Whafredale WH-S8E vs WH-S10E vs ...

dzudzu9

New member
Witam.
Poszukuję opinii o subach z tematu i ich porównaniu z do innych subów w podobnym budżecie (powiedzmy 800-900 zł max).
Sub ma mieć kompaktowe rozmiary (nie mam miejsca na duży, także raczej 8", ew. mniejsza 10") i być uniwersalny, ale jednak z przewagą kina. Ważne aby radził sobie z niskim poziomem głośności - słucham/oglądam cicho, czasem ciut podgłośnię, nigdy bardzo głośno.

Wymienione Whafredale podobno są dużo lepsze od Magnatów 202A i 302A, ale to tylko jedna opinia.

- WH-S8E - konstrukcja otwarta (lepsza do kina), duża skuteczność, większe ciśnienie, pasmo przenoszenia od 40 Hz - średnio.
- WH-S10E - konstrukcja zamknięta (lepsza do muzy, ale w kinie na moje wymagania też powinien sobie spokojnie poradzić). Trochę niższa skuteczność, mniejsze ciśnienie, pasmo od 35 Hz.
Czy jest między nimi duża różnica? Warto dopłacić do S10E?

- Magnat 202A/302A - konstrukcje otwarte, na papierze parametry dobre. 302A podobno radzi sobie całkiem nieźle, 202A nie wiem.
- Koda SW-1000MKII - MKI była chwalona i polecana, teoretycznie nie powinno być gorzej :) Ale w specyfikacji pasmo przenoszenia od 50 Hz to chyba pomyłka?
- Dali Trio AW-8 - jakbym gdzieś znalazł zadbanego w dobrych pieniążkach to bym się nie zastanawiał, bo z tego co czytałem (głównie na tym forum) byłby złotym środkiem.

Interesują mnie głównie opinie o Whafredale, kto porównywał, kto posiada.
Z góry dziękuję :)

Edit: Powierzchni, ani gatunków słuchanej muzyki celowo nie pisałem, gdyż po prostu szukam najlepszego uniwersalnego sub'a w danym budżecie.
 
Ostatnia edycja:

mors111

Active member
Bez reklam
pewnie czytałeś moje opinie ( kiedyś )

słuchałem WH-10 i Koda , SW-1000 , mocniejsza jak dla mnie była Koda , bas był uderzeniowy , ale za nisko nie schodził ( jak dla mnie )

Wybrałem Dali AW-8 ( Trio ) w nieco większych pieniażkach ( 710zł a WH i Koda kosztowały 12 lat temu 600-650zł

choć mniejszy i słabszy wg opisów u mnie w kinie sprawdza się wyśmienicie

WH-8 jak dla mnie nie grał wogóle

poszukaj jeszcze Jamo J10 ,nie jest za duży , konstrukcja otwarta , zmieścisz się w cenie ( o cenę zapytaj Blackninja - nasz forumowy kolega z najlepszymi cenami ) kilka kolorów do wyboru
 

dzudzu9

New member
Dzięki za opinie. Czytałem wątki, w których się udzielałeś i przyznam, że właśnie na Ciebie tu liczyłem :D
Porównywałeś tam WH-210, WH-S8E ma inne parametry, wg mnie bardzo zbliżone do Dali AW-8.
Dali AW-8 vs Wharfedale WH-S8E:
- oba 8 cali
- oba od 40 Hz
- 108 vs 110 dB
- 100 vs 150 W max (RMS 60 vs 80?)
- waga 11,3 vs 8,6 kg
Zastanawiam się jeszcze nad WH-S10E - trochę większy, konstrukcja zamknięta, 150 W RMS, pasmo od 35 Hz, skuteczność 105 dB (jedynie tu wypada słabiej).
Jamo mi nie pasuje - zbyt głęboki i otwór BR na tylnej ściance, a za subem będzie parę cm.
No chyba, że ta Koda, chociaż minus za brak Auto On/Off.
 

dzudzu9

New member
Część odsłuchowa: kwadrat o wymiarach ~3,5 x 3,5m wydzielona w pomieszczeniu 18m2 częściowo otwartym na przedpokój 8m2 i kuchnię 10m2 (również częściowo).
Chciałbym uniknąć odpowiedzi, że na taki metraż potrzeba minimum 200W.
Jak zaznaczyłem:
- słucham cicho, ew. ciut podgłośnione
- budżet 700-800 zł max, nie wykluczam używanego sprzętu
Chcę odpowiedzi, który sub w tej cenie byłby najlepszy, ma najlepszy stosunek cena/jakość.
Cenowo:
- WH-S8E trochę ponad 600 zł
- WH-S10E 200 zł drożej
- Magnat 202A 500 zł
- Magnat 302A 650 zł
- Koda SW-1000MKII 600 zł
Na używanych słabo się znam, jak znajduję ofertę to wtedy szukam informacji.
 

mors111

Active member
Bez reklam
skuteczność 105 dB (jedynie tu wypada słabiej).

108db vs 105db , to jest 2x głośniej

szukaj suba z BR z przodu lub na dole

u mnie AW-8 gra super , ale u kuzyna w podobnym pomieszczeniu i na podłodze kafle już tak różowo nie było , ale to może przez słabą akustykę , kuzyn zakupił JBL Studio 260 i jak dla mnie też nie uzyskuje on porządnego basu w pokoju ( ja mam go sporo więcej z mniejszego suba ) ale to dlatego , że i akustyka pokoju słaba jak już pisałem
 

mors111

Active member
Bez reklam
Przy 18m2 to sub na głośniku 25cm, trzeba szukać.

wszystko zależ też od akustyki pomieszczenia

kuchnię mam 16m2 i średnio sobie wyobrażam wstawienie tam suba z 25cm głośnikiem , gdzie u mnie w 30m2 bardzo dobrze sprawuje się bardzo dobra 20-tka do kina ( ale jak już pisałem to u mnie jest bo u kuzyna na podobnym metrażu i kaflach na podłodze już tak kolorowo nie było )
 

dzudzu9

New member
Ja również myślę że 20" wystarczy, zwłaszcza że głośniki są ustawione na ~11m2, a akustykę wg mnie mam bardzo dobrą. Mam nadzieję, że niedługo będę mógł się przekonać na żywo. Jak już będę po to na pewno podzielę się wrażeniami.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Ja również myślę że 20" wystarczy, zwłaszcza że głośniki są ustawione na ~11m2, a akustykę wg mnie mam bardzo dobrą. Mam nadzieję, że niedługo będę mógł się przekonać na żywo. Jak już będę po to na pewno podzielę się wrażeniami.

u mnie kiedyś przez chwilę dawał radę Jamo SW6000, malutki subik -8kg z 20cm głośnikiem , w kinie jak nie było za głośno było całkiem OK , dziś podobny jest Jamo 210 , ale on sporo mocniejszy jest ( SW6000 pobierał z sieci raptem 35W )
 

dzudzu9

New member
Jedno Jamo 210 przeszło mi obok nosa, cena była super bo 200zł za używkę w lakierowanej czerni, ale nie byłem zdecydowany i nie jestem przekonany do niego. Wiem, że jest często polecany ale w sumie nie wiem dlaczego :p Trochę negatywnych opinii o nim czytałem i ogólnie o kolumnach Jamo i to skutecznie mnie zniechęciło.
Poza tym w moim przypadku, tak jak chcę ustawić suba, to lepiej będzie gdy membrana będzie z przodu a nie pod spodem ;)
Idealnie byłoby tak jak pisałeś, żeby głośnik i otwór BR były na przedniej ściance ale wybór mniejszy.
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
Ja posiadam na18 m2 i w kinie nie ma tragedii ,ale nie wymagajmy w tej cenie nie wiadomo czego.W porównaniu do wcześniejszej Yamahy sw 012 , to przepaść na rzecz jamo.Co do głośnika i basreflexu od spodu ,u mnie stoi na 1,5cm marmurze podklejonym taśma akustyczna do profili gk i nie narzekam.Pzdr
 
Do góry