WIELKI PROBLEM prosze o konkretne odpowiedzi

Maggot

New member
Witajcie mam pewien problem posiadam amplituner który na głośnik centralny jest od 6-16 OMÓW problem jest z tym że chce kupić głośnik centralny HECO signature który jest 4 OMOWY czy będzie to współpracować i.t.p jakie są wady i zalety..

PRosze nie pisac odpowiedzi typu kup sobie 6 OMOWY głośnik albo zmień Amplituner...


Z góry dziękuje za odpowiedzi a szczególnie osób które mają pojęcie :)
 

tuptus55

New member
Nie podałeś modelu amplitunera dlatego odpowiem ci warunkowo. Powinien taki głośnik grać ale: stopień mocy będzie się bardzieł rozgrzewał, będzie większy poziom zakłóceń (jak nie jestes audiofilem to tego nie powinieneś usłyszeć). Tylko w skrajnym przypadku amplituner się nie włączy jesli jest kontrola impedancji. No i pamiętaj aby nigdy nie dać pełnej mocy na ten głośnik bo spalisz tranzystory mocy stopnia wyjściowego jak nie ma zabezpieczeń.
 

Maggot

New member
Amplituner mam Technics SA-ax 720 5x100 wat na kanał ja nawet nie wiem co ten wzmachol potrafi czy jakieś ma zabezpieczenia czy nie :/ może to coś wiecej ci da :)
 

Maggot

New member
JA wiem że będzie grał ten głośnik zdaje sobie z tego sprawe ale wiem o tym że jak np puszcze sobie koncert i będe chciał głośniej posłuchać to musze pilnować czy go nie zjara :-/ ehhhh macie jakieś pomysły???
 

kowal

New member
Ogólnie rzecz biorąc, tak jak napisał tuptus55 central powinien pracować bez większych problemów. Technics robi końcówki na scalonych modułach, które są dosyć dobrze zabezpieczone. W twoim amplitunerze masz 5x100W (teoretycznie, bo tak naprawdę jest mniej głównie ze względu na zbyt słaby zasilacz) więc na 99 % masz wsadzone 2 moduły: jeden z dwoma końcówkami dla kanału L i R (4-8 ohm) oraz drugi z 3 końcówkami dla C, SL, SR (6-16 ohm). Zazwyczaj centralny oraz tyły ciągną dużo mniej mocy niż kanały przednie i nawet jak grasz głośno to kanały te nie wykorzystują swojej pełnej mocy, tak więc maksymalny dopuszczalny prąd wyjściowy końcówki mocy nie powinien zostać przekroczony (czyli mówiąc prosto będzie hulać).
Jedyną rzeczą, którą powinieneś sprawdzić (podłączając na chwilę jako centrala jakąś 4 omową kolumienkę) jest to, czy nie zadziała zabezpieczenie w momencie załączania amplitunera (test impedancji podłączonych kolumn przy uruchamianiu) jeśli nie to potem nie powinno być już żadnych problemów.
Co do zabezpieczeń w Technics-sie to na moim starym SA-AX6 kilka razy zdarzyło mi się, że synek wykręcił z kolumn przewody tak, że przy włączeniu wzmaka były zwarte i poza napisem "przeciążenie" nic się nie działo. Raz na studniówce przy praktycznie pełnej mocy końcówek, ktoś zachaczył o kabel i zrobiło się zwarcie - efekt taki sam, wyłączenie końcówki, napis "przeciążenie" i po ponownym włączeniu wszystko wróciło do normy więc twój amplituner też powinien przeżyć:D .
 
Do góry