Wpływ źródła obrazu na jakość wyświetlania projektora.

Excalibue

New member
Witam.
Czy korzystając z cyfrowego źródła obrazu ( w moim przypadku jest to tuner DVB-T wiwa hd90 ) są duże różnice pomiędzy kolejnymi półkami cenowymi ?
Potrzebuje jakieś urządzenie, które odtwarzałoby pliki mkv a zarazem miało wbudowany tuner dvb-t.
Może znacie coś dobrego, co nie ograniczałoby obrazu z projektora ?
Czy jednak obraz po hdmi to tylko cyfry zero-jedynkowe i całość skalowania ( słabszych źródeł ) bierze na siebie projektor ?
Może ktoś poleci coś od siebie ?
Pozdrawiam.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Generalnie współczesne źródła sygnału w żaden sposób nie ograniczają finalnej jakości obrazu z projektora czy telewizora - oprócz ewidentnych, żadkich przypadków totalnych bubli.

Oczywiście najlepszym obecnie źródłem obrazu jest stacjonarny, solidny odtwarzacz Blu-ray, który można kupić już za kilkaset złotych. Niejako przy okazji większość z nich oferuje dobre skalowanie SD (DVD) do 1080p i właśnie dobre wsparcie multimediów, a nawet pełne Smart TV (np. Samsung).
Samsung i LG mają w ofercie dość drogie (>1500 zł) kombajny multimedialne z Blu-ray, DVB-T, dyskiem twardym, multimediami i Smart TV.

W przypadku tunera DVB-T poważnym ograniczeniem będzie jakość programów SD, niestety dość mierna z wyjątkiem nieco lepszych niektórych filmów i transmisji na TVP1HD/TVP2HD.
Pozostaje odtwarzacz multimedialny z wejścia USB - wówczas jakość obrazu może być bardzo dobra. Nieźle oceniane są tu Ariva T650i i Opticum T90, który sprwdzałem kiedyś krótko i odtwarzał pliki wideo bez większych problemów - musisz szukać na forach o DVB-T.

Jeśli chodzi o projektory, to o wiele większe znaczenie ma właściwa, dokładna instalacja, dobry ekran, ciemne pomieszczenie i kalibracja (ustawienie parametrów obrazu) - wtedy chyba każdy zauważyłby sporą różnicę między przyzwoitym rzutnikiem 1080p za 3000-4000 zł (np. BenQ W1070/1300/1400) a maszyną za 10-13 tys. zł, np. Sony HW55, JVC X35. Różnice w tej samej kategorii cenowej (np. do 4000 zł) nie są szczególnie duże.

Jakość obrazu ze źródeł SD na wielkim ekranie nie rzuci na kolana, szczególnie gdy ktoś widział już filmy z Blu-ray'a - najlepiej wyglądają dobrze zrealizowane filmy na DVD przeskalowane do 1080p w odtwarzaczu Blu-ray.
Co do samego skalowania SD do HD 1080p, można je wymusić na projektorze ustawiając wyjście odwarzacza BD lub tunera DVB-T na 576i/p, co w praktyce najczęściej nie jest najlepsze, bo nie wypuści przecież w ogóle sygnału HD 720p/1080i/p. Lepiej ustawić wyjście HDMI na 1080i/p, wówczas żadnego skalowania w projektorze nie będzie, a jakość obrazu SD zależeć w decydującym stopniu od procesora tunera lub Blu-ray.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Excalibue

New member
Ok, dzięki za odpowiedź.
Tak myślałem, że główne różnice będą przy sygnale sd gdzie przydaje się dobry skaler.
Co do pomieszczenia - mam już prawie w całości przystosowane, ciemno szara powierzchnia ścian ( na razie do połowy pokoju ), specjalnie przygotowana ściana na ekran, kalibracje przeprowadziłem sam więc podstawy już są i rzeczywiście między pokojem nieprzystosowanym a zaadoptowanym różnice szczegółnie w ciemnych scenach są kolosalne.
Co do tego tunera Opticum T90 - niestety nie chciał mi współpracować z projem, niby sygnał był dostarczany jednak cały czas czarny ekran.. tunery wiwy działają ok. ( być może chodzi o różne chipy w opticum ali, w wiwie mstar.. )
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

Alkor

New member
Bez reklam
Jednak chciałem napisać trochę coś innego.
Przede wszystkim końcowa jakość obrazu SD zależy głównie od jakości przygotowanego materiału (DVD, tv) - gdy jest ona słaba na początku, to nic z tym nie da się zrobić żadnym skalerem i żadnym projektorem, choćby nawet SIM2 Superlumis za 200 tys. zł, choć z pewnością wolałbym ten ostatni ;).
Nie ulega wątpliwości, że dobry skaler/procesor w tunerze lub Blu-ray się przydaje, ale bez przesady - nie wyprodukuje on z kiepskiego SD wzorcowego HD.

Porównując między sobą rzutniki z różnych półek w dobrych warunkach, np. BenQ W1300 i Sony HW55, chyba każdy zauważyłby dużą przewagę Sony praktycznie w każdym aspekcie jakości obrazu na dobrym materiale HD, ale także na SD.

Pozdrawiam.
 

isaak

New member
Nie wiem czy to istotne ale nawet MKV nie zapewni Ci takiej jakosci jaka możesz mieć z BD a o tv wole sie nie wypowiadac bo to zwykłe pseudo HD. Najwazniejszy jest oczywiscie materiał zrodłowy.
 

yogobela

New member
Isaak nie mogę się z Tobą zgodzić. Kopia płyty BD w formacie mkv jako remux jest bezstratna i dokładnie w takiej samej jakości jak BD tylko bez menu i zbędnych dodatków.
 
Do góry