Wrażenia z Epsona TW2900 po HD Ready

tomek67

New member
Wczoraj zaliczyłem pierwsze dwa filmy, oczywiście Blue Raya.
Projektor jest duuużo większy jak TW680.
TW680 był dość cichy w trybie Eco, ale ten jest o oczko lepszy.
Wyraźnie lepiej słyszę dialogi.
W czasie filmu gdy stoi o metr ode mnie to słyszę go tylko gdy zapada kompletna cisza w filmie.
No i najważniejsze obraz.
Pierwszy film to Zaczarowana/Enchanted.
Ostrość jest sporo lepsza, na HD Ready była całkiem ok,
ale cały czas chciało się, żeby było o włos lepsza teraz już nie ma tego wrażenia.
Ogólnie jak dla mnie obraz jest super, nie tylko ostrość jest lepsza,
ale kolory, kontrast i ogólne wrażenie powiedziałbym, że jest duuuużo lepsze.
Zdziwiłem się bo ta poprawa kontrastu to w dużej mierze zasługa paneli a nie przesłony.
W TW680 gdy się wyłączyło przesłonę to od razu było to czuć,
tu to wyłączenie ma dużo mniejsze znaczenie.
Ogólnie ucieszyłem się z tego bo bałem się, że te lepsze dane techniczne to marketing.
Nie miałem do czynienia z projektorami po 10 tys. i więcej.
Ale np. mam TV Full HD Samsunga z kontrastem 33 000.
Epson TW680 dawał gorszy jakościowo obraz jak ten TV,
nadrabiał to wielkością ekranu, w TW2900 ogólnie sama jakość obrazu jest wyraźnie lepsza.
W połączeniu z dużym ekranem robi to naprawdę wrażenie.
Podczas oglądania tego filmu pokazał mi się dziwny problem,
miałem sporo zakłóceń intenferencyjnych.
Najpierw podejrzewałem projektor, potem film i Blue Raya.
Okazało się, że winny jest ...ekran.
Gdy wyświetlałem obraz o szerokości około 2 m na ekranie 240 to pojawiały się te dziwne zakłócenia.
Chyba Projecta ma ciut za duże ziarno, gdy zwiększyłem obraz na maks to efekt ten znikł.
Tak ogólnie to jestem zachwycony tą zabawką.
Na pewno jeśli ktoś posiada TW680/TW700 lub Benqa HD Ready to odczuje dużą różnicę.
 

absolus12

New member
Gratuluje udanego zakupu!

Czy porównywałeś tw2900 z wyższymi modelami lub z innymi projektorami 1080p? Jak jest z czernią w twoim modelu? możesz ją do czegoś porównać?

Gdzie kupiłeś projektor i ile za niego zapłaciłeś? Widziałem za ok 5600pln, model tw3000 w uk kosztuje ok 5000pln i zastanawiam się czy go nie sprowadzić

Pozdrawiam
 

tomek67

New member
absolus12 napisał:
Czy porównywałeś tw2900 z wyższymi modelami lub z innymi projektorami 1080p? Jak jest z czernią w twoim modelu? możesz ją do czegoś porównać?
Gdzie kupiłeś projektor i ile za niego zapłaciłeś? Widziałem za ok 5600pln, model tw3000 w uk kosztuje ok 5000pln i zastanawiam się czy go nie sprowadzić
Nie porównywałem z wyższymi modelami.
Czerń jest na pewno lepsza jak w HD Ready.
Zwłaszcza kontrast w scenach mieszanych tzn. jak masz jednocześnie jasne i ciemne elementy w scenie to moim zdaniem jest wyraźnie lepiej.
Jak jest jednolicie czarny ekran to nie jest "smoliście czarny",
tak szczerze mówiąc nie widziałem lepszych modeli i czy tam faktycznie tak jest.
Kupiłem w Prono za 5400 (spuścili mi 100 zł od ceny).
Tak czy siak ja polecam firmę Epson ze względu na 3 letnią pełną gwarancję chyba we wszystkich modelach kinowych.
 

tomek67

New member
Rudeford napisał:
Sprawdzałeś jak prezentuje się materiał 720p? Czy także jest różnica w ostrości na plus?
Mam tylko płyty DVD i BR.
Wczoraj obejrzałem Zaczarowną i Chingis Chana.
Ten drugi film też był ok, ale już nie aż tak.
Na projektorach zawsze mnóstwo zależy od jakości materiału.
Jak mam 40 cali LCD Full HD to tam każdy film wygląda prawie równie dobrze oglądany z około 3 m.
Nawet filmy DVD wyglądają niewiele gorzej.
 

