Ustawienie kolumn

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam drogich forumowiczów , poniżej znajdziecie załączony szkic mojego pokoju wraz z ustawieniem mebli itd. Chciałem sie zapytać Was czy przy takim "oblężeniu" w pokoju jest możliwe w miarę poprawne ustawienie kolumn w zestawie 5.0/5.1 czy np. będe mógł tylko pozwolić sobie na 2.0 (tak jak jest teraz choć na razie te kolumny są zbyt wąsko ustawione z powodu drzwi ) lub 2.1. Oczywiście wysłucham wszystkich propozycji ( sugestie zmian ustawień mebli lub usunięcia jakiegoś elementu choć wolałbym aby jednak obyło sie bez tego ). Myślałem też nad zmianą drzwi na rozsuwane aby można było szerzej rozstawić kolumny ( L i P). Z góry dzięki za wszelkie propozycje :)

http://img46.imageshack.us/img46/184/mjpokj.png
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
No ja niebardzo to widzę. Żebyś kanapę i ławę miał na wprost TV to jeszcze tylne by mogły stać za kanapą na standach lub przywieszone na ścianie na uchwytach. Teraz jak masz, to praktycznie siedzisz z boku pod kątem do TV, więc cały efekt surround pójdzie w diabły a dodatkowo nawet nie masz jak rozstawić tylnych kolumn. Jeżeli chcesz się bawić w kino to musisz miejsce odsłuchowe ustawić na wprost TV.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Z powyzszego rysunku wynika, ze najlepsze miejsce odsluchowe jest na...ławie i wtedy jest szansa na 5.1 :) Wygodnie miejsce powinno byc na wprost TV. Zaplanuj moze najpierw poprawny uklad. Moze przenies rtv i kolumny na sciane gdzie jest grzejnik?
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ojj bo zapomniałem dodać że mam fotel jeszcze , właśnie do odsłuchu :p Wiem o tym żeby siedzieć na wprost TV aby mieć najlepsze miejsce odsłuchowe i na pewno nie będę tego robił leżąc na wyrku , natomiast bardziej irytują mnie drzwi i ustawienie komody , nie moge szeroko ustawić kolumn przez to z 1 strony dźwięk będzie odbijać komoda a z 2 znowu musze oddalić od ściany bo drzwi sie otwierają w tamtym kierunku ( myślałem nad zmianą na rozsuwane ale to kolejny spory dodatkowy koszt ) Pytanie teraz takie czy one mogą być tak wąsko rozstawione ok 2 m od siebie ( czy załatwi to sprawa zakupu mniejszych modelowo kolumn?) bo pokój ma nie całe 20 m2 ale gdy rozstawie je wąsko , ten metraż tj sie zdecydowanie zmniejszy , no i czy w ogóle jest sens tak blisko stawiać ich obok siebie ?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ale fakt faktem jest, ze troszke musisz poprzestawiac zeby mialo to wszystko rece i nogi... zycze powodzenia w pomyslach :) Pozdro.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
krzysztofradio zasugerowałeś aby stolik i kolumny przemieścić na ścianę gdzie grzejnik i okno ( pomijam problem z estetyką) ale czy np. w zimę jak będą rurki gorące i grzejnik to sprzęt zwłaszcza kolumny nie ucierpi z tego powodu?

Próbowałem ustawienia z łóżkiem właśnie na środku i przed nią ława ale bardzo, bardzo ciasno się wtedy zrobiło w pokoju ;/

A co sądzicie o takiej zamianie : stolik RTV wraz z kolumnami idzie na ścianę tam gdzie łóżko , łóżko przemieszczam tam gdzie jest biurko PC a biurko PC idzie na ścianę gdzie wcześniej był stolik RTV. Co o takim układzie sądzicie ? Tylko że wtedy metraż wychodzi tak ok 3 x3,5 m ;/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Hehe no wiadomo że wiele rzeczy by się przydało :) na razie chcę wymienić stereo z Altusów na coś lepszego , tylko pytanie czy jak zmienie na to ustawienie co wyżej wspomniałem , to czy np. jak zakupie podłogówki typu MA MR4 , JBL Studio 180 i podobne wielkościowo czy one nie będą za duże i ten dźwięk nie będzie "stłamszony"
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Możesz edytować posty, zamiast pisać jeden pod drugim ;)
Nie będą za duże, a roztawienie na 2 metry, może nie będzie zbyt szerokie, ale co za dużo tez nie zdrowo, czyli jeśli za bardzo rozsuniesz to zrobi się dziura w srodku, zamiast stereofonii. Kiedys tak zrobiłem ze starym plastikowym kinem i dalem fronty na maksa szeroko i było kiepsko, zmniejszylem do 2 m i było OK, tak ze tu nie sadze by były problemy, Mniejsze tez nie rozwiaza problemu, raczej odwrotnie.

