzo, porównuj i słuchaj jak najwięcej.
 

tima42

New member
Amplituner najprawdopodobniej bede brał onkyo 535 ponieważ tutaj gdzie mieszkam(Niemcy) jest najtańszy z tych 4 które wymieniłeś a osiągi wszystkie mają zbliżone.Ew. pioneer. Teraz szukam jakiegoś zestawu kolumn, który mogę tutaj dostać, pasujących do tego amplitunera, ponieważ te dwie serie, które zaproponowałeś, nie występują one na rynku niemieckim.
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Jak jesteś w Niemczech, to poszukaj czegoś z Heco, Cantona czy Quadrala, tam są dosyć popularne i podobno tańsze niż u nas.
 

tima42

New member
Zdecyduje sie chyba na pioneera a glosniki znalazlem jak narazie tylko quadral quintas 5000 II 5.0. W sobote jade do saturna, moze znajde jakis inny zestaw kolumn
 
Do góry