Droo

New member
dzieki za recenzje. Szkoda ze tak pozno, moze wtedy bym rozwazyl t2900, bo dopiero co sie przesiadlem z tw700 na tw5000. Oczywiscie roznica jest duza, ale w cenie jeszcze wieksza. Jestem ciekaw jakby wygladal tw2900 obok tw5000. Szkoda ze z projektorami nie jest tak jak z tv, ze stoja jeden obok drugiego w prawie kazdym sklepie :)
 

tomek67

New member
Droo napisał:
dzieki za recenzje. Szkoda ze tak pozno, moze wtedy bym rozwazyl t2900, bo dopiero co sie przesiadlem z tw700 na tw5000. Oczywiscie roznica jest duza, ale w cenie jeszcze wieksza. Jestem ciekaw jakby wygladal tw2900 obok tw5000. Szkoda ze z projektorami nie jest tak jak z tv, ze stoja jeden obok drugiego w prawie kazdym sklepie :)
Ech to nawet nie jest łatwo z telewizorami, rok temu to trenowałem.
Byłem w ElectroWordzie, model Sony dawał dwa razy bardziej pasujący mi obraz niż Samsung.
Poszedłem do M1 było dokładnie odwrotnie, identyczne modele.
Wystarczy, że sprzedawca ciut inaczej ustawi parametry obrazu.
W projektorach dochodzi jeszcze wpływ choćby najmniejszego oświetlenia.
Takie porównanie TW2900/TW5000 byłoby moooocno ryzykowne.
Albo różnica byłaby duża i ja byłbym chory, albo bardzo mała i Ty byłbyś chory ;););)
 

absolus12

New member
Czy ktoś orientuje się jaka jest różnica między modelem TW2900 a TW3500, oprócz kontrastu który w pierwszym modelu wynosi 18000:1 a w drugim 36000:1. Ze specyfikacji na stronie www.epson.com wynika, że obydwa modele 6100 i 8100 (USA) - czyli jak myślę tw2900 i tw3500 (Europa) mają panele nowej generacji D7. Jak myślicie, czy warto dopłacać ok 600-800pln do wyższego modelu, czy lepiej dołożyć do lepszego ekranu?
 

SeboZakret

New member
absolus12 napisał:
Jak myślicie, czy warto dopłacać ok 600-800pln do wyższego modelu, czy lepiej dołożyć do lepszego ekranu?

Hmm dobre pytanie bo sam już chciałem kupić 2900 jak 3500 był o ponad 1500 zł droższy ale teraz różnica w cenie coraz bardzie spada - obecnie już poniżej 1000 zł.

Mnie bardziej interesuje czy będzie w dużym stopniu widoczna różnica w obrazie przy takich różnicach kontrastu (wiadomo o co w tym przypadku chodzi) ale czy jednak mimo to będzie zauważalna różnica, no i lampa jest mocniejsza.
 

absolus12

New member
SeboZakret napisał:
... no i lampa jest mocniejsza.

Według specyfikacji na www.epson.com lampy w obu modelach podobne (1800) natomiast w polskich sklepach 1600 i 1800.

Jak dowiesz się nowych faktów na temat powyższych projektorów daj znać:)
ja obecnie jestem w trakcie czytania sporego wątku na avsforums i ludzie są ogólnie bardzo zadowoleni z tw2900
 

dread

New member
Bez reklam
absolus12 napisał:
Czy ktoś orientuje się jaka jest różnica między modelem TW2900 a TW3500, oprócz kontrastu który w pierwszym modelu wynosi 18000:1 a w drugim 36000:1. Ze specyfikacji na stronie www.epson.com wynika, że obydwa modele 6100 i 8100 (USA) - czyli jak myślę tw2900 i tw3500 (Europa) mają panele nowej generacji D7. Jak myślicie, czy warto dopłacać ok 600-800pln do wyższego modelu, czy lepiej dołożyć do lepszego ekranu?

TW3000 = Epson 6100.
TW3500 = Epson 8100.

