Wybór anteny DVB-T

wujek_p

New member
Witam!

Chciałbym kupić nową antenę kierunkową do obioru DVB-T

Odległość od nadajników:
sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MWpiczkmNHZ0djI=

Chciałbym nakierować antene na "Śrem" (33km), gdyż zapewnia ta lokalizacja zapewnia odbiór wszystkich kanałów.

Szukałem na forum itp i zainteresowała mnie antena 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 lecz wolałbym uniknąć "przesterowania" stąd pytanko - czy nie będzie ta antena za mocna? (jeśli tak to prosiłbym o podanie odp anteny).

Z góry dzięki!
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli zaczynasz instalację antenową "od zera" ,warto zainteresować się antena szerokopasmową ,gdyż jest ogłoszony konkurs na MUX8 nadający w pasmie 174-230MHz ,wyniki powinny być znane najpóźniej jesienią
 

matrixabc

Member
Kupuj 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177 i dodatkowo kup symetryzator i przy odległości 33 km zamontuj antenę z symetryzatorem. Ta antena spokojnie odbiera z tej odległości bez wzmacniacza ale lepiej zakupić ze wzm aby w razie problemu nie bawić się pózniej w dokupywanie.
Odbiór z tej anteny jest naprawdę dobry
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli zaczynasz instalację antenową "od zera" ,warto zainteresować się antena szerokopasmową ,gdyż jest ogłoszony konkurs na MUX8 nadający w pasmie 174-230MHz ,wyniki powinny być znane najpóźniej jesienią
Dokładnie, warto teraz kupować takie, które obsłużą kanały poniżej 21. Ostatnio zaopatrzyłem się w taką:
Antena DAT HD Boss Mix, opakowanie pojedyncze | Televes
Zamieniłem ze zwykłej logarytmicznej (również szerokopasmowej, za 40 zł), odległość 12 km, ale potrzebowałem wzmacniacz. W tej nowej Televesa mimo iż kupiłem dedykowany wzmacniacz, mam go wyłączony, bo i bez niego jest siła i jakość na 100%.
 

wujek_p

New member
Witam!

Na wstępie - dzięki wszystkim za rady!

Niestety instalacja nowa nie jest. Obecnie jest to:
- kabel (pod ociepleniem) zamontowany ok. 3 lata temu o symbolach
TV-SAT-CATV COAXIAL CABLE 0.8-1.0 75 OMMS MOMOL NR 222/92
- splitter (4-way 5-900 Mhz)
- kabel w pokoju do tv
DPM SOLID POLSKA 75 OHM 044M

Mam nowy TV od niecałego tyg i obraz HD nie wygląda powalająco, stąd pomysł wymiany anteny (poprzedni właściciel twierdzi, że dokładnie nie pamięta ale antena ma ok 15lat, więc analog). Dokładnie nie mam jak w chwili obecnej sprawdzić, bo dom to szeregowiec i muszę najpierw pozwolenie załatwić, żeby wejść na dach (chciałem to zrobić z nową anteną).

Odczyt z TV to:
Jakość sygnału - 100%
Siła sygnału - 80% (stałe)

Link:
oi58.tinypic.com/2gsqzj7.jpg


Teraz pozostaje kwestia
- jaka antena
- czy wymienić splitter
- czy kable są słabe (obawiam się, że są ale tego pod ociepleniem to nie wymienię)

Z góry dzięki za rady.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Jeżeli kabel jest pod ociepleniem to nie sądzę aby coś się mu stało ,z drugiej strony nie będziesz teraz ocieplenia rozbierał żeby to sprawdzić
Jeżeli ktoś zaczyna instalację od podstaw najlepiej kupić kabel antenowy zapewniający ekranowania na poziomie 120db - taki kabel ma poczwórne ekranowania 2x plecionka +2x folia

Druga sprawa jeżeli korzystasz tylko z naziemnej telewizji, to w jakości HD dostępne są dwa programy TVP ,problem polega na tym ,że miejsca jest mało i zastosowano tzw agresywne multipleksowanie statyczne ,co po prostu oznacza ograniczenie przepływowości - jeden mux i 8 programów w tym 2 HD .Stosując przelicznik 1HD=2SD potrzeba 10 slotów .Przy obecnej transmisji tj. 64QAM, FEC 5/6, GI 1/4 daje ok. 24,88 Mbit/s przepływności do wykorzystania - więc jak to może dobrze wyglądać ?
 

wujek_p

New member
Ok, to temat mi się rozjaśnia. W takim razie czy w warto w ogóle wymianiać u mnie antenę - tj czy Twoim zdaniem poczuję jakąś różnicę? (czyli lepiej tą stówkę wydać na abonament jakiejś cyfrówki).

P.S Czy antena TELEVES V-HD 790 DVB-T FILTR LTE MPEG4 będzie OK?
 

matrixabc

Member
Jak dla mnie nie zauważysz żadnej różnicy skoro masz sygnał na poziomie 80% przy starej antenie to nie jest to zły wynik i raczej obraz będzie taki sam przy nowej antenie nieważne czy televes czy inna.
 

psiaja

Member
Jeżeli zaczynasz instalację antenową "od zera" ,warto zainteresować się antena szerokopasmową ,gdyż jest ogłoszony konkurs na MUX8 nadający w pasmie 174-230MHz ,wyniki powinny być znane najpóźniej jesienią

Czyli ludzie, którzy dopiero co kupiłem Dipol 44/21-69 Tri Digit a już będę musiał zmieniać na inną, by oglądać MUX-8?
Fajno..
 

matrixabc

Member
EEEEEE to jest jakiś chwyt marketingowy jak na razie to mamy trzy multipleksery które myśle ze w zupełności na pare lat wystarczą a tu bajka o MUX-8.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Żadna bajka .W przypadku mux 1,2,3 wykorzystywane jest pasmo UHF (470-862Mhz) kanały 21-69 .Na potrzeby mux8 jest pasmo VHF (174-230Mhz) kanały 5-12 ,które jest "węższe" co spowoduje że zmieści się mniej kanałów 6-7

W przypadku mux8 sytuacja jest ciekawa bowiem już został ogłoszony konkurs zgłosiło się 18 chętnych ....ale to jest konkurs na wybór nadawcy ,a nie na konkretne kanały .Nadawca który wygra sam wybierze kanały .Najpoważniejsze są trzy kandydatury - ITI ,Info-FM (Polsat) ,TVP
Załóżmy że wygra ITI - w takim przypadku mogłyby się pojawić np.TVN 24,TVN Meteo ,TVN Turbo,TVN Style, może nsport ....ale jest wątpliwe aby dali ludziom te kanały za darmo ,prawdopodobnie zakodują sygnał i będą chcieć pieniądze...... własnie i tutaj będzie kłopot ,bowiem dekodery dvb-t które ludzi kupili nie są przystosowane do współpracy z kartami kodowymi .Gdyby wygrało Info FM (czyli Polsat) to pewnie zrobią tak samo

Moim zdaniem najlepiej gdyby wygrało TVP ,sygnału na pewno nie zakodują i jest szansa na TVP Seriale ,TVP Sport ewentualnie nowy kanał TVP Dokument .Można wtedy też rozładować mux 3 przenosząc jakiś kanał oczywiście wtedy TVP 1,2 HD będą mieć lepszą jakość

Tak naprawdę konkurs powinien być rozstrzygnięty do końca czerwca ,ale termin nie zostanie dotrzymany ,Emitel już straszy sądem za opóźnienia .Myślę ,że do jesieni wszystko się wyjaśni
 
Do góry