Walka z HDMI + SPDIF passthrough

McGoof

New member
Witam,
Mam otóż problem jak w temacie. HDMI podłączone do telewizora, a z tegoż idzie dalej optyk do amplitunera (który przyjmuje DTS i DolbyDigital 5.1). Współpraca z PS3 po tym samym kablu- bez zarzutu, sprawdzone w filmach BR, jak i grach (np. w Uncharted 2 i 3 śmiga idealnie - wyświetla się znak "decode" na ampli, a efekty są idealne). Problem zaczyna się, gdy próbuję odtworzyć film z komputera...

Zależy mi na jednym z dwóch rozwiązań:
-Dla filmów z nagranym dźwiękiem stereo - przesyłanie stereo, a ampli procesorem "Matrix" czaruje z tego pseudo-5.1 (to działa ok.)
-Dla filmów z nagranym dźwiękiem stereo opcja nr.2 - czaruję sobie 5.1 na kompie (np ffdshow, ac3filter), koduję to do DTS/DD, a następnie zostawiam ampli odkodowanie 5.1 (to za chiny nie chce zadziałać...)
-Dla filmów 5.1 standardowo - passthrough dla DTS/DD, a AC3 upychane do DTS i dekodowane po stronie amplitunera - i to też nie działa!!

Problem na pewno nie leży po stronie amplitunera (co udowadniają przykłady PS3, co więcej - po optyku łapie audio bez problemu), a po stronie konfiguracji kompa... Ma ktoś jakieś pomysły?

Komp ma kartę AMD (Radeon 6990M - laptop...) z wyjściem HDMI 1.4.

EDIT: Muzyka w DTS też śmiga po HDMI, sprawdzone z Fobar-em, wystarczyło jedynie zmienić wyjście z SPDIF na HDMI. Podobnie jak dla samego optyka (bez udziału TV) daje tutaj info o dekodowaniu, czyli idzie po SPDIF passthrough, bez jakichkolwiek ingerencji w strumień... Tylko filmy nie banglają... :(
 
Ostatnia edycja:

bagiennik

New member
Bez reklam
Jak masz film stereo to go wyślij stereo i sobie włącz pro logic w ampie.
Co do ścieżek 5.1 to trzeba dobrze skonfigurować odtwarzacz.
Polecam KM player lub Daum Player i tam jest zabawa z ustawieniami -> użyj GOOGLE. I tutaj życze szczęscia.

A generalna zasada jest taka że laptopy nie są do odtwarzania filmów, po to wymyślili HD Playery które kosztują grosze a sąmiliard razy lepsze.
Wybór należy do Ciebie, możesz sie babrać z lapkiem albo porzadnie oglądać filmy bez kłopotu i z pilotem jak biali ludzie :)
 

Prokop

New member
Bez reklam
A generalna zasada jest taka że laptopy nie są do odtwarzania filmów, po to wymyślili HD Playery które kosztują grosze a sąmiliard razy lepsze.
Wybór należy do Ciebie, możesz sie babrać z lapkiem albo porzadnie oglądać filmy bez kłopotu i z pilotem jak biali ludzie :)
Przecież HD Playery to nic innego jak komputer z oprogramowaniami i podzespołami skonfigurowanymi do odtwarzania multimediów. Owszem, trzeba się pobabrać bo na PC trzeba samemu wszystko poustawiać ale bez przesady. Pilot przy laptopie był już jak jeszcze nie myslano o HD Playerach, tak więc nie wiem kto jest bardziej bielszy hehe, żart oczywiscie.
Co do tematu, w kodekach które są używane przy odtwarzaniu danego formatu wideo musisz ustawić passthrough dla formatów DD i DTS.
PS. Mam HTPC na WMC i smigają mi wszystkie formaty wideo łącznie z dźwiękiem HD. O pilocie nie wspomnę :) i paru innych rzeczach ;)
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Ja wiem że wszystko się da, ale porzadny HTPC to jednak nie laptop ;)
Też tak kiedyś pracowałem i mi wszystko działało, ale jak kupiłem HD player to mi się wyjaśniło jaka to nieporównywalna wygoda w porównaniu do HTPC.
Oczywiście do muzyki czy YouTuba na projektor dalej używam kompa ale w kwestii filmów to życie zaczyna się od HD playera ;)
 

Prokop

New member
Bez reklam
Hm, a podaj mi jedną różnicę między HTPC (oczywicie dobrze skonfigurowanym, czyli działa), a HD Playerem w sensie wygody działania bo tego nie rozumiem. Z tego co mi się wydaje to jest taka sama,a nawet na plus dla mojego HTPC bo oprócz pilota mogę go obsługiwać z poziomu ekranu dotykowego. Nie wspomnę o ilosci formatów obsługiwanych, możliwosci korzystania z internetu, grania w gry.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bagiennik

