Wielka prosba do posiadaczy Onkyo TX-NR905 pomoc w konfiguracji ...

chaosman

New member
Witam,
Od kilku dni jestem posiadaczem 905 tki.
Do tego zestaw glosnikow KEF AV90 (2x iQ90 / 2x iQ30 / 1x iQ60c / 1x Kube-2)
Okablowanie Profigold Bassflex + HDMI Profigold Professional.

Wszystko podlaczylem zgodnie z instrukcja, przeprowadzilem kalibracje i OK ...
kalibracja przebiegla bez zadnych problemow, ale mam pytanie.
W trakcie kalibracji miedzy testami glosnikow (miedzy uderzeniami) jest slyszalne cos w rodzaju buczenia. Dla mnie przypomina to jakby zwarcie :(. Czy to prawidlowy objaw ? To jest moj pierwszy amp onkyo i nie wiem jak wyglada prawidlowy przebieg kalibracji. Poprzednio mialem Pioneera, ktory tak przy okazji gral o wiele lepiej (pojecia nie mam jak to mozliwe :(), a w trakcie kalibracji zadnego buczenia nie bylo.

Amplituner sie wlacza wiec wnioskuje ze z elektronika jest w porzadku.

Po kalibracji ... jedno wielkie rozczarowanie :(.

1. dzwiek jak z beczki - wlaczylem soundtrack z gladiatora i sie zalamalem (pioneer VSX-817 gral o wiele lepiej), dzwiek jakis taki plytki i wogole bezbarwny ...

Zmienialem kable, testowalem obydwa tryby (normalny i bi-amp).

2. Kolejny problem to dziwne buczenie w glosnikach (na przemian, ale nie zawsze).

Jesli podlacze jakies urzadzenie w dowolne wejscie (hdmi, optyczne, koaksialne) slychac buczenie.
Buczenie zanika w dwoch przypadkach - kiedy odepne kable lub podkrece glosnosc (wydaje mi sie ze wowczas buczenie jest nadal, ale go nie slysze).
Dokladnie ta sama sytuacja jest przy nocnym ogladaniu. Tryb L Night nic nie daje :(.

3. Najwiekszy problem z buczeniem to subwoofer. Kabel Profigold (PROA4103 + PROA4600) - nowy i przetestowany. Zmiana ustawien subwoofera nic nie daje a to buczenie doprowadza mnie do ... :(.

Mam nadzieje ze to tylko kwestia ustawien ... ?
No chyba ze amp jest poprostu uszkodzony ... :(

Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

Pozdrawiam
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
nie mam co prawda 905 tylko znacznie nizszy model, jednak jestem przekonany ,ze to
"buczenie" nie jest objawem normalnym :-(
podczas autokalibracji miedzy dzwiekami sygnalu testowego nie mam zadnego buczenia, przy podlaczaniu dowolnego zrodla oczywiscie tez nie !
"dzwiek jak z beczki" - trudno cos w tym temacie doradzic , skoro ewidentnie jest "cos nie tak"...
tryb L Night sluzy do "splaszczania" tzn. filtruje skoki glosnosci podczas dynamicznych scen, poprostu "przycina" dynamike , przydatny podczas ogladania np. w nocy (aby nie obudzic pol domu) nie majacy jednak nic wspolnego z "buczeniem" i raczej pogarszajacy scene dzwiekowa-napewno nic nie poprawi.

mozesz podac ustawienia uzyskane po kalibracji ?
 
Ostatnia edycja:

chaosman

New member
A wiec wyglada to tak :
Wszystkie glosniki na minus !
Przody : lewy - 5,5 dB, prawy - 5,5 dB,
Central - 2,0 dB,
Surround : lewy - 5,0 dB, prawy - 3,5 dB,
Subwoofer - 9,5 dB,

Probowalem robic ponowna kalibracje i niestety jest to samo ... buczenie :(.
Bardzo wyrazne miedzy "uderzeniami" glosnikow, kiedy "system" przechodzi z glosnika na glosnik, a rowniez w trakcie uderzen slychac buczenie w tle.
Wyglada to tak - jesli amp nie generuje zadnego dzwieku to jest cisza a jesli generuje to razem z buczeniem.

Jesli amp jest faktycznie uszkodzony to czy przypadkiem nie powinno byc to wychwycone przez test przed uruchomieniem ?

P.S. Jesli to pomoze to nagram kalibracje i przesle Ci do ewentualnego odsluchu ?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
dziwne z tymi minusami- ktorys z kanalow powinien byc przyjety jako 0 ?!
mozesz mi wrzucic ten odglos na PW.
amplituner powinien wylapac blad w podlaczeniu glosnikow i zbyt duzy halas zewnetrzny,
nie wiadomo co jest przyczyna tego buczenia, nie wiadomo tez czy "system diagnozowania" amplitunera to wylapuje (mozliwe ze tak - dlatego te minusy) i jak to interpretuje ?!
 

chaosman

New member
Obawiam sie ze to niestety bedzie jakies zwarcie.
Poczatkowo buczal subwoofer ... wiec go odlaczylem.
Teraz bucza wszystkie pozostale glosniki :( !!
Co dziwne w trybie stereo jest ok.
Po ustawieniu korektora, basu i sopranu dzwiek jest swietny :).
Problem w tym ze tylko w stereo.
W momencie przelaczenia w tryb przestrzenny jest slyszalne jedno wielkie buczenie.
Kalibracja testuje przestrzennie wiec buczenie jest rowniez slyszalne :(.
Cholera ze tez musialem trafic na bubla :(.

