Wielkość przetwornika a wielkość pokoju

remiqa

New member
Witam, w jednym z nie moich tematów lobos napisał mi :

R-26F mają bas-refleks z przodu co w przypadku mniejszego pokoju i ustawienia bliżej ściany może się sprawdzić.
To i tak spore kolumny jak na 15m2, ale myślę że powinno być dobrze :wink:

wiec postanowiłem napisać osobny temat żeby nie zaśmiecać koledze. Czy jest jakiś podział wielkości przetworników na metry kwadratowe odsłuchu, tak sobie myślę gdybym wsadził do mojich 15m.kw. klipsch r 26 to nie muszę słuchać na max tym bardziej że te kolumny grają całą okazałością już od niższych głośności. Czy to się sprawdzi ?
 

Geronimo zx

New member
Podział jest taki że w mniejszych pomieszczeniach lepiej się sprawdzą kolumny podstawkowe niż podłogowe.Większa podłogówka w małym pomieszczeniu będzie ściśnięta,może się zagotować i nas przygnieść basem ;-)
A koledze ''Lobos'' z pewnością chodziło o to że mając bas-refleks z przodu będziesz mógł kolumny ustawić bliżej ściany co w Twoim przypadku 15m będzie korzystne.Jeżeli miałbyś bas-refleks z tyłu i chciałbyś zastosować się do prawidłowego ustawienia i odległości kolumn od ścian to w 15m nawet bym się tego nie podejmował ;-)
Pamiętaj że kolumny to nie wszystko,akustyka odgrywa także bardzo ważną rolę.
 

lobos

New member
Bez reklam
A koledze ''Lobos'' z pewnością chodziło o to że mając bas-refleks z przodu będziesz mógł kolumny ustawić bliżej ściany co w Twoim przypadku 15m będzie korzystne.Jeżeli miałbyś bas-refleks z tyłu i chciałbyś zastosować się do prawidłowego ustawienia i odległości kolumn od ścian to w 15m nawet bym się tego nie podejmował ;-)
Dokładnie o to mi chodziło :eek:k:
Wspomniane kolumny Klipsch są duże jak na ten metraż, ale jedyne co umożliwia wstawienie ich na 15m2 to przedni bas-refleks a co za tym idzie możliwość dostawienia do ściany.
 

lobos

New member
Bez reklam
...Zresztą ja mam niecałe 20m2 i nie widzę potrzeby wstawiania kolumn podłogowych.
Dokładnie Paweł. Czasem można zrobić wielkie oczy słysząc jak brzmią spore, porządne podstawkowe ;-)
Nie wspominając o aspektach wizualnych, że w mniejszych pomieszczeniach po prostu lepiej się one komponują.
 

remiqa

New member
Mam małe Indiana line które grają jako tylne w kinie domowym jutro podłącze zrobię kalibracja i zobaczę jak to gra ale wydaje mi się że bez suba się nie obędzie
 

TomekOp

Member
Mam te kolumny na swoich 15m2. Prawda jest taka, że nawet jak kolumna ma bas reflex z tylu aby uzyskać dobry dźwiek nalezy i tak odsunąć je od tylnej ściany ok. 1m. U mnie są prawie na środku pokoju. Nie przeszkadza mi ani mojej drugiej połówce. Ilość basu zależy również od wzmacniacza. Akustyka przede wszystkim. No i oczywiście od ich ułożenia. U mnie basu jest tyle ile trzeba nawet czasem chciałbym go więcej i kusi dostawic bliżej do sciany :) ale traci na tym cała reszta.
 

TomekOp

Member
Nieprawda .Jeżeli konstrukcja kolumn jest słaba (lub oparta o słabe przetworniki) najlepszy piec nie pomoże .Nie uda się obejść praw fizyki ,można natomiast trochę je oszukać

Co nie prawda? Nie wiem o co ci chodzi. Masz dobry wzmacnniacz podpiety do Klipsch mówie o r26F, to bas jest wtedy kiedy trzeba w zależności od płyty.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Myślałem ,że mówisz ogólnie o głośnikach i do tego się odniosłem

W przypadku Klipch nie potrzeba się zbytnio wysilać w kwestii doboru wzmacniacza ,te kolumny grają krańcami pasma ,bas zawsze będzie obecny .Inna sprawa to jakość tego basu
 

TomekOp

Member
Myślałem ,że mówisz ogólnie o głośnikach i do tego się odniosłem

W przypadku Klipch nie potrzeba się zbytnio wysilać w kwestii doboru wzmacniacza ,te kolumny grają krańcami pasma ,bas zawsze będzie obecny .Inna sprawa to jakość tego basu

No to sie zdziwisz i będziesz szukał tego basu u mnie w kuchni... Bas jest tylko wtedy gdy ma być.
Musiałeś słuchać ( o ile je wogóle je widziałeś i słuchałeś) tych kolumn R26F na jakimś amplitunerze, wtedy bas te kolumny zalewa, albo ustawić je zbyt blisko ścian (mimo przedniego bas refleksu).
Akurat ten model jest bardzo udany i zestrojony. To tak po krótce. W tej cenie bardziej expresyjnych z dynamcznym i zróznicowanym basem nie znajdziesz.
Jeśli tobie taka prezentacja nie odpowiada nie pisz, że to są słabe kolumny bo piszesz bzdury.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
Witam, w jednym z nie moich tematów lobos napisał mi :



wiec postanowiłem napisać osobny temat żeby nie zaśmiecać koledze. Czy jest jakiś podział wielkości przetworników na metry kwadratowe odsłuchu, tak sobie myślę gdybym wsadził do mojich 15m.kw. klipsch r 26 to nie muszę słuchać na max tym bardziej że te kolumny grają całą okazałością już od niższych głośności. Czy to się sprawdzi ?

