WERSAL HD210-16:9 Panorama 92"

CuoreRosso

New member
Po 2,5 roku wytężonej pracy mój 50-calowy Panas przechodzi wkrótce na załużoną emeryturę do sypialni.
Projekt pod tytułem "RZUTNIK HD" czas zacząć. Wybór projektora już zapadł - Optoma hd600x (w rezerwie Benq W600+). Tani a opinie o jego walorach przemawiają do mnie i przekonują...
Wieszak: KAUBER PRO3
Kabel: HDMI Alphard Da Vinci 10m (flat)
Ekran:?????????????? - tu się zaczynają schody.

Kanapa znajduje się 4 metry od ściany, gdzie zawiśnie ekran. W przypadku gotowych ekranów będzie miał 92' (16:9) powierzchni projekcyjnej. W przypadu DIY i ewentualnie "tylko" pomalowania ściany mógłbym zyskać jeszcze z kilka cali powierzchni po przekątnej. Ale to juz tylko w charakterze 'nic nie muszę'. Ważne, że podtawa będzie miała 2 metry - co jest zgodne ze sztuką (50% odległości pomiędzy ekranem a kanapą).
Śledząc od dłuższego czasu opinie na różnych forach o ekranach ręcznych i elektrycznych jednego jestem pewien - nie zapłacę 1-1,5 tys. za coś co będzie falować jak Bałtyk w pogodne dni. A na coś z napinaczami poporostu mnie nie stać. Pozostaje ekran ramowy lub pomalowanie (w sposób podobny jak to zrobił forumowicz vitoldo).
Pokój jest w kolorach kawy z mlekiem, niestety sufit biały jak śnieg - choć wszystkie powierzchnie malowane były matowymi Bekersami. Na zdrowy rozsądek ekran powienien być MATT GREY, ale.... dlaczego to wszystko piszę. Znalazłem cuś takiego: Ekran projekcyjny WERSAL HD210-16:9 Panorama 92" :: KINOMANIAK-Ekrany projekcyjne na miarę czasu
Sprzedający zarzeka się, że ekran nie faluje - to juz coś. Cena rewelacyjna (ok. 550 pln). Niestety nie ma wersji szarej:-(, tylko white. Czy ktoś słyszal już o tym ekranie? Może widział, a może jest posiadaczem :eek:?
Jestem chyba skłonny zaryzykować i kupić ten ekran. Mam taki komfort, że bedę mój projekt finalizował po wakacjach, tak więc jeszcze jest czas by wszystko ogarnąć.
 

valdi74

Member
Znalazłem cuś takiego: Ekran projekcyjny WERSAL HD210-16:9 Panorama 92" :: KINOMANIAK-Ekrany projekcyjne na miarę czasu
Sprzedający zarzeka się, że ekran nie faluje - to juz coś. Cena rewelacyjna (ok. 550 pln). Niestety nie ma wersji szarej:-(, tylko white. Czy ktoś słyszal już o tym ekranie? Może widział, a może jest posiadaczem :eek:?
Zamawiałem w tej firmie tkaninę projekcyjną MW&LG. Ramę zrobiłem we własnym zakresie (zamówienie u stolarza), zgodnie z instrukcją, którą na tym forum znalazłem. Wykorzystuję białą stronę tkaniny (Epson EH-TW3200). Z efektu jestem bardzo zadowolony. Firmę polecam z czystym sumieniem. Napisz czego oczekujesz a na pewno Ci doradzą co najlepiej wybrać do Twojej konfiguracji.
 

CuoreRosso

New member
Możesz coś więcej naskrobać o twoim ekranie (może jakieś foto) i przede wszystkim ile $$$ pochłonęła ta inwestycja?
Pytasz czego oczekuję od ekranu. Odpowiadam: nie zaakceptuję żadnych fal na powierzchni projekcyjnej. Ze względu na fakt, że proje, które są w moim kręgu zainteresowań są "jasne", oraz na doświadczenia z charakterystyką obrazu i otoczenie, jestem zdecydowany na MG.
 

valdi74

Member
Mój ekran ma wymiary zewnętrzne 224x143 cm. Do tego welurowe bordery 9,5 cm. Daje to efektywne wymiary 205x115 cm. Tkanina MW&LG kosztowała mnie 509 zł + 50 zł przesyłka. Ponieważ potrzebowałem mniej niż sklepowe 2x3 m, to w tej cenie zmieściły się też welurowe bordery (z tej samej firmy). Porównywałem je do zwykłego weluru ze sklepu z materiałami i naprawdę są dużo lepsze. Do tego zamówiłem u stolarza ramę z drewna, grubość 1 cm i szerokość deski 10 cm. Kosztowało mnie to 50 zł (małe miasto :D). Rama jest prostokątna z rozpórką po środku. Mogę wrzucić fotkę ekranu od tyłu jak chcesz. Resztę zrobiłem sam, czyli sklejenie ramy, przybicie tackerem materiału i doklejenie borderów. Reasumując - całość kosztowała 610 zł. Na początku powiesiłem to na haczykach i umiejscowiłem jej za blisko krawędzi. Przez to chyba rama zaczęła się krzywić i powstały małe fałdy. Haczyki przekręciłem bliżej środka ekranu i teraz jest OK. Postaram się dołączyć fotkę. Ze względu na małe mieszkanie ekran po projekcji ściągam i chowam za drzwiami :) Oglądam z odległości około 3 m i dla mnie to jest optimum (testowałem różne ustawienia zanim zrobiłem dziury w suficie na haki).
 

Attachments

  • kino.jpg
    kino.jpg
    25 KB · Wyś: 1065

CuoreRosso

New member
Szacun dla ciebie. Ludzie za taki ekran ramowy płacą 2000+ polskich złotych. Wyznaczyłeś dla mnie nową ścieżkę, którą zaczynam podążać. Fota z tyłu ekranu była by jak creme brulee po dobrym obiedzie.
Ten, kto nie popełnia szaleństw, nie jest wcale taki mądry!!!
 

valdi74

Member
Myślę, że gdybym jeszcze raz robił ramę, to zrobiłbym z węższych desek. 5 cm by starczyło Teraz jest trochę ciężka. Poniżej fotka tyłu ekranu i samej ramy w trakcie klejenia. Nawet jeśli po jakimś czasie powstaną małe fałdy, to możesz po prostu wyciągnąć szwy i jeszcze raz napiąć materiał.
 

Attachments

  • EkranTyl.jpg
    EkranTyl.jpg
    15,3 KB · Wyś: 267
  • Rama.jpg
    Rama.jpg
    20,7 KB · Wyś: 1048

CuoreRosso

New member
Czy uważasz, że zwiększenie szerokości górnego borderu - powiedzmy o kolejne 10 cm - wpłynęłoby na jakość projekcji? Zastanawiam się, czy nie zrobić u siebie:
- boczne bordery po 5 cm,
- górny border 20 cm.
I zgodnie z twoją sugestią zmniejszę szerokość desek z 10 cm do 6 cm.
Czy twoje dechy są heblowane czy surowizna i jak się zapatrujesz na to zagadnienie?
 

valdi74

Member
Wydaje mi się, że zwiększenie szerokości górnego borderu niewiele da. Mam natomiast w planach zawieszać na czas projekcji nad ekranem kawał weluru (tak z 3 m). Standardowo materiał w sklepie ma koło 1,5 m szerokości więc będzie ok. Mam w pokoju biały sufit i niestety dość mocno rozświetla to pomieszczenie w trakcie projekcji.
O ile się na tym znam, to deski są heblowane. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie oprócz tego, że można drzazgę złapać przy montażu.
 

cre900

New member
Interesuje mnie w jaki sposób łączyłeś deski na ramę. Były powycinane tak jak na obrazku poniżej?
deskim.png


I jaką masz wysokość pokoju? Czy przy 3m wysokości biały sufit nadal stanowiłby problem?
 

valdi74

Member
Dokładnie tak były łączone deski. Mam 2,7 m wysokości. Pewnie to zależy też od wysokości na jakiej będziesz miał ekran. Ja mam go dość wysoko, bo lubię na leżąco oglądać :) Przy powierzchni szarej problem może być mniejszy. Zobaczysz w praktyce.
 

CuoreRosso

New member
Wczoraj odebrałem projektor (hd600x). Mam już tkaninę projekcyjną. Zdecydowałem się na matt grey hd - BESTER - od Prodart Vision. Teraz kolejny etap - rama i montaż. Po wczorajszych bojach z WAF niestety z 92 cali zrobiło się tylko 82 (ekran będzie w głównym salonie dziennym). Dalej trwa walka o welurowe bordery. Żonie kojarzą się z zakładem pogrzebowym. Ale będzie musiała z tym jakoś żyć. Ja tu nie ustąpię...
 

CuoreRosso

New member
Wczoraj udało się powiesić proja i ekran. Co mnie na początku trochę rozczarowało to poziom czerni (w porównaniu do plazmy). Co prawda praktycznie wogóle nie było kalibracji. Liczę, że będzie znacznie lepiej. Ale i tak banan nie schodził mi z twarzy przez 5 godzin. Sprawdziłem sygnał z cyfry, ps3 i dvd. Wniosek - przy moich 84 calach (siedzę niecałe 4 metry od kanapy) oglądanie sd (tvn, tvp1) względne. Materiał hd z cyfry (C+HD, C+Sport HD, MTV HD) poprawnie, ale głowy nie urwało. Gry na ps3 - rewelacja.
Muszę tylko jeszcze dopracować ekran (mocniej naciągnąć i ciut przesunąć w górę i na lewo).

btw - Po przeniesieniu plazmy do sypialni (12m kw.) mały szok. TV sprawie wrażenie olbrzyma...
 
Do góry