Warto kupić drogi projektor?

zz11x

New member
Witam, w ciągu najbliższych 2 m-cy mam zamiar kupić projektor i zastanawiam się nad Mitsu HC3800 lub Epson TW5000
Mimo, że mieszkam w krakowie to nigdzie nie mogę zobaczyć dema, a chciałbym porównać obie technologie. Wszystkie sklepy chętnie by sprzedały proja, ale juz nikt nie chce go zaprezentować na żywo.

Mój pokój to 16m/2, jest jasny ale będę oglądał tylko wieczorami. Projektor i widz będzie oddalony od ekranu około 3,8m. Ekran też musze kupić i będzie to prawdopodobnie 100 cali. Projektor będzie używany pół na pół filmy hd i gry. Oprócz moich powyższych faworytów rozważam także Epsona TW3500, Panasłoika AE-4000 i Optome HD20

Czy naprawdę warto dopłacić 3500zł do Epsona TW5000? Czy naprawdę są tak wielkie różnice w jakości obrazu? Jeśli ktoś widział te projektory to proszę o opinię. Dzięki.
 

Adam75

New member
Epson ma teraz rewelacyjną cenę - 7700 jak na topowy model z (chyba?) 2008 roku. Sam przymierzam się do zakupu projektora i będzie to zdecydowanie LCD i prawdopodobnie ten TW5000. Opierając się wyłącznie na testach to jest on lepszy od HC3800. Jednak, aby ta lepszość była widoczna należy zapewnić odpowiednie warunki. Zresztą ktoś już tu pisał, że często więcej daje przystosowanie pomieszczenia(pomalowanie ścian) niż zmiana samego projektora.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Dość przeciętna dynamika obrazu. Nie widziałem w tym obrazie mocy, której się spodziewałem. Czerni nie oceniam, bo nie widziałem tego w sprzętu w warunkach, w których należy ją oceniać (czarny pokój). Generalnie nie zbierałem szczęki. Porównuję jednak ze swoim JVC. Pewnie gdybym był posiadał Sim2, to JVC też wydałby mi się nieco ospały :) Tak to już jest.
 

coper_pl

New member
"Projektor nigdy nie jest za dobry" - prawda prawda;)

Do autora wątku:
Dobrze, że masz zamiar kupić projektor za kilka miesięcy, bo akurat wtedy wyjdą nowe modele i albo skusisz się na coś nowego, albo kupisz coś "starego" w dobrej cenie.
Co do wyboru pomiędzy Mitsu a Epsonem to byłoby najlepiej gdybyś zobaczył je jak świecą... Piszesz, że w Krakowie nie bardzo, ale za tydzień zaczyna się IFA w Berlinie, a tam zawsze można coś zobaczyć i chociaż rozeznać się, która technologia Ci bardziej odpowiada DLP/LCD/LCoS.
Wbrew pozorom różnica jest duża, choć w Twoim przypadku (pierwszy projektor) nie ma to takiego znaczenia, bo cokolwiek nie kupisz to i tak będziesz zadowolony - przynajmniej na początku;)

Czy warto kupować drogi projektor? Niekoniecznie... Projektor dwa razy droższy nie świeci 2 razy lepiej. Różnica pomiędzy projem za 6 a 12 Kzł nie zawsze jest widoczna. Czasami są to niuanse, szczególnie w nieprzygotowanym odpowiednio pomieszczeniu.
Czy warto dokładać do Epsona? Moim zdaniem nie, ale ja jestem fanem DLP, i tego nie było w stanie zmienić posiadanie przez kilka tygodni projektorów JVC - HD750/HD550, więc okazuje się, że wydanie dużej kwoty wcale nie gwarantuje zadowolenia.

Ile osób tyle opinii, ale one z Tobą oglądać filmów nie będą...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Coper_pl: z ciekawości zapytam. Konkretnie jakich projektorów DLP jesteś fanem? Bo jedno DLP drugiemu DLP nierówne a rozstrzał cen jest gigantyczny (od 2. tys. do 200 tys. wzwyż).
 

coper_pl

New member
Zakres cenowy - konsumencki, czyli powiedzmy, że do 15 kzł.

Poza tym chodziło mi o samą technologię DLP i jej zalety czyli ostrość, naturalne kolory i ogólną naturalność obrazu (nie wiem jak to lepiej nazwać;), wysoki kontrast ANSI, dobrą czerń. Oczywiście nie każdy projektor DLP jest dobry, vide taki Vivitek 5085, który nie jest wart swojej ceny... Dlatego najlepiej jest najpierw zobaczyć konkretny model.

Wychodzi na to, że jestem fanem swojego projektora ;) czyli starego HC3100, który te wszystkie wymienione przeze mnie cechy posiada. Oczywiście cały czas myślę o zmianie na FullHD, jednak po przygodach z JVC wiem, że wysoka cena i świetne recenzje nie zastąpią własnych oczu...










Coper_pl: z ciekawości zapytam. Konkretnie jakich projektorów DLP jesteś fanem? Bo jedno DLP drugiemu DLP nierówne a rozstrzał cen jest gigantyczny (od 2. tys. do 200 tys. wzwyż).
 

zz11x

New member
Panowie, wpadł mi jeszcze w oko Benq W6000. Ma on jasność 2500 lum i nie wiem czy nada się do kina domowego. Na stronce projectorcentral przy odległości 3,8m od ekranu i Screen Gain 0,8 pokazuje mi 105 nits i 37 lux (cokolwiek to ostatnie znaczy).
Przy Mitsu HC3800 jest dużo mniej, tj: 51 nits i 18 lux.
Czy jeśli będę oglądał tylko wieczorami, to te 105 nits nie będzie "za jasne"?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Według testu na P.C. jasność projektora przy maksymalnym zoomie (Ty potrzebujesz nieco mniejszego), ustawieniach dla kina (po kalibracji) oraz dla niskiego trybu lampy wynosi 435 lm, co dla 100 calowego ekranu o gain=0,8 daje jasność obrazu 12 fL (41 nitów), czyli w sam raz w zaciemnionym pomieszczeniu; z czasem gdy lampa straci na jasności będzie można ją przełączyć w tryb wysoki.

Do wyników jasności obrazu z kalkulatora należy podchodzić z ostrożnością, opierają się na danych katalogowych, i to raczej dla maksymalnej jasności. ;)

Gdy chcesz oszacować jasność obrazu, dobrze jest czasem policzyć ją podepierając się pomiarami jasności projektora z jakiegoś testu, szczególnie w przypadku bardzo jasnych maszyn.
 

zz11x

New member
Mógłby mi jeszcze ktoś podpowiedzieć, czy technologia projektora ma znaczenie w przypadku gier z kompa? Czy też mogę kupić obojętnie DLP albo LCD i jakość obrazu będzie taka sama. Dzięki :)
 

>Jarek<

New member
Witam,
ja zakupiłem rok temu Epsona EH-TW 3800 i do tego ekran matt white gain 1,0. Miało to hulać w pomieszczeniu dedykowanym ale niestety jeszcze przez ten rok zostało wstawione do obecnego mieszkania czyli pokój ok 15m2 (ok 3,5 x 4,20) także projektor wylądował w odległości ok 3,5 m od ekranu.
Moje spostrzeżenia są takie:
po pierwszym odpaleniu poczułem się jak szczęśliwe dziecko, jak wtedy kiedy ojciec puścił rowerek, a ja sam przejechałem chyba z 200m bez żadnych dodatkowych kółeczek;))).. heh drugie uczucie to już wiesz że w to wpadłeś i raczej nigdy nie wrócisz do oglądania filmów na telewizorze (choćby nie wiem jakim dobrym);))
...no ale do rzeczy... projektor jest bardzo jasny (1800 ANSI lum.) i w tak małym pokoju daje bardzo dużo światła. Według mnie problem nie leży w tym, że ekran jest bardzo jasny bo obraz robi naprawdę piorunujące wrażenie (poza tym zawsze możesz dobrać ekran o mniejszym gainie) tylko w tym, że bardzo duża ilość światła jest odbijana od ścian i sufitu – szczególnie przy ekranie (u mnie boki ekranu kończą się ok. 50 cm od ścian i 30 cm od sufitu. Pomimo iż kolor ścian jest ciemno czerwony to utrata kontrastu jest ogromna. Inna sprawa jeśli pokój masz wysoki i szeroki lub zastosujesz jakieś materiały lub farbę „światłochłonną” przynajmniej w pobliżu ekranu. W przeciwnym wypadku nie odczujesz dużej różnicy czy masz Epsona TW 5000 czy Mitsu czy ...itd.
Oczywiście zaraz podniosą się głosy że różnice są duże w kolorach, czerni itp. itd., ale pamiętaj że to twój pierwszy projektor i lepiej zacząć od tańszego żeby w przyszłości mając już doświadczenie wykorzystać potencjał tych naprawdę dobrych (ale i drogich), a zaoszczędzone teraz pieniądze przeznaczyć na dobry ekran, kabel lub audio.
Druga rzecz to wyposażenie proja, a przede wszystkim możliwości obróbki obrazu. Pamiętaj że obraz 108’’ uwydatnia już wszystkie niedociągnięcia formatu DVD (a jeszcze spora część filmów jest w tym formacie, szczególnie tych „ciekawszych”) także dobry procesor w projektorze i/lub bdb BD/DVD. Kwestie obrazu BD pomijam bo to miód dla oczu Do tego dochodzi kabel HDMI, który musi być bardzo dobry zwłaszcza że jego długość będzie miała 7-10m a to koszt minimum 1000 zł.
Kwestia DLP czy LCD? Tu pamiętaj że LCD jest bardzo prosty w ustawieniu Lens Shift + duży zoom natomiast DLP już trudniejszy (najczęściej na „stałe” idealnie na ekran). A różnice w obrazie – ja mam LCD i jestem zachwycony (pewnie jakbym zaczął porównywać to zaczęłyby się niuanse ale to zostawię sobie na przyszłość;).
Tak więc myślę, że po zakupie projektora dedykowanego do kina domowego (fullhd) będziesz długo chodził z uśmiechem na ustach i nie ważne czy będzie to projektor za 6, 8 czy 12 kzł. Przy okazji Epson EH-TW 3500 to naprawdę świetny projektor, również te starsze top modele teraz już w dobrych cenach są bardzo dobre, a czasami i lepsze od tych nowych.
Pozdrawiam
 

