Wybór amplitunera.

kalin86

New member
zle doczytalem przepraszam :) a ten Denon wart jest doplaty tych 500zl? i jakie głosniki do takiego amplitunera polecałbys? ktos wspomnial o JBL ale jakis konkret? ja jestem zielony jak trawka na wiosne... a i gdzie mozna takiego sprzetu posluchac? jestem z okolic Lublina...
 

rabit

Active member
Bez reklam
Niestety, ja jestem ze śląska więc nie mam pojęcia gdzie jest w Lublinie jakiś salon audio. Może koledzy się wypowiedzą. Co do Denona, to wszystko zależy z czym to zagra. Bo może okazać się że tańsze Onkyo będzie lepsze. Najlepszy jest odsłuch.
 

panalgsung

New member
Te 240W to max. pobór mocy. A odda pewnie sporo mniej. Ja wiem że to wartość max. i że przy "normalnym" odsłuchu tyle nie pobiera, tylko właśnie mnie chodzi o to że to bardzo mała wartość:) Zobacz jaki pobór mają przyblizone cenowo amplitunery? Jak ampli ma 500W - 600W to jest realne że odda te 50W-60W na kanał, a przy 240W ile może dać na kolumny przy obciążeniu 7 kanałów?


Znowu muszę sprostować :) te 240 W mocy zasilacz może oddać do amplitunera, a z gniazdka może pobrać sporo więcej, bo dochodzi jeszcze sprawność zasilacza (czyli marnowanie części energii na wydzielanie przez niego ciepło).

Załóżmy, że ten zasilacz będzie pracować "na pełnej mocy", czyli będzie oddawać na wyjściu te 240 W i ma sprawność na poziomie 80% - z gniazdka będzie wtedy pobierać 300 W (60 W będzie marnowane na wydzielenie ciepła).

W skrócie: max pobór mocy z gniazdka = max moc zasilacza + strata ciepła
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Producenci przeważnie nigdy nie podają ile ampli jest w stanie oddać przy wysterowaniu wszystkich kanałów. Podawana jest natomiast moc przy wysterowaniu jednego lub dwóch kanałów, więc te 240W to na pewno nie jest moc oddawana na wszystkie końcówki. Te W to jest wartość max. poboru z sieci, z czego jeszcze ileś tam % ucieknie ( jak zresztą napisałeś), więc ogólnie przy tej cenie amplitunera jest kiepsko. Kidyś kolega ( chyba Mors111) miernikiem sprawdzał realną mac oddawaną na ( nie pamiętam) 5 lub 7 kanałów w Onkyo 609, gdzie amplituner ten pobiera max. 610W. Po teście wyszło że na kanał idzie 60W czy 70W, więc nawet biorąc tą drugą wartość daje Nam to 490W, więc reszta gdzieś się rozchodzi. W przypadku tego Sony i podawanej mocy uważam że jest podobnie, więc od tych 240W trzeba jeszcze trochę odjąć a nie jest to moc która już idzie bezpośrednio na końcówki.
 

panalgsung

New member
Znowu mieszasz - tu chodzi tylko i wyłącznie o moc ZASILACZA. To ile mocy pójdzie na końcówki i jak je wysteruje to osobna sprawa.

I nie - te 240 W to NIE JEST max pobór z sieci - w rzeczywistości ten max zawsze będzie większy (tak jak napisałem). Zasilacz faktycznie może zapewnić te 240 W, ale jak to zostanie wykorzystane to już co innego (większość pójdzie na końcówki, ale przecież np. procesor, wyświetlacz i inne elementy też coś wezmą).

Może żeby było łatwiej zrozumieć pobór z gniazdka (potraktuj zasilacz w ampli i resztę amplitunera jako osobne byty):

Zasilacz 200 W ze sprawnością 80% - załóżmy jest obciążony tak, że oddaje 80 W na wyjściu (wyjściu zasilacza, nie końcówek). Z sieci pobierze dokładnie 100 W. Jak będzie obciążony w pełni to pobierze 250 W (a do amplitunera odda 200 W, 50 W pójdzie na stratę ciepła).
 

werf

Active member
Bez reklam
Należy też pamiętać że są różne sprawności
Te przytoczone 80 procent dotyczy wzmocnienia które pracuje raczej w klasie D
A czy AB sprawność ma z deka inną
 

mors111

Active member
Bez reklam
Kidyś kolega ( chyba Mors111) miernikiem sprawdzał realną mac oddawaną na ( nie pamiętam) 5 lub 7 kanałów w Onkyo 609, gdzie amplituner ten pobiera max. 610W. Po teście wyszło że na kanał idzie 60W czy 70W, więc nawet biorąc tą drugą wartość daje Nam to 490W, więc reszta gdzieś się rozchodzi. W przypadku tego Sony i podawanej mocy uważam że jest podobnie, więc od tych 240W trzeba jeszcze trochę odjąć a nie jest to moc która już idzie bezpośrednio na końcówki.

miernik poboru mocy momentami potrafił pokazać 450W , więc i zapas mocy jeszcze był , ale moje kolumny ( DIY ) mówiły już NIE

moc zasilacza się przyda , nie ma co ukrywać

test :
Onkyo TX-NR609 A/V Receiver HT Labs Measures | Sound & Vision
 
Do góry