New member
Bez reklam
Włączam i w sekunde mam menu zawartości dysku i odpalam film a każdą funkcje mam pod odpowiednim przyciskiem. Nic więcej nie jest mi potrzebne, żadnego formatu mi nie brakuje. Do innych rzeczy mam dwuekranowy niezależny HTPC i moge w jednym czasie wygodnie oglądać na "imprezie" film i sprawdzić poczte nikomu nie przeszkadzając ;)

Nie wiem zresztą o czym jest ta dyskusja, bo chyba nie o tym że chcesz mi wmówić że laptopik to super pomysł na odtwarzacz, dużo lepszy od stacjonarnego odtwarzacza bo ma Worda i gry ;)
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Ale to dokładnie tak jak u mnie, włączam HTPC i w sekundę mam menu na ekranie. Musisz podać inny przykład ;)
PS. Recepta na szybkie uruchamianie kompa to nie zamykanie systemy, a przełączanie go w stan uspienia. W tym trybie wszystko zostaje wyłączone, jedynie podtrzymywana jest pamięć. Większy pobór mocy? Tak, o całe 0,6W :) w porównaniu do komputera wyłączonego (który i tak pobiera, a raczej transformator koło 4 W).
Mowa jest o tym że lapltop może być równoprawnym odtwarzaczem multimediów co HD player, a tym bardziej te tańsze. Kwestia podejscia do tematu, czy chce mi się podpinać go do TV czy wolę żeby urządzenie było podpięte na stale jak HD player. Oczywiscie wygoda jest większa przy HD Playerze niż laptopie, ale często ma się laptopa (bo dzis to niezbędna myslę rzecz lub PC), a kasy na HD Playera już nie.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

armi

New member
Bez reklam
Jak masz film stereo to go wyślij stereo i sobie włącz pro logic w ampie.
Co do ścieżek 5.1 to trzeba dobrze skonfigurować odtwarzacz.
Polecam KM player lub Daum Player i tam jest zabawa z ustawieniami -> użyj GOOGLE. I tutaj życze szczęscia.

A generalna zasada jest taka że laptopy nie są do odtwarzania filmów, po to wymyślili HD Playery które kosztują grosze a sąmiliard razy lepsze.
Wybór należy do Ciebie, możesz sie babrać z lapkiem albo porzadnie oglądać filmy bez kłopotu i z pilotem jak biali ludzie :)

taaa...
i po ściągnięciu filmu okazuje się że hd playerek nie obsługuje ... albo jest problem z napisami albo ...
mówisz o hd playerku a 2 posty dalej piszesz ze masz tez htpc :)

u mnie htpc chodzi non stop włączony /torrenty, serwer wydruku, serwer plików/ i nie muszę czekać nawet 20 sek na start
dodatkowo mam podpięte 3 hdd
do do pilota - akurat jest to dla mnie baaaardzo średnie i kłopotliwe rozwiązanie - zainwestowałem w mikro klawiaturę wielkości pilota i jest miodzio

do autora wątku
problem masz w playerku w kompie
ja używam MPC-HC i jest spoko - musisz pogberać w ustawieniach ..
 

Prokop

New member
Bez reklam
Ja wciskam jeden przycisk na pilocie i ekran z filmem przechodzi z TV na mały wyswietlacz w obudowie. Wówczas na dużym ekranie telewizora odpalam internet (nadal oglądając film na małym ekranie). Jak już zakończę transakcję to ponownie wciskam jeden przycisk w pilocie i film z powrotem wraca na duży ekran. Ot i tyle :p ;)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

McGoof

New member
Włączam i w sekunde mam menu zawartości dysku i odpalam film a każdą funkcje mam pod odpowiednim przyciskiem. Nic więcej nie jest mi potrzebne, żadnego formatu mi nie brakuje. Do innych rzeczy mam dwuekranowy niezależny HTPC i moge w jednym czasie wygodnie oglądać na "imprezie" film i sprawdzić poczte nikomu nie przeszkadzając ;)

Nie wiem zresztą o czym jest ta dyskusja, bo chyba nie o tym że chcesz mi wmówić że laptopik to super pomysł na odtwarzacz, dużo lepszy od stacjonarnego odtwarzacza bo ma Worda i gry ;)

Zależy od laptopa - mój akurat daje mocy dużo więcej od konsol, jest dość wygodny, ma multum wyjść (w tym bardzo dobre SPDIF toslink), a poza tym odpalę na nim nawet najbardziej odjechany materiał. Ano i warto wspomnieć o wygodzie oglądania np. seriali na stronach w HD :p
 
Do góry