Ustawienie kolumn a sasiędzi

new161

New member
Witam,

Jak nalezy ustawic kolumny aby nie draznic sasiedztwa w bloku? Zaznaczam ze jedna sciana jest bok budynku i nademna dach. Chodzi mi o wlasciwie kierunek ustawienia membran glosnikow przodem czy tylem kolumny do sciany dzielacej mnie z sasiadem tak aby zminimalizowac sluchanie przeze mnie muzy? Jak to wplynie w poszczegolnych rozwiazaniach na drgania i przechodzenie dzwieku?

Z gory dzieki
Pozdrawiam
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Blagam, tylko nie stawiaj kolumn na scianie graniczacej z sąsiadami. Ja kiedys byłem takim sasiadem i nie dało się żyć i normalnie funkcjonowac w domu, nie mowiac o ogladaniu tv czy spaniu. Zawsze konczylo się policją, a w koncu sądem i kuratorem, więc bądź ostrożny.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ogólnie bas nie jest kierunkowy, więc nie ma recepty na to gdzie postawisz kolumny. Wszystko zależy od grubości ścian i akustyki. Oczywiście jak napisał Krzysiek, to by było przegięcie stawiać kolumny otworami BR w kierunku ściany działowej z sąsiadami. Więc słuchaj w "normalnych" godzinach i z umiarem jak radzi Przemko77. Wbrew pozorom to nie membrany głośników basują tylko otwory BR w kolumnie.
 

dynia

New member
Kupiłeś kolumny dla siebie czy dla sąsiadów? Dopasuj akustykę swojego pokoju do sprzętu (wytłumienia, pułapki itp - odsyłam do literatury). Jeżeli pozbędziesz się u siebie rezonansów itp to i sąsiadom nie zaszkodzisz. Tak na marginesie to popytaj się w sklepach o tapety wytłumiające, na ścianę z sąsiadami jak znalazł.
 
Do góry