Wybór głośników do pokoju 21m kw - stojące między meblami

Pan_Borowik

New member
Howg!

Po wielomiesięcznych bojach w końcu "na swoim", więc czas pomyśleć nad nagłośnieniem pokoju.
Na obrazku zobrazowałem plan pokoju. Brązowe to meble, czerwone kolumny.
Obecnie Marantz PM6005 + MA BX5. No i brakuje basu. Wstępnie chciałem załatwić sprawę RELem T5, ale okazuje się, że nie będzie gdzie go wstawić. Więc zostaje 2:0.
pokoj.png


"Wnęka" na głośnik ma jakieś 90cm szerokości, dalej jak 40-45cm głośników od ściany nie odsunę. Kuszą mnie JBLe Studio 280, tylko obawiam się że dmuchający do tyłu bass reflex w takiej konfiguracji będzie po prostu buczał.

Muzyka - głównie rock, trochę metalu (raczej nic cięższego niż Iron Maiden nie słucham), sporo elektroniki, instrumentalia "live" (gitary).

Nie jestem jakimś super wymagającym "słuchaczem", połączenie Marantz+MA mi odpowiadało - bez kłującej góry, średnica lekko do przodu, sporo detali.
Brakuje tylko niższego basu - nie musi być go jakoś strasznie dużo, grunt żeby sięgał gdzie trzeba.
Wymiany wzmacniacza chciałbym uniknąć, jeżeli to możliwe, z zakupem szajsu typu meble i inne takie do mieszkania mam wystarczająco dużo zachodu, żeby szukać jeszcze kupca na sprzęt (na głośniki kupca mam).
Przedział cenowy 3-4 tysiące zł max.

Za porady z góry dziękuję.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
BX5 to malutki glosniczek na taki pokoj, pozatym one duzo dolu nie maja. JBL 280 beda pod wzgledem basu ok, co do odstawienia ich od sciany to 25-30cm wystarcza. Ja od siebie polece Ci Dali Zensor 7. Wybieralem miedzy tymi dwoma kolumnami do siebie. JBL duzo dolu ale przytlumiona reszta pasma, brzmienie troche kartonowe. Dali ma duzo basu i to takiego miekkiego jak z suba, JBL bardziej twardo gra. Za to reszta pasma w Dali o wiele lepsza, wyrazna srednica i fajna nie meczaca gora pasma. Do marantza jak znalazl no i przedni bass reflex ;)

Co moge powiedziec o ukladzie pokoju to sprawe psuje kanapa. Mianowicie nie siedzisz po srodku kolumn tylko z boku a to powoduje znaczne zalamywanie sie pasma. Zamien lewa kolumne z ta szafeczka co stoi w rogu tak abys mial kolumny wycelowane w rogi kanapy, wtedy siedzac na niej jestes po srodku sceny.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Na pewno na Studio 280 będziesz miał sporo więcej basu. Dobre opinie zbierają też Pylon Audio Sapphire 25. Zensor 7 też ok. Musisz sam posłuchać.
 

Pan_Borowik

New member
Czyli rozumiem, że pozostawienie za kolumną z tylnim BR wnęki 90x40 nie powinno powodować jakichś specjalnie negatywnych efektów w związku z basem?
Czy jednak lepiej się koncentrować na kolumnach "dmuchających" w przód (ew. dół)?

Whiplash napisał:
JBL duzo dolu ale przytlumiona reszta pasma, brzmienie troche kartonowe. Dali ma duzo basu i to takiego miekkiego jak z suba, JBL bardziej twardo gra. Za to reszta pasma w Dali o wiele lepsza, wyrazna srednica i fajna nie meczaca gora pasma. Do marantza jak znalazl no i przedni bass reflex ;)
Czy JBLe których słuchałeś były wygrzane? Bo "kartonowość" dźwięku i twardy bas to częste objawy, które znikają wraz z upływającymi godzinami grania.

Co moge powiedziec o ukladzie pokoju to sprawe psuje kanapa. Mianowicie nie siedzisz po srodku kolumn tylko z boku a to powoduje znaczne zalamywanie sie pasma. Zamien lewa kolumne z ta szafeczka co stoi w rogu tak abys mial kolumny wycelowane w rogi kanapy, wtedy siedzac na niej jestes po srodku sceny.
Rysunek jest poglądowy - narożnik jest tak ustawiony, że siedząc po jego prawej stronie jestem dokładnie naprzeciw telewizora, na osi kolumn. Dużo oglądam na TV i lubię jak wokale też są umiejscowione gdzie trzeba, a takie przesunięcie kolumny mi ten efekt rozciągnie na lewo.

