Wybór głośników 5.1 do Onkyo TX-NR656

maks87

New member
Witajcie
za chwilę zaczynam remont w mieszkaniu i jeden pokój (salon) ma być przystosowany do kina domowego. Jest to w domu moich rodziców (wiek 50+) więc szukamy w miarę dobrego sprzętu w dobrej cenie. Wybór TV i projektora jest na razie bez znaczenia, chciałbym najpierw skupić się na audio.
Amplituner musi mieć dwa wyjścia HDMI i będzie to najprawdopodobniej Onkyo TX-NR656. Nie wiem natomiast jakie dobrać do tego kolumny.
Tutaj zamieszczam plan pokoju a poniżej krótki opis.
https://postimg.org/image/wxsu1nhu7/

- wymiary pokoju to 555x440cm
- wejście znajduje się na dole, po prawej na planie
- na górze planu, na środku pokoju znajdują się drzwi balkonowe, oraz okno i parapet
- w prawej stronie pokoju ma znajdować się stół i krzesła
- lewa strona pokoju to własnie miejsce na odpoczynek, czyli jakaś kanapa (w kształcie "L") oraz szafka pod TV itd.
- w tej części, na dole planu znajdą się pewnie jeszcze jakieś szafki, komody itd. ale ich nie rysowałem bo jeszcze nie wiadomo co to będzie i chyba nie ma teraz większego znaczenia
- TV będzie wisiał na ścianie
- ekran będzie przymocowany do sufitu w taki sposób, aby rozwijał się przed wiszącym TV
- projektor będzie wisiał mniej więcej nad głową oglądającego
- odległość od ekranu do miejsca siedzenia na kanapie to jakieś 290cm

Miejsca na planie F1 i F2 to miejsca dla kolumn przednich (zapewne będą w F2 czyli szerzej). Pod TV oczywiście głośnik centralny, gdzieś koło F1/F2 sub. Pozostaje natomiast problem jak zainstalować głośniku surround. Po pierwsze: czy powinny być w linii uszu (S1) czy lekko z tyłu głowy (S2)?
Ze względu na okno i drzwi raczej nie ma jak zamontować głośników na ścianie. Również ze względu na to, że kanapa będzie stała na środku pokoju, raczej nie mam jak postawić głośników na podstawkach. W związku z tym, jedyna opcja to przymocowanie je do sufitu. I tutaj mam pytanie: czy lepiej zakupić i zamontować głośniki sufitowe do montażu w zabudowie (sufit będzie podwieszany) czy "normalne" głośniku które na jakiś uchwytach zamontuje do sufitu?

Jeśli można, to proszę Was o polecenie konkretnych zestawów:
1. Kolumny na przód, centralny, sub oraz głośniki na tył i do nich uchwyty do sufitu.
2. Kolumny na przód, centralny, sub oraz głośniki sufitowe montowane w zabudowie.

A może warto jednak zainwestować w system 7.1? W takim wypadku rozumiem, że głośniki powinny być zarówno w S1 jak i S2?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Rozplanowanie podobne jak u mnie, czyli potencjał na 7.1.4 jest i warto by pociągnąć kable podczas remontu z uwzględnieniem również głośników sufitowych, bo po pewnym czasie zawsze przychodzi ochota na więcej ;)

Jeśli to nie problem, to w 7.1 surroundy można by rozmieścić na standach tak:
 

maks87

New member
No właśnie standy odpadają ponieważ jakbym je postawił to raczej nie będzie przejścia między ścianą a kanapą. Dlatego najwygodniejszym rozwiązaniem wydają się głośniki montowane w suficie. Tylko czy tego typu głośniki nadają się jako surround?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Rozplanowanie podobne jak u mnie, czyli potencjał na 7.1.4 jest i warto by pociągnąć kable podczas remontu z uwzględnieniem również głośników sufitowych, bo po pewnym czasie zawsze przychodzi ochota na więcej ;)

Jeśli to nie problem, to w 7.1 surroundy można by rozmieścić na standach tak:
Przez chwilę myślałem, że to boisko i schemat ataku :)
 

Drunk

New member
Bez reklam
Taki pokój bywa jak boisko, na którym drużyna kinomanów zmaga się z drużyną żony ;)

Jeśli po bokach jest problem z rozstawieniem, to ja bym proponował system 5.1.4, czyli 4 sufitowe zgodnie z zaleceniami dobly, a surroundy tak jak na rysunku zaznaczyłem za stołem skierowane w stronę słuchacza.
 

maks87

New member
To akurat w domu u rodziców, i bardziej mama jest kinomanka więc nie ma problemy, że coś będzie komuś przeszkadzało:)