u mnie przetwornik 17cm ( x2 bo są oczywiście 2 kolumny ) gra na 30m2 - kolumny podłogowe
na bak basu nie narzekam , niskiego w szczególności bo kolumny grają od 35hz , w kinie świetnie sie sprawdzają i wraz z subem z 20cm głośnikiem nieźle wypełniaja basem pokój

owszem mógłbym wstawiać 2x17cm czy też 2x20-25cm , ale nie czuję potrzeby , wszystko kwesta akustyki

kiedyś te same kolumny grały w 15m2 i dawały niesamowitego kopa ( wiadomo , na 30m2 jest go mniej ale wystarczy )

w kinie dla mojej żony basu mam aż nadmiar , w szczególności niskiego basu
 

remiqa

New member
Mam te kolumny na swoich 15m2. Prawda jest taka, że nawet jak kolumna ma bas reflex z tylu aby uzyskać dobry dźwiek nalezy i tak odsunąć je od tylnej ściany ok. 1m. U mnie są prawie na środku pokoju. Nie przeszkadza mi ani mojej drugiej połówce. Ilość basu zależy również od wzmacniacza. Akustyka przede wszystkim. No i oczywiście od ich ułożenia. U mnie basu jest tyle ile trzeba nawet czasem chciałbym go więcej i kusi dostawic bliżej do sciany :) ale traci na tym cała reszta.
Długo masz te kolumny? Często pojawiają się opinie że klipsch męczy przy dłuższym słuchaniu zaobserwowałeś coś takiego u siebie. Myślę o nich ponieważ jak byłem na odsłuchu to bardzo mi zapadły w pamięci i ciągle mam ten dźwięk w głowie ;-)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Kolumny Klipsch mają specyficzną i charakterystyczną barwę dźwięku, jednym się ona podoba innym nie. Na forum są zwolennicy i przeciwnicy dlatego jeśli ktoś ma kupić kolumny ww. marki zalecany OBOWIĄZKOWY odsłuch aby później nie było rozczarowań. Słuchałem wielu modeli tej marki zarówno nowych jak i starych i niestety nie podeszły mi. A byłem bardzo nastawiony do nich i podchodziłem nie kiedy kilka razy w różnych salonach AV do danej poszczególnych kolumn w różnych profesjonalnych salkach odsłuchowych mając nadzieje że zmieni się ich brzmienie..... nie zmieniło się. Dlatego nie ma co się spierać tylko odsłuchać spodoba się albo nie...;-)
 

remiqa

New member
Byłem dopiero na jednym odsłuchu moje indiany, jbl studio 270 i klipsch no i te ostatnie właśnie mi "zryły bańkę" pozytywnie ilością szczegółów i jakością basu. Do końca roku chcę coś kupić planuje słuchać jeszcze Canton , heco i dali
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Jak byłeś na odsłuchu to od razu wyłapałeś, że każdy producent ma swoją charakterystykę grania, wystarczy ją znaleźć i dostosować pod swoje ucho. Odsłuchaj jak największą ilość par kolumn w swoim założonym budżecie a będziesz miał obraz co oferuję rynek.;-)
 

TomekOp

Member
Długo masz te kolumny? Często pojawiają się opinie że klipsch męczy przy dłuższym słuchaniu zaobserwowałeś coś takiego u siebie. Myślę o nich ponieważ jak byłem na odsłuchu to bardzo mi zapadły w pamięci i ciągle mam ten dźwięk w głowie ;-)

Mam je od ponad roku. Kupilem z myślą do kina domowego w ciemno po przeczytaniu paru opinii i recenzji na zagranicznych forach. Nie brałem pod uwage opinii na polskich forach bo w tej chwili posiadał bym napewno jakieś monitor audio. Nie mówię, że to złe kolumny.

Brat ma kolumny Dali nie wiem jaki model stwierdził, że Klipsch ma twardszy bas. Słuchał u mnie na ampli marantza. U siebie ma ampli Sony.

Te kolumny maja power i z tym musisz sie liczyć. To czy męczą czy nie to wszystko zależy czy jestem zmęczony czy nie. Melua jednak zawsze brzmi na tych kolumnach miło... nawet jak jestem zmęczony po pracy. Więc od stanu ducha poprostu trzeba dopasować swoja muzyke nie można generalizować. Dzwięk jest taki bardzo jakby żywy i dynamiczy. Albo tego szukasz albo nie.
U mnie grają z Roksanem K2 i na zmiane z ampli marantz 5008.
Różnica w brzmieniu na nich ogromna :) W kinie domowym rewelacja szczególnie super szybki bas. No i nie słuchaj ludzi, którzy gadają ze graja basem i górą. Na amplitunerze wysokich właściwie nie uświadczysz, sam środek - chyba, że się pobawisz korektorem :) Wychodzi na to że są to kolumny "neutrealne". Jak im zaśpiewasz tak zagraja ale zawsze z tym powerem. Ampli Marantza właśnie ma wysuniętą średnicę. Na K2 wysokie miodzio ;) średnica na równi z wysokimi, a bas? Czasami mi go naprawde brakuje...
Aby spełnić nasze wszystkie wymagania należałoby pewnie mieć po kilka par kolumn
i wzmacniaczy...ogranicza nas jedynie cena wiec trzeba wybrać to co dla nas najlepsze w danej cenie.
 
Ostatnia edycja:
Do góry