Pawel_Sz85 napisał:
Musisz sam posłuchać.
Mam ograniczone możliwości w tej materii, więc chcę najpierw zebrać trochę sugestii.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Powyższe sugestie są jak najbardziej OK. Teraz pozostaje wybrać się do sklepu na odsłuch (pamiętaj by słuchać na tej samej elektronice), lub - znacznie lepiej - pożyczyć kolumny do domu.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
580 czy 590 to przesada na taki pokoj Panowie, jeszcze wcisnac je miedzy meble no rewelacja ;)

Ja JBL mialem w domu pare lat, 3 lata E80 ktora byla totalnie kartonowa i 2 lata z groszami Studio 180. JBL tak gra, niskie serie sa w ogole bardzo pudelkowe, Seria Studio jest o wiele lepsza bo nadaje sie do muzyki ale charakter brzmienia jednak zostaje i nie ma tu wplywu wygrzanie, cos tam sie zmieni ale nie oczekuj ze po 80h grania kolumna zmieni swoj charakter o 180st.. Owa pudelkowatość dotyczy calego brzmienia nie samego basu. Ogolnie brzmienie JBL jest troche suche, nie wiem czy z Marantzem bedzie to dobre polaczenie, trzeba by posluchac.

Ja przerabialem ostatnio zakup kolumn. Sluchalem z moim Denonem JBL studio, MA BX, MR, Paradigm, Klipscha, Focala, Dali. Zadne z w/w kolumn w cenie do 3k za pare nie graly tak miekko i przyjemnie jak Dali. JBL jest ok zeby tylko mial lepsza srednice i gore pasma to bym je kupil. Fajny maja niestety tylko bas a przekonalem sie o tym kiedy po JBL odsluchalem inne kolumny. Jezeli ktos oczekuje mocnego dolu a do reszty nie przywiazuje wagi to JBL jest bardzo ok. Ja chcialem poza basem tez ladnej srednicy i gory. Najbardziej przypasowal mi Zensor i polecam je szczerze jesli ktos chce cieplego brzmienia z fajnym miekkim basem a jednoczesnie szczegolowego to Zensor. Zaznaczam z jest to moja osobista opinia wypracowana po odsluchu kilku par kolumn w cenie do 3tys.
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
Obecnie Marantz PM6005 + MA BX5. No i brakuje basu. Wstępnie chciałem załatwić sprawę RELem T5, ale okazuje się, że nie będzie gdzie go wstawić. Więc zostaje 2:0.
Nie jestem jakimś super wymagającym "słuchaczem", połączenie Marantz+MA mi odpowiadało - bez kłującej góry, średnica lekko do przodu, sporo detali.
Brakuje tylko niższego basu - nie musi być go jakoś strasznie dużo, grunt żeby sięgał gdzie trzeba.
Przedział cenowy 3-4 tysiące zł max.

Za porady z góry dziękuję.

Witam,
wszystkich zaskoczę, po odsłuchach w salonie (moon 220i) maluuutkich Elac`ów BS 142 musiałem je zabrać do domu !
Pokój 4,5x4,6 podobnie jak nakreśliłeś stoją moje Spendory 2x większe objętościowo od maleństwa.
Brzmieniowo -czystość, pięknie kontrolowany bas i to coś co nazywam "oddechem" byłem w szoku, scena szeroko i namacalnie.
Często zmieniałem je do odsłuchu z moimi staruszkami i gościły u mnie 5 dni co niektórym wypożyczonym
kolumnom dziękowałem już po 1-2 dniach.
Tak zbrakło im oczywiście klasy w rozdzielczości w porównaniu do Spendora ale ... muszę to napisać:
gdyby ktoś się włamał do mnie (mało prawdopodobne) i zakosił mi Spendory to po wypłacie odszkodowania na parę lat zaspokoiłbym się
Elac`ami.
Sub nie będzie Ci potrzebny na 100%

Testowane inne : Audium Comp 3, ProAc Studio 118, Audio Physic step 25, B&W CM5, Rega RS1, PSB Synchrony One B, ATC scm7.

PS.
gdyby ubezpieczyciel się popisał i dobrze wypłacił to dożywotnio zaspokoiłyby mnie ProAc Response D Two.