5.1.4 w tym wypadku raczej nie wchodzi w grę z kilku powodów. Po pierwsze cały sufit nie będzie podwieszany (jedynie będzie pewnie coś w rodzaju belki przez środek, tu gdzie ma wisieć projektor) więc nie będzie jak zamocować tych 4 dodatkowych głośników. Po drugie to podnosi koszty, a budżet jest ograniczony. A po trzecie, "zwykłe" 5.1 dla rodziców w zupełności wystarczy. Poza tym przy okazji pytanie: jak do Onkyo TX-NR656 podłączyć głośniki 5.1.4? W specyfikacji widzę tylko 7.2 albo 5.2.2. Czyli 5.1.4 odpada. A w ogóle co lepiej wybrać: 7.1 czy 5.1.2?

No i najważniejsze pytanie: jakie konkretnie głośniki zakupić?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Sufitowe, to tak jak już wcześniej pisałem, żeby ewentualnie kable tylko pociągnąć (taka furtka na przyszłość), ale skoro nie będzie podwieszany w całości to nie ma tematu.
 

maks87

New member
To zapytam tak:
1. Gdzie umieścić głośniki dla 5.1?
2. Gdzie umieścić głośniki dla 7.1?
3. Gdzie umieścić głośniki dla 5.1.2?
Oczywiście pamiętając, że koło kanapy nie mam jak postawić standów oraz nie mogę zamocować na ścianach bocznych. W grę więc wchodzi cała tylna ściana oraz sufit który mniej więcej nad głową oglądającego (albo lekko za) będzie obniżony (coś w tym rodzaju http://static.frazpc.pl/board/2013/08/31b42a64052ba389.jpg).
 

Drunk

New member
Bez reklam
Opcja nr. 3 będzie w sam raz. Surroundy umieścisz na tylnej ścianie maksymalnie szeroko (z uwzględnieniem minimalnego odstępu od ścian bocznych określonego przez producenta danych głośników). Głośniki sufitowe zamontujesz w zabudowie (optymalnie jest jak znajdują się na linii kolan, ale jak będą nad samą głową też się nic nie stanie). Idealnie jest jak wszystkie głośniki lewe i prawe znajdują się w jednej linii wzdłuż pokoju.
 

maks87

New member
No taka opcja wydaje się sensowna. Jednak ciągle się nad tym zastanawiam i w między czasie pojawiły się dodatkowe wątpliwości.
1. Czy surroundy zamontowane na tylnej ścianie nie będą za daleko? To będzie jakieś 2,5m za głową.
2. Na dole planu pokoju widać drzwi, będę musiał sprawdzić, czy jak one będą otwarte (otwierają się do wewnątrz pokoju) to czy nie zasłonią linii ucho-głośnik.
3. Dokładne miejsce belki przy suficie wyznaczę w zależności od projektora, tzn. gdyż on ma na niej od spodu wisieć. Będzie to w linii głowy lub nieco z tyłu. W najbliższy weekend będę u rodziców to zrobię testy. Sama "belka" ma wyglądać mniej więcej tak (posłuże się fotką kolegi DrWredman http://test.studio2000.pl/kino/Salon_Dolby_Atmos_5_0_2_fot_06.jpg
4. Rozumiem, że aby w tym układzie działały "atmosowe" sufitowe głośniki to muszę mieć odpowiedni film w tym standardzie? Dla filmu z dźwiękiem 5.1 lub 7.1 one po prostu nie będą grały? W takim wypadku czy surroundy na tylnej ścianie spełnią swoją funkcję? Dla instalacji 5.1 powinny być zdecydowanie bliżej głowy.
5. Czy zamiast głośników na tylnej ścianie i tych w suficie, jakby zainstalować tylko te sufitowe który w takim układzie były by surroundami (czyli w sumie będzie to 5.1) to czy to ma sens? Czy tak umieszczone głośniki surround nie spełnią swojej funkcji?
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Surroundy na suficie, to nie jest najlepsze rozwiązanie.
Oczywiście można, efekt będzie, ale nie tak to się robi.

Sufitowe (do Atmosa itp.) możesz wykorzystywać na dowolnym materiale, za pośrednictwem upmixu, wówczas ze żródla 2.0 lub 5.1, zrobisz 5.1.2/4.
Także tym bym się zupełnie nie przejmował, jest cała masa filmów 5.1 które brzmią rewelacyjnie z upmixem do sufitowych.
 

