Większy pokój z białymi ścianami i roletami - jak ugryźć temat

kudeł

New member
Cześć,
po przeprowadzce udało nam się znaleźć takie ustawienie mebli w salonie, że żal było by go nie wykorzystać do projekcji. Warunki techniczne:
  • pokój o wymiarach 4,5x5,0m, 3,1m wysokości
  • możliwość całkowitego zaciemnienia okien (rolety zewnętrzne)
  • możliwości umiejscowienia projektora (soczewki) od "ekranu":
    • 4,2m (uchwyt na ścianie przeciwległej), centralnie względem ekranu (wymagane Throw Ratio w okolicach 1.7-1.8 )
    • 0,4m (bezpośrednio pod ekranem)
  • odległość widza od ekranu: 3,5m
  • oglądane jedynie filmy i jedynie wieczorem (innymi słowy projektor będzie jedynym źródłem światła w pomieszczeniu)
  • nie wymagam 4k, 3d ani WiFi (będzie podpięty tylko i wyłącznie Chromecast z Netflix'em)
  • najważniejsze i najbardziej problematyczne - wszystkie ściany łącznie z sufitem w kolorze białym, z brakiem możliwości ingerencji/zasłaniania

W normalnych warunkach (mieszkając w Polsce) zamówiłbym kilka interesujących mnie modeli egzemplarzy wybrał najlepszy z nich a resztę odesłał bezkosztowo (pomijając koszty wysyłki). Niestety zakup jest w Szwajcarii i tutaj prawa konsumenckie są nieco mniejsze a zwroty uznaniowe i płatne (10% w przypadku najpopularniejszego sklepu digitec.ch).
Jak ugryźć temat w takim pokoju z budżetem oscylującym w okolicach 4-6k zł na projektor (nowy, tak wiem, że "... weź używkę Sony/JVC..."? Wiem, że największym problemem będzie uzyskanie odpowiedniego poziomu czerni i kontrastu przy takim a nie innym kolorze ścian i sufitu. Znam cechy LCD i DLP (i brałbym DLP) ale nie umiem ich odnieść do tych konkretnych warunków. Zakładam że nie potrzebuje jasności rzędu 3000lm. Jak wybrać projektor który wyświetli możliwie dobry obraz, nie oświetlając jednocześnie całego pomieszczenia jak lampa, uniemożliwiając zobaczenie czegoś czarnego?
Czy rozważenie Xiaomi Laser Projector i umieszczenie go pod ekranem, ma szanse na uzyskanie lepszego efektu niż "klasyczny" projektor?

Kuba
 
Ostatnia edycja:

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Wszystkie ściany jak i sufit w kolorze białym wcale nie muszą oznaczać totalnej porażki. Ja też mam wszystkie powierzchnie białe, obraz rzucam na 115' ekran z powierzchnią Reference white Gain 1.0 z 3,2 m odległości i obraz (poza oczywiście lekko fioletowymi czerniami) jest bardzo ładny. Istotną kwestią jest, aby światło odbite od ekranu nie było w bezpośredniej bliskości tych ścian. Czyli: 1) instalujesz ekran z pasem rozbiegowym (najlepiej dłuższy niż 40 cm), 2) ekran nie jest na całą szerokość pokoju (aczkolwiek piszesz że masz pokój 4,5x5 m więc zakładam że nie planujesz 4 m szerokości ekranu). Niestety plan może legnąć w gruzach gdy zakupisz projektor o niskiej jasności lampy. Piszę "może", lecz nie musi. To trzeba już przetestować na własnej skórze. Ja mam 2800 lm więc o brak jasności się nie martwię, natomiast przy takim JVC z lampą 1200lm może się okazać szaro i blado
 

kudeł

New member
tak, przy takich wymiarach samobójstwem byłoby by robienie ekranu na całą szerokość, tym bardziej że od ściany (nawet nie ekranu) będę oddalony około 3,5m. Jako ekran planowałem coś w okolicach 100", ile dokładnie to wolałbym zobaczyć już na miejscu, po wstępnym rzuceniu światła na ścianę.
poza samym projektorem (konkretnym modelem), zastanawiam się czy takie warunki środowiskowe wymagają mocnej czy właśnie słabszej lampy. zastanawiam się, bo według mojego rozumowania, mocna lampa w efekcie oświetli pokój mocnym światłem odbitym od ekranu i przy białych ścianach i suficie, niwelowany jest całkowicie efekt zaciemnienia pokoju. To takie moje rozważania.
W kontekście mocy o której wspomniałeś, zacząłem wczoraj wieczorem rozważać jeszcze jeden model, najbardziej podstawowy z oferty Sony (nadal chciałbym pozostać przy zakupie nowego sprzętu, ale być może uda mi się zakupić to ze zwrotem Vat'u): VPL-HW45, tylko że on nie grzeszy za bardzo mocą lampy...
 

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja z odległości 3,5 m oglądam 115" i jest idealnie. Lampa 2800lm i oczywiście jest jasno w pokoju przy jasnych scenach, ale to normalne przy projektorze :) Najłatwiej i najlepiej (w mojej ocenie przy projektorze wręcz wskazane) jest przetestowanie we własnych warunkach
 

buldoggg

Member
Bez reklam
ja z odległości 4,5, metra oglądam 120" i jest super,u mnie projektor w trybie normalnym wali 2200lm ale oglądam w trybie ecko i nie ma problemu z tym,sufit biały.
 
Do góry