Byc moze ktos mial podobny problem i jakos go rozwiazal (oprocz serwisu) ?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
kalibracja nie ma tu nic do rzeczy- system audyssey mozna przeciez wylaczyc.
a zostaw podlaczone fizycznie tylko fronty i wlacz jakis tryb przestrzenny?
 

chaosman

New member
Wiem ze audyssey mozna wylaczyc. Tylko ze to nie o to chodzi.
Mam nagrana kalibracje w formie pliku avi.
Jesli chcesz to przysle. Daj jakis namiar.
Mam pytanie odnosnie samej kalibracji - czy audyssey generuje tylko jeden rodzaj dzwieku ?
Mysle o tych "biczach" z poszczegolnych glosnikow czy cos jeszcze ?
Ja mam slyszalne wyrazne buczenie w tle biczow i w trakcie kiedy audyssey zmienia glosnik.

Po przeprowadzonej kalibracji subwoofer zaczyna buczec :(.
Wyglada to tak jakby nie komunikowal sie z ampli (w sensie synchronizacji).
Niestety zmiana ustawien i regulacja suba nic nie daje.

Po wylaczeniu suba w menu aplitunera buczenie "przeszlo" na wszystkie glosniki :(.

Jak juz zaznaczylem buczenie zanika w przypadku stereo.

Odlaczenie pozostalych glosnikow nic nie rozwiazuje.

Pozostawilem tylko fronty i zadnego innego kabla ...
w stereo jest cisza w dowolnym trybie przestrzennym jedno wielkie buczenie.
Dla mnie wyglada to jak jakies przebicie (zwarcie).
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
przykro mi ,ale wyglada to na ewidetna wine amplitunera...:x
i nie jest to napewno wina systemu kalibracji- pozostaje wiec jedyne rozwiazanie...reklamacja
masz chlopie pecha...:-(
 

macek

New member
Bez reklam
W mojej 905-tce nie slysze zadnego buczenia,dawno kupowales?
Mat74 dlaczego dziwne dla Ciebie sa minusy?,juz sam nie wiem,nie pamietam czy u mnie tez sa same minusy,musze sprawdzic.
 

chaosman

New member
Finalnie okazalo sie ze moja 905-tka buczy zawsze a wyglada to nastepujaco :
1. Jesli jest podlaczony subwoofer i wlaczony w menu onkyo to buczy tylko subwofer.
Jesli jest wlaczony w menu, ale wylaczony z sieci to nie buczy ale basu nie ma.
2. Jesli subwoofer jest wylaczony w menu onkyo to bucza wszystkie glosniki :
- w trybie stereo buczenie jest delikatne, ale slyszalne. Poprostu wczesniej go nie slyszalem.
- w trybie przestrzennym buczenie jest glosne i wyrazne.

Podlaczalem glosniki we wszystkich konfiguracjach : normalnym, bi-amp, 2.0 i 5.1 ...

Niestety bez rezultatow.

Wyglada na to ze jedyne wyjscie to wymiana w serwisie.

Pozdrawiam
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
Ja też mam minusy i nie widzę w tym nic złego.

nie kalibrowalem nigdy osobiscie 905 - jednak jestem przekonany ,ze we wszystkich modelach system ten opiera sie na podobnej zasadzie (moze zmieniac sie co najwyzej ilosc punktow pomiarowych w zaleznosci od zaawansowania sprzetu).
amplituner podczas kalibracji wysyla okreslony sygnal dzwiekowy z okreslonym poziomem glosnosci zaczynajac od lewego frontu.tak wiec jesli ampli wszystkie kanaly ustawia na minus - bez ustalenia sygnalu wzorcowego na "0" -wychodzi, ze sygnal testowy jest zbyt silnie wzmocniony w stosunku do wzorca (napewno procesor przy ustalaniu ustawien kalibracji kieruje sie jakims wzorcem) , zwroccie uwage ,ze jesli np. w trakcie kalibracji ktoregos z kanalow wystapi zewnetrzny halas to ampli powtorzy sygnal testowy na tym kanale z wiekszym wzmocnieniem.odrwacajac sytuacje - jesli sygnal testowy trafia ze zbyt duzym wzmocnieniem procesor dobierajac odpowiedni poziom ustawia wszystkie kanaly "nizej". najprawdopodobniej najwiekszy zwiazek ma tu stosunek mocy amplitunera (a co za tym idzie rowniez kolumn) do kubatory pomieszczenia.
 

maracz

New member
Myślę że bardzo dużą rolę będzie tu odgrywać efektywność kolumn,im wyższa tym bardziej kolumny mogą być ściszone.
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
robiles kalibracje w onkyo 905 na dwoch kompletach kolumn z rozna
efektywnoscia ?
efektywnosc napewno ma znaczenie, jednak wydaje mi sie ,ze duzo wieksze znaczenie ma fakt czy graja np. na powierzchni 20 m2 czy 65 m2 , no i co sie z tym najczesciej wiaze- odlegloscia miejsca odsluchowego od kolumn.

btw. napotkalem na forum wypowiedz jednego z uzytkownikow onkyo 607 podlaczonego do jamo 60x (efektywnosc 90db i 87db) , ktoremu ampli rowniez ustawil wszystkie kanaly w "-" . z ciekawosci zadalem pytanie o wielkosc pomieszczenia i umiejscowienie kolumn - ciekaw jestem odpowiedzi ?!
 

macek

New member
Bez reklam
Napewno,czym wieksze minusy tym mniejsze pomieszczenie wzgledem tyvh kolumn,a co za tym idzie ciezsze wysterowanie.
Sam to wiem na swoim przykladzie przeprowadzielm sie i niestety mam mniejszy pokoj niz mialem wczesniej.
Wysterowanie MA RS8 z 905-tka wcale do latwych nie nalezy.
 

ulek69

New member
hej mozesz pomóc
mam onkyo 905 i kolumny monitor audio rs 8
wszytko mam na minus ( sub - 11 ) :blagam:
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry