ustawienie suba

spinacz66

New member
Bez reklam
W,którym miejscu najlepiej ustawić sub w KD czytałem że akurat tu jest dowolność jeśli chodzi o ten głośnik oprócz narożników spotkałem się że większość osób stawia go za fotelem słuchacza bo tak jest najlepiej zastanawiam też się za zmianą miejsca po remoncie czy to jest optymalne miejsce?
A druga sprawa czysto techniczna czy ma to jakieś znaczenie w budowie sub jak głośnik znajduję się na dole,z przodu albo z boku czy umieszczenie głośnika ma wpływ na jakość suba
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Konstrukcja suba ma słyszalne różnice ( zamknięty, BR, Band-pass), ale samo umiejscowienie glośnika wydaje mi się że raczej nie. Nie ma konkretnej zasady na miejsce w którym powinien stać subwoofer. Kiedyś pisano że najlepiej w linii kolumn. Można też wyczytać, żeby nie stawiać suba w rogach pomieszczenia, bo podbija wtedy bas, ale np. REL właśnie tak zaleca. Musisz sam posłuchać, gdzie Ci gra najlepiej. Ja mam obok kanapy, bo gra dobrze. Fajnie też mi grał w linii kolumn, ale powodował drżenie szybek w drzwiach. Nie ma złotego środka:)
 

spinacz66

New member
Bez reklam
dzięki to po eksperymentuję gdzie będzie lepiej łupał.A co do umieszczenia głośnika w konstrukcjach BR ma to jakieś znaczenie? a czemu on podłączał na filmie 2 czincze naraz do sub i amplifa?czytał też że jak kolumny mają podwójne gniazda można rozdzielić moc między subem a amplifem i podłączyć jedne kable do suba a drugie do amplifa czy to daję wiecej mocy i gra lepjej?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Suba można podłączyć też wysokopoziomowo, czyli ciągniesz z jednych końcówek mocy kable głośnikowe zarówno do kolumn jak i do suba. Ale sprawdza się to przy słuchaniu stereo, bo wtedy ładnie sobie ustawiasz odcięcie crosem na subie i dobrze uzupełnia dolne pasmo frontów. KD to trochę inne zasady, bo podłączasz kablem pod wejście LFE. Wtedy ampli wykrywa suba i kalibruje jako jedną całość wraz z kolumnami. Co do podłączenia czinczami z filmiku, to są rózne szkoły. W ampli tym masz wyjścia na 2 subwoofery, podłączane pojedynczymi kablami RCA-RCA lub RCA-2RCA. Niektórzy uważają że jak suba ma możliwość to lepiej go podłączyć kablem RCA-2RCA. Nigdy nie testowałem jak by to zagrało, gdyby podłączyć suba kablem 2RCA-2RCA, z dwóch wyść subwooferowych w amplitunerze?
 
Do góry