Epson 6100 jest modelem zeszłorocznym więc nie może być odpowiednikiem TW2900, który pojawił się w tym roku. Poza tym różnią się lumenami...
Nie wiem czy w USA pojawił się odpowiednik europejskiego TW2900... ja tam u nich nie mogłem znaleźć żadnego projektora z kontrastem 18000:1 i 1600 lumenów.
 

Fanek

New member
Bez reklam
odświeże troche, zastanawiam sie nad sprzedażą tw700 i kupnem tw2800 lub tw2900 lub tw3500.

tw2800 panele D7, 16.000:1, 1600lum, cena 5200zł
tw2900 panele D7, 18.000:1, 1600lum, cena 4800zł
tw3500 panele D7, 36.000:1, 1800lum, cena 5800zł

takie dane znalazłem, zgadza sie?
czemu taka różnica w cenie pomiędzy tw2800 i tw2900, tw2800 jest nowszym modelem ?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Panele na 99% są te same, w 2900 może nieco usprawnili tor optyczny co pozwoliło nieco zwiększyć kontrast. Może słowo generacja jest tu nieco mylące, sugeruje jakieś zasadnicze różnice w budowie, 2800 to po prostu model z ubiegłego sezonu. A czemu nowy jest tańszy? Myślę że mogli nieco oszczędzić przy produkcji, ale zasadniczy wpływ na cenę ma konkurencja ze strony nowych DLP za 999 USD.
 

absolus12

New member
Gdzie znalazłeś tw3500 za 5800PLN - redcon? (ostatnio kiepskie opinie o nich słyszałem - długo się czeka na sprzęt ponieważ jak większość polskich sklepów muszą sprowadzić)
 

tomatow

New member
Ładnie świeci, podoba mi się bardziej niż Z700, którego fanem zawsze byłem. To dobry zakup, chociaż nie tak dobry jak TW5000 :rolleyes:
 

dominos

New member
epson tw2900

Ładnie świeci, podoba mi się bardziej niż Z700, którego fanem zawsze byłem. To dobry zakup, chociaż nie tak dobry jak TW5000 :rolleyes:

witam,
posiadasz ten projektor (tw2900) czy tylko widziales go w akcji?
mam ten model od kilku dni i powiem szczerze, ze jestem lekko zawiedziony...
mam dość maly pokoik 5m x 3,5m x 2,4m wysokosci a projektor swieci jak szalony...
ciemne sceny sa super - czern znosna, gradacja szarosci tez, niestety przy jasnych scenach projektor tak rozswietla pokoj ze czern staje sie szara i obraz malo kontrastowy :/
zastanawiam sie czy pomalowanie bialych scian i sufitu na ciemniejszy kolor (moze na szary) cokolwiek da.... moze tez zmiana ekranu z bialego na szary pomoze uzyskac lepsze wartosci kontrastu dla jasnych scen...sam juz nie wiem.
dodatkowo widze ze jest lekka rozbieznosc paneli lcd co byc moze jest tez przyczyna srednio ostrego obrazu (przesuniecie koloru zielonego w poziomie o ok 1 piksel...)
wogole obraz jakis taki plaski sie wydaje, malo kontrastowy, blady... napewno liczylem na cos wiecej
dodatkowo dziwi mnie fakt ze po wyswieceniu kilku godzin w trybie eco licznik nadal wskazuje 0(!?)
czy znacie moze jakis sposob na sprawdzenie faktycznego przebiegu lampy w epsonach? mozliwosc wyzerowania z poziomu uzytkownika jest dla mnie niepokojaco zastanawiajaca (biorac pod uwage fakt ze projektor nowy a opakowanie, jak sie okazalo juz w domu, bylo raz otwarte i ponownie zaklejone tasma - a nie sadze aby byla to normalna praktyka sprzedawcy... obawiam sie ze cos kombinowali a moze i nawet zresetowali przed sprzedaza licznik lampy...)

pzdr
 

Geezer

New member
Wymieniłeś niestety wszystkie wady LCD :( Problemów ze zbieżnością nie mają podobno tylko Mitsubishi i droższe LCD... 1 pixel podchodzi pod "normę" i nie zareklamujesz tego Licznik w Epsonach zaczyna nabijać od 10-tej godz. Skasowanie licznika następuje po wgraniu Firmware lub po wymianie lampy.
 
Do góry