Uszkodzony głośnik a jakość dźwięku

mors111

Active member
Bez reklam
wg mnie jeśli nie doszło do przesunięcia cewki i nie ociera ona o korpus obudowy to wszystko będzie OK , poza wizualnym efektem

sprawdź to delikatnie wpychając głośnik do środka , tak max 1cm , ale wciskaj go równomiernie , jak nie będzie ocierać , będzie OK
 
D

Deleted member 121090

Guest
Tak duża deformacja membrany na 100% ma wpływ na dźwięk.
Inną sprawą jest to jak jest ona znaczna i czy na ucho jesteś w stanie ją wychwycić.
 

czarny2807

Active member
Bez reklam
Prawdopodobnie dzieciak. A jak nie to żona. Niby na ucho nic nie słyszę. Wciska się swobodnie. Żadnych oporów przy wciskaniu nie czuć. A można to jakoś wygładzić? Ewentualnie jaki jest koszt takiego głośnika? Kolumna to MA BX6.
 
Ostatnia edycja:
I

irek6311

Guest
Głośnik wymontować, spisać parametry i szukać na Allegro, tak na teraz jak gra bez zniekształceń to tylko wizualna wada/usterka, nie ingerować w membranę bo pogorszysz tylko.
 

lobos

New member
Bez reklam
Właśnie podstawowe pytanie to czy Ty słyszysz różnicę?
Piszesz, że nie wiec niby ok. Jest jeszcze kwestia głowy...
Ja bym z tym nie dał rady żyć ;-) Nawet gdybym założył maskownicę widział bym to :p
Zadzwoń, podpytaj w serwisie jaki byłby koszt wymiany tego głośnika?
Może okazać się do przełknięcia i od razu poczujesz się lepiej :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Poniekąd "lobos" ma rację ,nawet jeżeli taki głośnik nie wnosi słyszalnych zniekształceń to podświadomie wywołuje wrażenie ,że ta kolumna z tym uszkodzonym głośnikiem gra gorzej
Najlepiej gdyby taki głośnik poszedł na pomiary ,wtedy można stwierdzić czy uszkodzenie ma wpływ na dźwięk
 

mors111

Active member
Bez reklam
Tak duża deformacja membrany na 100% ma wpływ na dźwięk.
Inną sprawą jest to jak jest ona znaczna i czy na ucho jesteś w stanie ją wychwycić.

Myślisz że usłyszysz różnicę fali dźwiękowej która będzie skierowana o 2-3' w inna stroną przez tą "delikatną" jak dla mnie deformację głośnika ?
 
I

irek6311

Guest
Najlepiej gdyby taki głośnik poszedł na pomiary ,wtedy można stwierdzić czy uszkodzenie ma wpływ na dźwięk
Pomiary zbędne, ze zdjęcia widać że dżwięk już nie będzie się optymalnie rozchodzić, jeśli zawieszenie sprawne to tylko propagacja dżwięku zaburzona, żeby usłyszeć zniekształcenia membrana musiała by być mocniej pognieciona czy roztargana, za maskownicą tego nie widać i da się o tym zapomnieć, przynajmniej na czas zanim się to naprawi.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Pomiary zbędne, ze zdjęcia widać że dżwięk już nie będzie się optymalnie rozchodzić, jeśli zawieszenie sprawne to tylko propagacja dżwięku zaburzona, żeby usłyszeć zniekształcenia membrana musiała by być mocniej pognieciona czy roztargana, za maskownicą tego nie widać i da się o tym zapomnieć, przynajmniej na czas zanim się to naprawi.

ten też jest mocno pognieciony i gra u mnie od 10 lat

http://obrazki.elektroda.pl/8113035800_1423254416.jpg

i nie słyszę zniekształceń :D
 
I

irek6311

Guest
Taki to ja też bym chciał mieć ;)
Pewnie zdrowo bas dzięki temu pompuje, po membranie fala uderzeniowa basu się nie ześlizgnie ;)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
ten też jest mocno pognieciony i gra u mnie od 10 lat

http://obrazki.elektroda.pl/8113035800_1423254416.jpg

i nie słyszę zniekształceń :D

Nie żartuj to nie jest uszkodzenie ,po prostu głośnik ma taki urok . Szczególnie w przypadku membran z celulozy z domieszką włókien węgla uzyskuje się własnie taki pomarszczony wygląd .Jeżeli dobrze pamiętam takie głośniki produkował Scan-Speak ,można też zobaczyć coś takiego w kolumnach Usher
 
Do góry