Pozdr.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Czyli rozumiem, że pozostawienie za kolumną z tylnim BR wnęki 90x40 nie powinno powodować jakichś specjalnie negatywnych efektów w związku z basem?
Czy jednak lepiej się koncentrować na kolumnach "dmuchających" w przód (ew. dół)?


Czy JBLe których słuchałeś były wygrzane? Bo "kartonowość" dźwięku i twardy bas to częste objawy, które znikają wraz z upływającymi godzinami grania.


Rysunek jest poglądowy - narożnik jest tak ustawiony, że siedząc po jego prawej stronie jestem dokładnie naprzeciw telewizora, na osi kolumn. Dużo oglądam na TV i lubię jak wokale też są umiejscowione gdzie trzeba, a takie przesunięcie kolumny mi ten efekt rozciągnie na lewo.


Mam ograniczone możliwości w tej materii, więc chcę najpierw zebrać trochę sugestii.
Tak pod Ciebie to JBL LS60, poważne kolumny z dopracowanym dźwiękiem. Może uda Ci się wytargać w tym budżecie :)
 

SDman

Banned
Tak pod Ciebie to JBL LS60, poważne kolumny z dopracowanym dźwiękiem. Może uda Ci się wytargać w tym budżecie :)

Witam,
niestety do takiego ustawienia w gąszczu mebli to nie wiem czy podłogówka za 20tyś. poradzi sobie
z kontrolą basu bo o jego wylew i towarzyszące mu przydźwięki bym się nie martwił jak ktoś lubi.

PS do @Pan_Borowik
są jeszcze w obecnej promocji Elac FS 147 czyli odmiana podłogowa modelu BS 142,
który miałem w domu ale czuję, że te już nie będą miały takiego smaku muzycznego i kontroli
dźwięku w całym paśmie jak małe BS 142.
Alternatywa dla małych to równie małe B&W CM1 mają odrobinę większy -bardziej miękki bas.
Ale wykładają się przy Elaca`ach na średnicy nie malują tak dobrze przestrzeni i są lekko wycofane.
Smaczek wysokich tonów jest również mniejszy niż z Jet`a Elac`ów.

CM1 miałem wziąć na testy do domu ale już po odsłuchu w salonie wiedziałem, że nie mam po co.

Pozdr.
 

SDman

Banned
Albo ja coś źle szukam, albo LS60 kosztują 4000 ale za kolumnę, a nie parę...

Witam,
dobrze szukasz, żeby chociaż w połowie grały ile są warte.
Najlepszym testem porównującym podłogowe vs monitory jest zestawienie
tego samego producenta:

B&W CM8 S2 vs CM1 S2.

Każdy powinien znaleźć godzinkę na niesamowite doznania - wystarczy w salonie.

Pozdr.
 

robix1

New member
Witam
Jak tam poszukiwania kolumn do Marantza.
Też mam PM6005 z Tonsil Maestro II 180 i basu jest w sam raz, ale zastanawiam się nad zmianą kolumn na Magnat Quantum 677. Zależy mi na większej szczegółowości dźwięku. Po 4 latach z maestro chciałbym pójść jakościowo krok dalej. Magnaty w MM fajnie grały z pioneerem A30.
 

Pan_Borowik

New member
Jeszcze poluję. Najbliższy tydzień to remont w mieszkaniu, więc się wstrzymałem, bo po co się na głośniki będzie kurzyło.

Prawdopodobnie wybiorę pomiędzy Zensor 7, a nowymi Bronze 6 od Monitor Audio.
Słuchałem też kilku podstawkowców i muszę przyznać, że kilka razy zdziwiłem się jaki bas niektóre potrafią z siebie wykrzesać na 21 metrach.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Jeszcze poluję. Najbliższy tydzień to remont w mieszkaniu, więc się wstrzymałem, bo po co się na głośniki będzie kurzyło.

Prawdopodobnie wybiorę pomiędzy Zensor 7, a nowymi Bronze 6 od Monitor Audio.
Słuchałem też kilku podstawkowców i muszę przyznać, że kilka razy zdziwiłem się jaki bas niektóre potrafią z siebie wykrzesać na 21 metrach.

Sluchales BX? Dla mnie graja bardzo twardo. Albo zensory ale jbl studio. Moim zdaniem najlepiej brzmiace kolumny za 2500-3000zl
 
Do góry