Ustawienie kolumn - akustyczny problem

Witajcie.
Posiadam kolumny Klipsch RP 250f, niestety mój pokój około 18m2 jest akustycznie nieudolny. Bardzo bym prosił o jakieś wskazówki jak te kolumny ustawić. Aktualne ustawienie poniżej.
imagebam.com/gallery/we9jvk0u6t0i8u29nxzsyzo483ye3v70 Przeważnie słucham muzyki siedząc przy komputerze. Dźwięk, nie jest jakiś tragiczny, ale słychać, że to nie to co ma być. Nie zależy mi tak bardzo na basie, bardziej na średnicy, a akustyka tez ma zapewne wpływ na to więc proszę o pomoc
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ktoś tu zrobił chyba zakup bez odsłuchu a teraz jest problem... ;-)
Ps. kolumny które posiadasz grają skrajnymi pasami i to mocno wyeksponowanymi. Czym się sugerowałeś jak je kupowaleś? Czy porównywałeś je z inną parą kolumn?
 
Ostatnia edycja:

ikar1975

Active member
Bez reklam
Mam nadzieję że słuchałes tego sprzętu w innym pomieszczeniu i było dobrze,bo stwierdzenie " nie tak ma być" na czym opierasz ? ;-). .Pzdr
 

Cezarek21

New member
Przy obecnym ustawieniu ja bym zrobił tak:
biurko z kolumnami na środek ściany która jest na wprost drzwi, na przód kredensu mata akustyczna i na bok szafy mata akustyczna ewentualnie mogą być duże gęste kwiaty. Kolumna minimum 0,5m od tylnej i bocznej ściany, krzesło do odsłuchu w odległości takiej samej jak odległość między kolumnami. Kolumny skręcone w stronę słuchacza a kąt skrętu od 0 do 45% trzeba potestować i wybrać na własne ucho. Im bardziej skręcisz tym będzie więcej góry i wyższa rozdzielczość dźwięku co przełoży ci się na lepsze ogniskowanie źródeł pozornych. Przy testach z kątem kieruj się balansem tonalnym według własnego ucha.

Przy twoim aktualnym ustawieniu nie słuchasz dźwięku tylko jego odbić i to bardzo potęguje ci dolne pasmo. Musisz rozproszyć lub pochłonąć dźwięk w pierwszych miejscach odbić, żeby to zagrało. Ogólnie kolumny powinny stać od ściany nie 0,5m tylko 1,5m ale widzę, że pokój ci na to nie pozwoli dlatego trzymaj się tego minimum co podałem.
Mam salon 16m2 wszystkie ściany i sufit z płyt karton-gips i wierz mi że można ogarnąć akustykę do fajnego poziomu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry