w600+ kilka pytan

xbazzz

New member
witam wszystkich ! to mój pierwszy post na tym forum ;)

od dłuższego czasu śledziłem niektóre tematy i walczyłem z dylematem czy kupić TV czy projektor ;)
z jednej strony miałem na oku Samsunga 40c650, a z drugiej Benq W600+ ;)

zdanie zmieniałem mniej więcej codziennie, aż niedawno zauważyłem używanego benka za 1600 zł.
Cena według mnie bardzo atrakcyjna tak więc padło na projektor, chociaż czuję że tv też mimo wszystko kupię :p

Projektor według sprzedającego jest technicznie i wizualnie jak nowy, a lampa ma wyświetlone 104 h, czyli też chyba nie tak dużo... Jedynym minusem jest brak gwarancji i w związku z tym mam kilka pytań.

Czy jeśli w specyfikacji projektora, podana żywotność lampy wynosi 2500/4000 h, to czy to znaczy że lampa faktycznie wypali się po ilości godzin zbliżonej do tej podanej przez producenta ? Czy może się zdarzyć np tak, że padnie mi po 200 albo 500 godzinach ?

Czy są jakieś zasady poprawnego używania tego sprzętu aby służył mi długo bez żadnych niespodzianek ? Czy np "katowanie" go kilkugodzinnymi seansami może doprowadzić do takiej sytuacji że po 2-3 miesiącach będę zmuszony wymieniać lampę ?


z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc ;) pozdrawiam.
 

jmacc

New member
witam wszystkich ! to mój pierwszy post na tym forum ;)

od dłuższego czasu śledziłem niektóre tematy i walczyłem z dylematem czy kupić TV czy projektor ;)
z jednej strony miałem na oku Samsunga 40c650, a z drugiej Benq W600+ ;)

zdanie zmieniałem mniej więcej codziennie, aż niedawno zauważyłem używanego benka za 1600 zł.
Cena według mnie bardzo atrakcyjna tak więc padło na projektor, chociaż czuję że tv też mimo wszystko kupię :p

Projektor według sprzedającego jest technicznie i wizualnie jak nowy, a lampa ma wyświetlone 104 h, czyli też chyba nie tak dużo... Jedynym minusem jest brak gwarancji i w związku z tym mam kilka pytań.

Czy jeśli w specyfikacji projektora, podana żywotność lampy wynosi 2500/4000 h, to czy to znaczy że lampa faktycznie wypali się po ilości godzin zbliżonej do tej podanej przez producenta ? Czy może się zdarzyć np tak, że padnie mi po 200 albo 500 godzinach ?

Czy są jakieś zasady poprawnego używania tego sprzętu aby służył mi długo bez żadnych niespodzianek ? Czy np "katowanie" go kilkugodzinnymi seansami może doprowadzić do takiej sytuacji że po 2-3 miesiącach będę zmuszony wymieniać lampę ?


z góry dzięki za odpowiedzi i pomoc ;) pozdrawiam.

Ogolnei chyb anie ma jakischs zasad. Ja mam benq w600 i jakos specjalnie sie z nim nie cackam ;). 2500h/4000h to oreintacyjny czas zywotnosci lampy i nie powinno sie stac ze padnie po 200 lub 500 godzinach. nawet po 4000 moze nie pasc ale producent zaleca zeby nie uzywac lampy o tym czasie gryz przepala sie z hukiem i moze nawet uszkodzic projektor.
Poza tym licznik lampy mozna zresetowac wiec nie musi on oddawac faktycznego zuzycia.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Witam!

Na pewno należy unikać częstego włączania i wyłączania urządzenia ( tak jak telewizora ), to zmniejsza trwałość lampy, natomiast wielogodzinna praca nie powinna działać niekorzystnie - oczywiście przy dobrej konstrukcji projektora i właściwej wentylacji ( zamknięte szafki, półki raczej wykluczone ).

Sporym niebezpieczeństwem dla lampy jest awaria zasilania, potrzebny chyba jakiś tani UPS, który podtrzyma jej chłodzenie.

W przypadku kupowania projektora używanego koniecznie trzeba by mieć możliwość zwrotu.
Można wówczas dokładnie sprawdzić działanie urządzenia, a przede wszystkim przebieg lampy - np. mój stary Panasonic miał możliwość sprawdzenia w menu serwisowym, ile razy był włączany i jak długo pracowała lampa. Jeszcze lepsze byłoby sprawdzenie projektora w serwisie.