Drunk

New member
Bez reklam
1. 2.5m jest jak najbardziej ok dla głośników monopolowych (tradycyjnych) i nawet lepiej tak niż na 0,5m od głowy.
4. Za pomocą upmixerów (trybów odtwarzania dźwięku) które amplituner ma na pokładzie tj. Dolby Surround lub DTS neutral X, można cieszyć się dźwiękiem ze wszystkich głośników łącznie z sufitowymi i działa to bardzo fajnie, także montowanie sufitowych ma jak najbardziej sens.
 

maks87

New member
Dzięki Wam za odpowiedzi. Biorąc pod uwagę to wszystko co tu zostało napisane, po zrobieniu "wizji lokalnej" w najbliższy weekend podejmę decyzję jakie rozwiązanie wybrać. W tej chwili wiem na pewno, że nie biorę już pod uwagę instalowania surroundów w suficie, jeśli można je zamontować na tylnej ścianie i odległość 2,5m nie przeszkadza. Rozumiem, że nawet gdybym zrezygnował z atmosa i został przy normalnym 5.1 to taki układ głośników jest OK?
Pisząc upmixery macie na myśli to, że z Netflixa/BR/NASa puszczę film np. 5.1, wciskam na pilocie "guzik Atmos" i już mi grają sufitowe głośniki, tak?
U siebie w domu mam Onkyo TX-NR616 i głośniki 5.0. Gdy oglądam filmy to zawszę ustawiam dźwięk na Direct, bo przy wszystkich innych trybach po prostu słyszę szum w głośnikach.

Skąd amplituner będzie wiedział, że moje ustawienie głośników to 5.1.2 a nie 7.1? Na tylnej ściance amplitunera głośnik 7 i 8 oznaczone są jako Surround Back or Height? A wiec zapewne w menu jest gdzieś wybór jak są one podłączone, tak? Surround Back oznacza 7.1 a Height to Atmos?
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cokolwiek byś nie oglądał, zawsze możesz za pośrednictwem wspomnianych upmixerów załączyć sufitowe. Gdybyś zajrzał do wątku Atmosa, to przeczytałbyś jakie to daje efekty, sporo tam pisałem na ten temat posiłkując się konkretnymi przykładami. Mało tego, niektóre filmy 5.1 upmixowane do 5.1.2/4 czy 7.1.4, dają lepsze efekty i wrażenia, jak dedykowane Atmosowe.
Ot, taki paradoks.

Co do odległości surroundów, to spora odległość jest ZAWSZE na DUŻY plus i żadna kalibracja tego nigdy nie zastąpi. Oczywiście przy braku innych możliwości, montuj surroundy na ścianie, a nie na suficie. Odległość jest tutaj ogromny atutem.
Pod warunkiem, że to będą mocne głośniki, a nie pierdziawki.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Dokładnie, dźwięk potrzebuje przestrzeni żeby się rozwinąć i efekt będzie lepszy niż jakby grały zaraz przy uchu. Ustawienie głośników jest przedstawione w sposób graficzny w nowszych amplitunerach. Z resztą wszystko jest na tym forum od A do Z napisane. Ważne żeby dobrze rozmieścić głośniki, a resztą zajmie się już kalibracja.
 

maks87

New member
Moje wątpliwości biorą się z tego, że według zaleceń, głośniki surround dla 5.1 powinny być ustawione jakieś 90-110 stopni http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/vega/reviews/dzwiek/soundcard_roundup/0_speaker51.gif
Ściana tylna ma dokładnie 4,4m szerokości, więc załóżmy, że głośniki będą oddalone od siebie o 4 metry. Natomiast między głową słuchacza a środkiem ściany tylnej jest 2,5m. Przy tych liczbach, kąt dla głośnika surround to jakieś 140 stopni.

Licząc w drugą stronę, dla teoretycznych 110 stopni i odległości między głośnikami 2m, to powinny być ok. 70cm z tyłu głowy.

PS. jeśli chodzi o forum to cały czas czytam, ale w między czasie też Was "wykorzystuję" w tym temacie, zadając konkretne pytania:) Jak na razie widzę, że zrobienie dwóch sufitowych głośników Atmos do instalacji 5.1 ma sens. Moje wątpliwości to nadal fakt, gdzie umieścić głośniki surround, czy ta tylna ściana będzie ok.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Schemat dla Ciebie jest taki, z tym że najlepiej jak głośniki będą w jednej linii :
1000-SS_5-1-2_In-Wall-Atmos-01.jpg
 
Ostatnia edycja:

maks87

New member
Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Na kilka dni "zawieszam" temat, w weekend postaram się ustalić w którym miejscu będzie dokładnie wisiał projektor, czy drzwi nie będą przeszkadzały itd. Być może kanapa trochę się przesunie do przodu/tyłu więc po niedzieli jak coś będę pisał dalej :)
 
Do góry