Wide conversion Lens dla SONY HDR-SR12

oneGabryś

New member
Witam, konwerter szerokokątny VCL-HA07A pasuje do kamery HDR-SR12E.
Średnica zarówno konwertera, jak i gwintu w tym modelu kamery wynosi 37mm. Wraz z konwerterem są też dostarczane pierścienie redukcyjne na 25mm i 30mm umożliwiające zamocowanie nakładki na innych kamerach. Pozdrawiam.
 

tomkil78

New member
To chyba zle pytanie zadalem bo to ze pasuje na gwint 37mm to wiedzialem, ale chodzilo mi bardziej o to jak sie sprawuje tez zestaw (sr-12 i vcl-ha07a). Cena atrakcyjna sie wydaje, patrzylem jeszcze na Raynox hd 5050 pro ale ten juz jest ok 3x drozszy a nie wiem czy az tak duzo lepszy.
Moglym prosic o jakis obszerniejszy komentarz.
 

oneGabryś

New member
Taki zestaw będzie się sprawować po prostu dobrze, ponieważ konwertery Sony są wykonane z bardzo dobrych jakościowo materiałów; w niemarkowych nakładkach często występuje obniżenie szczegółowości obrazu i duża aberracja chromatyczna.

Zwróć uwagę, że Raynox jest wyceniony wyżej, ponieważ różni się od VCL-HA07A mnożnikiem. W konwerterze Sony jest to 0,7x, natomiast w HD-5050 0,5x. Jak można obliczyć, ten drugi bardziej powiększy pole widzenia kamery, jednak obraz nim uzyskany może być "przegięty" - w konwerterach szerokokątnych o takim małym mnożniku wyraźnie widać zniekształcenie - dystorsję beczkowatą, która objawia się m.in. wyginaniem pionowych i poziomych linii, rozciąganiem twarzy ludzi na brzegach obrazu.

Myślę, że konwerter Sony da Ci bardziej harmonijny obraz przy znacznym powiększeniu pola widzenia. Jako przykład może posłużyć filmik z konwerterem VCL-HA07A oraz kamerą HDR-CX105E - ta kamera ma podobną ogniskową, co Twoja HDR-SR12E (42 a 40mm), więc ten filmik można uznać za miarodajny:

VCL-HA07A on Sony HDR-CX105 test 2 - YouTube

Pozdrawiam.
 

tomkil78

New member
Wielkie dzieki za pomoc. W takim razie zamowie sobie vcl-ha07a i zobacze jak sie bedzie sprawowal.
Poczytam ten watek ale co do butelki to bym polemizowal a oto dowod: http://translate.google.com/transla...p://www.videozona***/video_tests/raynox-wide/ w porownaniu do raynoxa 0.7 to jednak bardziej "beczkuje".

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Do góry