Pozdrawiam.
 

xbazzz

New member
dzięki za odp ;) niestety nie mam możliwości żeby go sprawdzić w jakims serwisie ponieważ jestem za granicą a tu pewnie by to kosztowało ;) używany projektor kupiłem tylko dlatego, że opisany był jako "prawie nowy" a kosztował 600 zł mniej niż nowy, chociaz przyznam, ze długo zastanawiałem się czy nie lepiej jednak dołożyć i mieć tą gwarancję na wszelki wypadek.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że lampa faktycznie ma wyświetlone sto godzin i nie pierdyknie mi po tygodniu ;) Projektor nie będzie oczywiście nigdzie zamknięty itp, po prostu znajdzie się miejsce na jakiejś szafce czy półce.


mam jeszcze pytanie związane z ekranem - jaki ekran jest lepszy do tego projektora? biały czy ciemniejszy ? mam wolną jedną ścianę koloru ciemno niebieskiego i zastanawiam się czy nie bedzie ona dobrze pełnić funkcji ekranu. Oczywiście nie mam problemu żeby kupić sam ekran, aż tak po kosztach nie lecę, ale jeśli nie trzeba to po co :p
 

xchicken

New member
Nie jestem ekspertem od ekranów, ale na ciemno niebieskiej scianie to obraz z projektora nie wyglądałby za dobrze. W menu projektora są ustawienia koloru sciany (jasno żółty, jasno różowy itd.) ale wydaje mi się że dotyczy to jasnych scian z lekkim odcieniem koloru. Co do ekranu to ja mam biały (Optoma 9092 PM (bez G+)) i jak pojawia się jakaś bardzo jasna scena to muszę mrużyć oczy mimo że jasność projektora mam zmiejszoną poniżej ustawienia KINO. Także myśle że szary ekran nie byłby złym wyborem, ale tak jak pisałem na wstępie posiadaczem proja (W600+) jestem od 2 miesięcy więc absolutnie jako ekspert nie będę się wypowiadał.

Pozdrawiam
 

jmacc

New member
mam jeszcze pytanie związane z ekranem - jaki ekran jest lepszy do tego projektora? biały czy ciemniejszy ? mam wolną jedną ścianę koloru ciemno niebieskiego i zastanawiam się czy nie bedzie ona dobrze pełnić funkcji ekranu. Oczywiście nie mam problemu żeby kupić sam ekran, aż tak po kosztach nie lecę, ale jeśli nie trzeba to po co :p

Ekran zdecydowanie powinien byc szary dzieki temu czern bedzie lepsza niz w przypadku bieli. Zwykla niebieska sciana raczej nie bedzie dobrze pelnic funkcji ekranu. Lepiej kupic dedykowany ekran. Sa tez specjalne farby do kupienia lub mozna samemu sobie zrobic farbe z domieszka srebra i pomalowac sciane. Jezlei masz mozliwosc to dobrze byloby tez zaciemnic sciany w okolo ekranu.
 

xbazzz

New member
no racja, oglądać na ścianie pewnie też by się dało, ale to by już nie było to samo, co na ekranie z prawdziwego zdarzenia. kupi się ekran,

pytanie tylko jaki...

mam pokój 4m x 2,9m
według kalkulatora z 3,6 metra wyświetle obraz 100" (wys 125, szer 221)

czy taki obraz będzie się przyjemnie oglądało z odległości ok 3-3,5 metra?

czy możecie polecić jakiś szary ekran tej wielkości za ok 400-600 zł ?
widziałem ceny ekranów sięgające grubo ponad tysiąca zł, niestety ja nie mogę sobie pozwolić na takie szaleństwo ;/ ;)
 

xchicken

New member
U mnie jest tak:
Pokój 3,80x2,80 odległość projektora od ekranu 3,20m i mniej więcej taka odległość widza od ekranu. Ekran Optoma 9092 PM (biały) szerokość ekranu ( z borderami 212cm. Jeszcze nikt oglądający nie narzekał, wszyscy raczej urzeczeni jakością obrazu i wrażeniem jakie robi na widzach nawet tych co w domu mają 55 calowe telewizory, POLECAM. Projektor W600+