Kolumny mily być po bokach grzejnika, wiec nie bylyby podgrzewane, ale skoro za ciasno to trzeba znaleźć inne rozwiązanie (za ciasno, bo lóżko ;) )

A jeśli masz obawy co do drzwi, to może przenieś calosc na przeciwna sciane, tak gdzie obecnie biurko i szafa? Nie zmienia to faktu, jak napisał Lolek, ze to wymaga jeszcze przestawiania. Znajdz symetrie i wygodę, bo na razie kiepsko to widzę.
 
Ostatnia edycja:

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ok , będę wiedział na przyszłość z postami :)
No właśnie o ile po lewej stronie grzejnika był by luz to po prawej mam wystające rurki i one też będą gorące . Dobrym pomysłem było by przeniesienie na stronę szafy i biurka tego sprzętu ale o to chodzi że ściana przy której stoi teraz stolik jest wizualnie lepiej zrobiona ;) specjalnie pod to ( niestety nie przemyślałem że w przyszłości mogą być problemem drzwi;/) Zastanawiałem się też nad np. zakupem dobrych monitorów , podwieszając je tam na ścianie , wtedy by problemu nie było , tylko czy dadzą radę napełnić pokój dźwiękiem ( np. paradigm mini monitor v7 )
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Ja mialem mini monitory paradigma tylko v3 ( jeszcze w sumie stoja w sypilani ) i graly jako surrandy ale power atroche maja te kolumny i na 20 m jak dobrze pamietam ktore masz moze szalu to nie bedzie ale na poczatek na pewno wystarcza...
 

pawelito1985

New member
Nie wiem czy ktoś to jeszcze przeczyta bo post już kilku-miesięczny ale nie chce zakładać nowego i zaśmiecać forum.

Miejsce odsłuchowe mam 40 cm od ściany na której muszę przywiesić surroundy. będą troszkę wyżej niż głowa siedzącego ale tylko jakieś 30 cm. Czy powinny one być skierowane frontem do słuchającego czy tak bardziej do środka pokoju gdzie teoretycznie dźwięk z wszystkich kolumn będzie spotykał się w jednym punkcie-środku pokoju?
pokój HD (2).jpg

C:\Documents and Settings\RKwiatkowski\Pulpit
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja skierowałbym na ucho. W przeciwnym razie będziesz z tyłu sceny akcji, poza nią, a nie w niej.
Fronty będą tak wciśnięte w rogach? Nie najlepiej, ale i też tragicznie nie jest.
 

pawelito1985

New member
No chyba tak musi być. Ten front po lewej ma jeszcze jakieś 10 cm obok grzejnik to chyba też niedobrze? Mógłbym szafy po obu stronach rozsunąć do ścian i wtedy kolumny tam wejdą na styk. Ale wtedy będą centralnie na wprost w odległości 1,8m od siebie i do tego niesymetrycznie względem tv. Dlatego uznałem, że chyba tak będzie najlepiej jak to jest możliwe
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Musisz potestować, na prawde nie wiem co Ci doradzić. W tej malutkiej wnęce tez będzie uciekać fala akustyczna, a ze nie będzie mogla się wydostać prawie na bank powstanie tam fala stojąca, innymi słowy, jesli bas będzie dudnił, buczał, pokombinuj z ustawieniem kolumn i meblami.

Na wprost tez nie dobrze, bo dźwięk od razu odbije Ci się od bocznej sciany.
 

Stefanos

New member
Witam,
Podłączę się pod temat żeby nie tworzyć nowego.
Chciałbym prosić o poradę odnośnie ustawienia tylnych głośników w systemie 5.1.



Zobacz całą galerię |


W ustawieniu zalecanym (rys1), na planie koła, głośniki tylne utrudniają przejście z obu stron kanapy, więc wymyśliłem dwa warianty ich przesunięcia - bliżej ściany/okna balkonowego lub bliżej rogów kanapy.

Co sądzicie o tych ustawieniach, które będzie lepsze? A może ktoś ma jeszcze inny pomysł?

Muszę się zdecydować na któryś wariant bo kable będą puszczone w podłodze i wychodzić przez małe gniazda.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Wg mnie rys 1 jest prawidłowy.
2. jest wygodniejsze dla codziennego użytkowania pokoju, ale komody mogą zasłaniać dźwięk, choć nie wiem jak wysokie.
3. Ciut za blisko kanapy, ale również więcej miejsca w przejściu.

Jeśli masz możliwość to zrobiłbym numer 1, ale generalni wszystkie dobrze się sprawdzą. Potestujesz i sprawdzisz czy słyszysz różnice.
 

Stefanos

New member
Po reprymendzie ze strony drugiej połówki, zostaje opcja nr. 3, czyli blisko kanapy ;) Ewentualnie przesunę je lekko do tyłu. Myślę, że kalibracja powinna wyrównać ewentualne różnice.

Opcja druga poległa ze względu na blokowanie połówki drzwi balkonowych :-(
 
Do góry