zz11x

New member
Dzięki Panowie za wszystkie rady. Jutro jadę oglądnąć Optomę HD20 na żywo :) Jeden facet w sklepie polecał mi też Epsona TW3500. Mówił właśnie, że jak pokój nie jest specjalnie dedykowany pod kino to któryś z powyższych modeli w zupełności wystarczy. Na zakup mam jeszcze dwa miesiące więc jest czas trochę się rozglądnąć w temacie.
Niepokoi mnie też jedna sprawa. W jakimś sklepie gdzie dzwoniłem, koleś mówił żeby brać Epsona bo jak kupię DLP bez lens shift i zamontuję pod sufitem to będę musiał użyć opcji "keystone", co zdecydowanie pogorszy jakość obrazu. W sumie to nie wiem o co mu chodziło, bo wiele osób na tym forum ma proje zamontowane pod sufitem i nikt nie narzeka...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
...poczułem się jak szczęśliwe dziecko, jak wtedy kiedy ojciec puścił rowerek, a ja sam przejechałem chyba z 200m bez żadnych dodatkowych kółeczek...już wiesz że w to wpadłeś i raczej nigdy nie wrócisz do oglądania filmów na telewizorze...
Przypomina mi się (nie pamiętam już czyj) post z HDTV Polska, niedokładnie cytując: "...do oglądania filmów służy projektor a nie TV, a kto twierdzi inaczej ten nigdy nie kochał swojej Mamy!" :D

@zz11x
Bajki, ze względu na brak lens shiftu DLP nadają się właśnie niemal wyłącznie do montażu pod sufitem... ;) Problemem może być jedynie tzw offset, czyli pionowe przesunięcie górnej krawędzi obrazu w stosunku do osi obiektywu, w niekorzystnych warunkach obraz może być zbyt nisko.
 

zz11x

New member
Po dzisiejszej prezentacji Optomy HD20 stwierdzam, że projektor to SUPER zabawka, którą muszę posiąść :) Projektor był zamontowany na suficie niecałe 4m od ekranu. Ekran biały gain 1.0 miał 230cm szerokości, czyli coś ponad 100 cali. Pomieszczenie było pomalowane na bardzo jasne kolory. Jeśli chodzi o moje odzczucia co do jakości obrazu to uważam, że kolory i ostrość - rewelacja! Szczerze mówiąc spodziewałem się gorszej ostrości przy tak dużej wielkości ekranu, ale naprawdę nie ma się do czego przyczepić.
Oglądałem przez chwilę film w rozdzielczości full hd i jakieś demo. Jedyne do czego można się przyczepić to czerń. Była szarawa co jak przypuszczam jest spowodowane warunkami lokalowymi. Optomka naprawdę mocno świeci co w takim pomieszczeniu daje też lekką "mgiełkę" na obrazie (może za jasny ekran).
Trzeba w takim wypadku pomyśleć o jakimś sposobie na poprawę tej czerni. Może szary ekran? Ale podobno szary "brudzi" kolory. W każdym razie muszę zobaczyć jeszcze na żywo jakiś projektor LCD w akcji. Ogólnie, to trochę dziwi mnie podejście sprzedawców projektorów. Wydaje mi się że mogliby znacznie zwiększyć sprzedaż pokazując je na żywo. A tak klient musi dymać 100 km żeby sobie demo oglądnąć :-x Jak znowu uda się zobaczyć projektor, to już nie ma porównania ekranu, ehhh.
 
Do góry