PS. Jak masz zamiar kupić ekran jednocześnie z projektorem do dobrze wszystko wylicz bo optyczny zoom tego projektora jest znikomy.
 

xbazzz

New member
no myślę że u mnie będzie bardzo podobnie ;)

ekranu nie będę kupował teraz, bo nie chcę kupować w ciemno, a jestem za granicą i powrót planuję dopiero na czerwiec. Póki co projektor czeka na mnie w domu, a ja rozkminiam co jeszcze kupić żeby efekt był jak najlepszy ;)

btw, jak Ci się ogląda na tym ekranie ? jak wypada obraz z tego projektora na białym ekranie, bo wszędzie czytam, że jednak szary ekral spisuje się lepiej ?
 

xchicken

New member
Moje kino jest mocno budżetowe a rzucam na scianę z oknem więc ekran musiałem mieć, wybrałem tą OPTOMĘ (zapłąciłem 198 PLN + przesyłka) tak jak napisałem w innym poście czerń może nie jest idealna i jak jest jakieś przejscie z całkowicie białą sceną to trzeba trochę zmrużyć oczy mimo że jasność mam poniżej ustawienia KINO, ale ogólne wrażenia jak najbardziej OK.

Widziałem na forum fotki z Mitsubishi HC-4000 wiec do tego to BENQ troche brakuje ale to ani ta rozdzielczość ani ten rząd pieniędzy.

Ale w życiu nie zamieniłbym go na żaden Telewizor.
 

xbazzz

New member
tak czytam i patrzę na te ekrany.. i wpadły mi w oko 2 konkretne..

Sklep Internetowy :: ITBS

oraz

Ekran projekcyjny WERSAL HD240-16:9 Panorama 106" :: KINOMANIAK-Ekrany projekcyjne na miarę czasu


co o nich myślicie ? szczerze powiem że cena jednego jak i drugiego to absolutne maximum jakie jestem w stanie wydać na ekran...

Pytanie tylko który będzie lepszy do moich warunków - ściana o wys 2,30m i dług 2,90m przy założeniu ze będe oglądał z około 3 - 3,5 metra. a projektor będzie w odległości ok 3,8 metra...
 
Ostatnia edycja:

Beno_B

New member
Witaj,
no to ja Ci odpowiem. Nie jestem jakimś tam fachowcem, ale może lepsza taka odpowiedź niż żadna ;) Poza jednakowym rozmiarem 106”, to ekrany różnią się powierzchnią. Jak sam zauważyłeś, do W600, w większości opinii preferują szarą powierzchnię. I ja taką kupiłem i jestem „zaocznie” zadowolony ;) „zaocznie” bo porównania z białym ekranem, w moich warunkach projekcyjnych nie mam.. Druga różnica to top, Cinema ma aż 70 cm a Wersal 15 cm. Ja mam ekran z 70 cm topem i rozwijam go w całości, ale wys. pokoju = 3 m. Sufit mam jasny więc im niżej opuszczę ekran, tym lepiej mi się patrzy. W Twoim przypadku, chyba nie będziesz rozwijał ekranu prawie do podłogi ale możliwość tak dużego zakresu przemieszczenia nie zaszkodzi, Wersal pod tym względem jest dużo mniej elastyczny. Kolejna poważna różnica: Cinema - zwijany, Wersal – rozpinany. Ja mam ekran „na oknach” więc nie miałem wyboru, Ty masz dedykowaną ścianę, więc ekran możesz rozpiąć na stałe. Jeżeli pokój, oprócz kina domowego, spełnia i inne funkcje, to warto się zastanowić, co będzie jak Cię odwiedzą zanjomi z dzieckiem, które lubi rysować… ;) Na koniec odległość: ja na ekran 106” patrzę z odl. 3,6-3,8 m i jest ok. Spokojnie ogarniam go wzrokiem, nie ma problemów z kręceniem głową, a to ważne, bo wtedy nie widać tak tęczy ;) Co prawda, raz jeden z gości stwierdził, że dla niego obraz jest nieco za duży, ale przecież o to w kinie chodzi, żeby obraz był duży…;) Podsumowując, ja na Twoim miejscu, wybrałbym Cinemę.
Pozdrawiam
Beno_B
 
Do góry