Współdzielenie anteny

studiauz

New member
Hej,

prawdopodobnie nie będę mógł założyć anteny n-ki tylko dla siebie (parter, słaba widoczność satelity), więc pozostaje mi liczyć na litość sąsiada ;)

Jestem laikiem jeśli chodzi o tego rodzaju sprzęt:
- czy mogę mieć wspólną antenę z sasiadem? (jedna antena, osobne pakiety i dekodery)
- co będzie potrzebne dodatkowo, jaki sprzęt? (jak to wpłynie na koszty).

Z góry dziękuję za odpowiedzi i poświęcony czas :)
 

bobik007

New member
Bez reklam
witam, wystarczy jedna antena, a co potrzebujesz...hmm wszystko zależy od tego co ogląda sąsiad i co ty oglądasz, napisałeś że masz nkę, a jaki dekoder zwykły czy recorder, musisz tez wiedzieć co ogląda sąsiad, czy korzysta tylko z jednej satelity czy kilku, napisz jak masz takie informacje postaram sie pomóc..
 

studiauz

New member
Wiem, że sąsiad ma kablówkę na razie, tak jak ja.

Ja chciałbym n-kę. Chciałem się przygotować teoretycznie do rozmowy (sprzęt, koszty), aby wiedzieć, co mogę zaoferować sąsiadowi.

Nie chciałbym, aby mnie zbył pierwszym lepszym pytaniem :)

Jaka jest różnica w instalacji w zależności od tego, czy jest recorder? Ja na razie wziąłbym zwykły, ale wolałbym przygotować instalację "na przyszłość".
 

bobik007

New member
Bez reklam
jeśli ty i sąsiad wybierzecie zwykłe dekodery z n-ki to wystarczy wam talerz i taki konwerter http://allegro.pl/item447745424_konwenter_twin_lt_01g_gold_edition_0_2_db_promocja.html, jedno wejscie do ciebie drugie do sąsiada, do tego kabel koncentryczny (ile metrów potrzebujesz) i końcówki typu F, wkręca się je do konwertera i z drugiej strony do dekodera n-ki, jeśli masz problem z oknem i nie chcesz wiercić dziur możesz użyć takiej przejściówki http://allegro.pl/item458704998_przejsciowka_okienna.html, montujesz antenę ustawiasz sygnał i oglądasz...jak masz pytania wal...
 

studiauz

New member
Dzięki, ta przejściówka to rewelacja. To też spędzało mi sen z powiek, bo nie za bardzo mam jak wiercić :)

Proszę powiedz mi jeszcze, jak wyglądałaby instalacja, jeśli zdecydowałbym się na recorder.

Ile metrów może być maksymalnie między anteną a dekoderem?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
studiauz napisał:
... ...ta przejściówka to rewelacja.... ...
Rewelacja, rewelacja, ale nic z tego nie będzie. :p


Pup, tak jak ja konwerter Quad, będziesz miał dla siebie i sąsiada 4 wyjścia. Rekorder nKi potrzebuje 2. Jeden odtwarza, a drugi nagrywa.
Można oczywiście uzywać jednej ale to dziadowanie. :confused:


http://www.hollex.pl/index.php?page=spis&kat=25&PHPSESSID=ded86d82a31ba8b74ac40d2723641f54

Jeżeli nie kupisz najtańszego to napewno bedziesz zadowolony. Nawet jak na razie weźmiesz dekoder to wolne gniazdo wyjściowe "nie boli"

Antenę radzę , do Qauda musi mieć określone wymiary. Ja mam taka http://www.hollex.pl/index.php?page=prod&kat=20&id=110
 

studiauz

New member
Dobrze rozumiem, że przy quadzie będzie ok - 2 wyjścia dla mnie i 2 dla sąsiada (możliwe dwa rekordery)?

Sporo zamieszania się szykuje... :)
 

bobik007

New member
Bez reklam
dokładnie jak pisze gucio, ale jeśli wystarczy to co oferuje n-ka na zwykłym recorderze i sąsiad weźmie też coś podobnego (cyfra-zwykły tuner, polsat) to rozwiązanie oferowane przeze mnie będzie ok...:eek:k:
 

Gucio50

New member
Bez reklam
bobik007 napisał:
... ...to rozwiązanie oferowane przeze mnie będzie ok...

Po co dziadować za parę złotych. Masz 4-ry pełnoprawne kable, każdy może sterować inny tuner z dwoma satelitami dla każdego, niezaleznie od siebie. Jedynie co potrzebne to konwerter Quad za 100-200zł. O CO SIE SPIERAMY. :eek:
 

studiauz

New member
Jeśli opcja z sąsiadem nie wypaliłaby i antena musiałaby być na dachu - trzeba dodać jakieś wzmacniacze po drodze? (ja mieszkam na parterze)
 

bobik007

New member
Bez reklam
a dach jak wysoko jest??ile metrów kabla będzie potrzebne, szczerze to załóż sobie sam antenę i tyle, bez sensu być od kogoś zależny i jak będziesz zakładał załóż full opcję jak radzi kolega w temacie,ja jak zakładam u siebie też tak wolę, załóż sobie konwerter na satelitę hot bird (np. cyfra, nka, polsat) i astra (np.premiere, kilka kanałów hd i inne),tzn wystarczy coś takiego...http://allegro.pl/item461166987_konwerter_monoblock_twin_golden_interstar_gi_206.html,
 

Arknet

New member
do 30 m kabla nie będzie żadnych problemów, powyżej może być różnie.
Kup dobry kabel np. Triset 113 (cena ok. 1,50 zł za metr) ma niskie tłumienie 800 Mhz/100 m
 

m@rcin

Member
"mówiły jaskółki, że nie dobre są spółki" :D
Sprawdzałem na długości kabla do 40m nie powinno być dużej straty sygnału i jakości. :eek:k:
Powodzenia
 

studiauz

New member
Jaskółki jaskółkami, ale nie zawsze da się uzyskać, to co się chce...

Byłem dziś dowiedzieć się w spółdzielni - instalacja na dachu byłaby w 100% nielegalna i któregoś pięknego dnia spółdzielnia mogłaby zdemontować moją antenę.

Umówiłem się już z sąsiadem, zobaczymy, czy mam dar przekonywania i mocne argumenty :)
 

Arknet

New member
No tak. Legalny w Polsce jest tylko PZPN. Montaż na ścianie również bez zezwolenia (pisemnego) nie jest legalny, a potrafi być kosztowny szczególnie gdy budynek jest ocieplony. Wyjdź na dach i policz antenty satelitarne, które są tam zamontowane. Jeśli wyjdzie 0, to nie ma sensu ryzykować. Piszę na ten temat ponieważ 5 (słownie pięć) lat zajmowałem się montażem zestawów satelitarnych. Jedyne calkowicie bezpieczne miejsce to balustrada na balokonie, niestety bardzo często zbyt ruchoma, więc idealne ustawienie czaszy graniczy z cudem.
 
Do góry