Wstępne ustawienia po zakupie oraz "kalibracja"

Kamil123

New member
Dzien dobry, czy możecie powiedzieć co należy włączyć, a co wyłączyć w 65C1 zaraz po zakupie?
Na yt jest wiele filmów, ale niektóre sprzeczne ze sobą.
i ew jak poustawiać ustawienia dotyczące ekranu.

Dziękuję;)
 

INTseed

New member
Wpisz sobie lg OLED Reddit i tam jest tabelka. Gdzieś podawałem link ale teraz jestem na wczasach ;)

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Oprócz ustawień różnych trybów obrazu polecam Ci spróbować z podbiciem dla SDR i HDR wartości świecenia w zaawansowanej kalibracji, jeśli przeszkadza Ci słaby poziom detali w ciemnych scenach i zlewanie wszystkiego w jedną plamę.
Jak miałem C1 to trochę szukałem sposobu na samodzielne poradzenie sobie z problemem i u mnie sprawdziły się fajnie te ustawienia (te dla HDR wbiłem zarówno dla HDR10 i DV):

https://www.avsforum.com/threads/20...hread-faq-no-price-talk.3190432/post-60825431
 

INTseed

New member
Oprócz ustawień różnych trybów obrazu polecam Ci spróbować z podbiciem dla SDR i HDR wartości świecenia w zaawansowanej kalibracji, jeśli przeszkadza Ci słaby poziom detali w ciemnych scenach i zlewanie wszystkiego w jedną plamę.
Jak miałem C1 to trochę szukałem sposobu na samodzielne poradzenie sobie z problemem i u mnie sprawdziły się fajnie te ustawienia (te dla HDR wbiłem zarówno dla HDR10 i DV):

https://www.avsforum.com/threads/20...hread-faq-no-price-talk.3190432/post-60825431
Tak z ciekawości czy w C11 też to można zmienić?
Gdzie są te ustawienia zaawansowane?
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
C1 i C11 to to samo. Te ustawienia, które podałem robisz w 22 punktowej korekcji/kalibracji. Nie pamiętam dokładnie.
Ale chyba w menu ustawienia obrazu i dla każdego trybu musisz wejść w kolor. I dalej ustawić tą 22 stopniową skalę. I dla każdego progu jaki jest tam podany podbijasz o tyle samo każdy kolor R, G, B. Dla HDR i DV inaczej są prezentowane te skale, ale to wystarczy analogicznie zrobć.

Jak Ci nie przypasuje, to jest dobra baza do dalszych modyfikacji. Ja pod koniec posiadania miałem to ustawione ponad miesiąc i nic nie zmieniałem. Sporo detali w ciemnym udało się dzięki temu wyciągnąć. Oczywiście jest to metoda na czuja, ale bezpłatna :) Pełen efekt da Ci zapewne kalibracja.
 

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
A da radę tu ustawić w 55B9SLA ?

Pewnie, że da. Większość tej klasy tv ma możliwość precyzyjnego ustawiania parametrów, w tym 2, 10, lub np. 20-22 stopniową regulacje kolorów.

Znajdź w ustawieniach obrazu gdzieś przy kolorze możliwość dostrojenia. Włącz właśnie tą (chyba 22 stopniową w LG) regulację zaawansowaną i wbij te ustawienia.
 

INTseed

New member
Pewnie, że da. Większość tej klasy tv ma możliwość precyzyjnego ustawiania parametrów, w tym 2, 10, lub np. 20-22 stopniową regulacje kolorów.



Znajdź w ustawieniach obrazu gdzieś przy kolorze możliwość dostrojenia. Włącz właśnie tą (chyba 22 stopniową w LG) regulację zaawansowaną i wbij te ustawienia.
Code Value - increase R, G, and B evenly
15/17 - +6
48/53 - +7
135/148 - +6
218/235 - +10
282/300 - +10
332/350 - +5
374/393 - +10
410/430 - +5
442/463 - +4
469/492 - +5
496/518 - +5
518/543 - +3

Jak te wartości wbiłeś? Mógłbyś dać przykład bo u mnie przy profilu dolby vision jest skok od 2.5 do 100 w opcji poziom sygnału ;(
Oglądam filmy przez apki netflixa, hbo go w tv.
 
Ostatnia edycja:

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
Dla dolby vision musisz to przełożyć tak, że pierwszy próg (15/17) to te 2.5%. Każdy kolejny wpis to kolejny próg dla dolby vision. Ostatni (518/543) kończy się chyba na 45%.
Tutaj masz ogólnie fajny filmik o „black crush” w Lg i ok 15:30 minuty jest pokazane gdzie wbić te ustawienia:

https://youtu.be/Ti6-BAW3IbA
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Dzien dobry, czy możecie powiedzieć co należy włączyć, a co wyłączyć w 65C1 zaraz po zakupie?
Na yt jest wiele filmów, ale niektóre sprzeczne ze sobą.
i ew jak poustawiać ustawienia dotyczące ekranu.

Dziękuję;)

Są sprzeczne bo nie ma uniwersalnych ustawień pasujących do każdego egzemplarza, w innym wypadku, producent TV od razu by wypuszczał TV z idealnymi ustawieniami. Matryce nie są w 100% powtarzalne a w dodatku ich partie potrafią różnić się od siebie, podobnie jak elektronika. TV w dodatku często są klepane w różnych fabrykach. Nie ma większego sensu wprowadzanie gotowych ustawień, które gdzieś ktoś podał w necie. Zwłaszcza jak to jest osoba czy portal z innej części świata. Można to potraktować jako ciekawostkę, sprawdzić czy i jak się zmienił obraz ale szansa, że akurat będą to właściwe ustawienia dla Twojego egzemplarza TV są właściwie zerowe. Nawet jakbyś przypadkiem stwierdził że obraz się zrobił ładniejszy - to będzie to tylko Twoje subiektywne odczucie w danej chwili, oparte w głównej mierze na dotychczasowych przyzwyczajeniach, być może niewłaściwych, które mogą się mieć nijak do prawidłowych, wzorcowych ustawień obrazu. Kalibrację należy przeprowadzić fizycznie na konkretnym TV z użyciem kolorymetru. Polecam usługi firm specjalizujących się w tego typu usługach.
 
Ostatnia edycja:

mati_luk

Klub HDTV.com.pl
VIP
W pełni zgadzam się z kolegą kola01.

To co podsyłałem w tym wątku należy potraktować bardziej jako ciekawostkę i sprawdzenie jaki efekt się uzyska. A jeśli obraz się spodoba i ktoś nie myśli o kalibracji, to niech ustawi pod siebie.

W moim przypadku wbicie tych ustawień z palca zrobiłem testowo, żeby zobaczyć jak bardzo da się poprawić w C1 ilość detali w ciemnych scenach i jako próbę co może dać mi profesjonalna kalibracja. I na serio myślałem o usłudze kalibracji, ale czekałem jak rozwinie się sytuacja z reklamacją mojego egzemplarza, żebym nie wydał kasy w błoto :)
 
Do góry