Wybór 40Ex500 czy 700?

eustach

New member
Witajcie,

Stoje przed wyborem telewizora Sony - 40EX500 lub 40EX700. Ten drugi z lekka przekracza mój budżet (3500), ale jeszcze bym się szarpnał na zakup w Sopny Center (5 lat gwarancji).

Jednak interesuje mnie informacja o odwzorowaniu kolorów - czy nie są z lekka sine/przeniebieszczone? Jakie są Wasze wrażenia w tym zakresie?

mając wybór pomiędzy EX500 a EX700 to który byście wybrali? Zależy mi na matowym ekranie, jakości obrazu (źródłem będzie n-ka), jakości obrazu z DVD i BR oraz jakości wyświetlania zdjęć.

Odległośc od TV - 4 metry, pokój prostokątny, na dłuższej ścianie przy jednym z któszych boków prostokąta. Rodzaj oglądanych programów: ze sportu snooker, dokumenty, filmy etc.

Pozdrawiam i zgóry dziękuję za odpowiedzi.
 

Mike25

New member
Jeśli design i oszczędność energii nie są najważniejsze, to moim zdaniem zdecydowanie EX500. EX700 ma LED (niestety edge led, czyli ten w najgorszym wydaniu), a więc mniej prądu, ale z drugiej strony będziesz miał mniej równomierne podświetlenie matrycy (może być dokuczliwe w ciemnych filmach, czy oglądaniu wieczorami przy zgaszonym świetle). Po drugie z EX700 są jakieś problemy z trzaskami, nie wiem na ile jest to problem czy dotyczy całej serii czy tylko jakiejś partii, ale np tutaj prawie każdy klient zwrócił na to uwagę Sony KDL-40EX700 - Telewizor z podświetlaniem LED Sony - Opinie w RTV EURO AGD więc bym uważał na ten aspekt.

40EX500 jest na CCFL i masz znacznie większe prawdopodobieństwo równomiernie podświetlonej matrycy, poza tym jak na CCFL ciągnie mało prądu (60-100W w zależności od ustawień i kalibracji).
 

eustach

New member
CCFL nie ma (niestety!) cvałkowitego wyłaczenia telewizora, niema także czujnika obecności, światła etc.. Z drugiej strony doplacac 650 za te czujniki + ew. strate jakości związaną z ledami + oszczędność energii związaną z ledami....


Jakie są wrażenia z działania tych czujników (obecności i światła)?
 

olorin669

New member
Jestem posiadaczem EX700. Jeżeli chodzi o nierównomierność podświetlenia to rzeczywiście takowe zauważyłem, w rogach ekranu są lekkie przyciemnienia. Mnie to akurat nie razi, ale to może dlatego że to pierwszy LCD jaki posiadam. Jeżeli chodzi o trzaski to w moim modelu takowych nie odnotowałem.
 

Ares78

New member
CCFL nie ma (niestety!) cvałkowitego wyłaczenia telewizora, niema także czujnika obecności, światła etc.. Z drugiej strony doplacac 650 za te czujniki + ew. strate jakości związaną z ledami + oszczędność energii związaną z ledami....


Jakie są wrażenia z działania tych czujników (obecności i światła)?

Czujnik obecności akurat bardzo fajnie działa (był już zastosowany w zeszłorocznym modelu We5), czujnik światła mógłby mięć większy zakres (większy wpływ na podświetlenie w zależności od warunków zewnętrznych). Co do samego modelu jeśli chcesz powiesić na ścianie ex700 będzie wyglądał bardzo fajnie, jeżeli ma natomiast stać to ex500 jest lepszą opcją pod względem jakość obrazu/ cena.
 

eustach

New member
po zakupie pamiętaj o kalibracji :


Uważasz że kalibracja może "unaturalnić" kolory EX700 czy też zlikwidowac ten niebieski zafarb? Porównywałem dzisiaj z kolorami LG LD750 i cóż - Sony po prostu wypadł jakoś tak plastykowo, sztucznie, nienaturalnie.

BTW: patrząc na ściane LCD od razu można rozpoznać który to LED a który CCFL. Ledy wypadają gorzej :(
 

Ares78

New member
Profesjonalna kalibracja na pewno, jeśli wolisz obraz przy klasycznym podświetleniu to zawsze jest przecież jeszcze ex500, niczym oprócz większych wymiarów (grubości) nie ustępuje ex700, a kosztuje odpowiednio mniej.
 

Mike25

New member
BTW: patrząc na ściane LCD od razu można rozpoznać który to LED a który CCFL. Ledy wypadają gorzej :(
Ledy moim zdaniem dają zbyt sterylną biel. Oczywiście jest ona wierniejsza niż CCFL, ale oko ludzkie nie jest przyzwyczajone do tak surowej bieli. Dlatego trzeba ją ocieplać w ustawieniach obrazu. Druga kwestia - tv na ledach mają gorsze kąty, szczególnie te z podświetleniem krawędziowym.
 

WuMike

New member
Bez reklam
^^ A to dosyc odwazne stwierdzenie. Porownujac ZV i SL wyraznie lepsze katy ma ten drugi, z podswietleniem krawedziowym. Prawda jest taka, ze liczy sie przede wszystkim wciaz matryca.
 
Do góry