Ustawienie i wybór kolumn do pokoju

szuwar333

New member
Witam, planuje kupić głośniki do kina domowego. Nie mam zbyt dużego budżetu (około 1.5k z amplitunerem) moim typem, który już prawie kupiłem są głośniki Jamo s606 (5.0 , białe mam możliwośc kupić za 1000zł ) i do tego amplituner uzywany w granicach 500zł np Onkyo ( TX-SR506 / TX-SR507 ) lub Denon AVR-1507 (zalezy co się uda "upolować" z używek).
Zastanawiam się jednak czy te głośniki będą odpowiednie do mojego pokoju.
Wymiary pokoju to około 4x5, głośniki będą stały na krótszej ścianie. Pod ścianą stoi szafka pod TV 300cm szerokości, 50cm głębokości i 30cm wysokości. Między szafką a ścianą z prawej strony jest przerwa 30cm z drugiej strony otwarty korytarz (Załączyłbym zdjęcia, ale forum blokuje taką możliwość , dopiero po 5 poście można).
Zastanawiam się czy da rade jakoś sensownie ustawić tutaj Jamo (problem mam tylko z przodem), chciałbym umieści prawy głośnik między szafką a ścianą ( 30cm przerwy między szafką a ścianą), ale boję się że bass będzie zbyt dudnił. Maja one wymiar :
* Wymiary obudowy (wysokość x szerokość x głębokość w mm): 1080 x 190 x 345
* Wymiary całkowite (wysokość x szerokość x głębokość w mm): 1110 x 260 x 345
Czyli obudowa mogłaby być z boku, od szafki odsunieta o 5cm a od ściany, z tyłu ,o około 20 cm.
Lewy głośnik byłby 5-10cm od szafki z boku i z tyłu analogocznie 20cm.


Szukałem innych głośników, ale nic sensownego do 1000zł nie znalazłem (do filmów, muszą być białe)
 

Henry

Active member
Bez reklam
Właśnie na to dudnienie musisz uważać, ze względu na swoją konstrukcję, te kolumny powinny mieć zapewnione więcej miejsca po bokach....
 

szuwar333

New member
Jak opisałem, z lewej strony kolumna będzie miała "luz", ale z prawej mam odstęp między szafka a ścianą 30cm, szafka ma co prawda 40cm wysokości (oraz 50cm głębokości), ale może zasłonić to boczny głośnik basowy. Z tyłu, od ściany kolumnę mogę odstawić na około 20-30 cm.

Może inne głośniki, albo całe zestawy kina domowego byście polecili, pasujące do tego pokoju?
Jak już pisałem, wymóg to kolor biały i zestaw do maks 1500zł , kolumny na początek mogą być dwie, jeśli będę czuł potrzebę satelity mogę dokupić.
Z drugiej strony zastanawiałem się nad gotowym zestawem, ale trochę odstraszają mnie te "plastikowe trumienki":p
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
W tym budżecie i kolorze nie będzie to proste..... pozostaje szukanie na aukcjach...
Szukasz czegoś do KD czy do muzyki?
Jeśli typowo do kina, to może jakiś soundbar? ...wydaje mi się, że lepsza dobra belka+ sub, niż kiepskiej jakości kino.
 

szuwar333

New member
Raczej do filmów, nie jestem audiofilem, dlatego też nie chce przeznaczać nie wiadomo jakiej kwoty na sprzęt grający. Można założyć podział : 50% filmy/30-40% muzyka z youtuba lub MP3 / 10-20% muzyka dobrej jakości. Obecnie najbardziej denerwuje mnie to że TV (Panasonic 55ET60) ma głośniki z tyłu i cały dźwięk rozchodzi sie po ścianie na której wisi, a łączy się ona z korytarzem (ma około 10m) i w cały mieszkaniu słychać TV:/.

Co do JAMO podobają mi się wizualnie (i mój "mieszkaniowy architekt":p też ewentualnie na nie przystaje, po wielu narzekaniach).

Załączam zdjęcie pokoju i szkic z wymiarami:
ebd8fdefe2aeb.png.html

3ae94b434f900.jpg.html


Nie wiem czemu miniaturek nie ma, ale jak się kliknie z link to widać zdjecia
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Przy tej wiszącej szafce ciężko będzie ci wstawić kolumnę podłogową, i to nie tylko Jamo...pomyśl może o jakich monitorach, będziesz mógł wykorzystać szafkę, którą masz pod tV....choć zgodnie ze sztuką i chcąc uzyskać dobre brzmienie nawet w ich przypadku dobrze byłoby zastosować standy.

Inna opcja, to pomyśl o jakich głośnikach wiszących, które mógłbyś zamontować na ścianie w pobliżu TV
np. coś takiego
View attachment 12874
 
Ostatnia edycja:

szuwar333

New member
Nie pomyślałem o kolumnach gdy kupowałem meble:/ i teraz to wychodzi. Szafka wisząca jest od ściany odsunięta o 30 cm, więc Jamo by się zmieściły (mają około 19cm szerokości bez podstawy).
Też się zastanawiałem nad monitorami (Pearl Monitor HG białe), ale nie chciałem ich wieszać na ścianie (słyszałem złe opinie o takim rozwiązaniu) a stawiając je na standach zajmą chyba tyle samo miejsca co stojące kolumny.
 

Henry

Active member
Bez reklam
Ale nie powinno się wciskać kolumny "na styk", niezależnie od konstrukcji nie może być niczym zasłonięta czy do czegoś dosunięta... w takich przypadkach pojawia się właśnie dudnienie...

Te są w dobrych cenach, a dosyć elegancko wyglądają, jak grają nie wiem, bo nie słyszałem, ale znając firmę, można się spodziewać, że złe nie będą...oczywiście najpierw polecam odsłuch ;)

View attachment 12875

View attachment 12876
 
Ostatnia edycja:

szuwar333

New member
Przez parę dnia myslałem nad Waszymi sugestiami. Jamo s606 sobie odpuściłem.
Zastanawiam się na soundbarem a zestawem dwóch kolumn stojących i z czasem dokupienie do zestawu głóśników efektowych i subwoofer.
Głośniki naścienne odpadają, ponieważ musiałbym kable do nich ciągnąć po ścianie i obawiam się że sąsiedzi za ścianą by mieli dodatkowe akustyczne doznania:p.

Co do kolumn, zaczynam zastanawiać się czy nie warto byłoby kupić jakiś używanych tańszych kolumn i je przemalować (samemu, mam pewne doświadczenie, ponieważ meble w całej kuchni malowałem i wyszły bardzo dobrze), lub ewentualnie kupić coś białego, ale wtedy pewnie słabszej jakości, będzie.
Moje pomysły:
- Koda D65F - znajomy ma i nie narzeka
- Auna 300 lub 600
AUNA LINIE-300 KOLUMNY PODŁOGOWE 80W RMS PARA BIEL (5500694739) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.
KOLUMNY PODŁOGOWE 3-DROŻNE 140W 111 CM BIAŁE (5861492139) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Tylko te kolumny to jakaś niemiecka firma krzak, znalazłem tylko info/test na niemieckiej stronie, gdzie wypadły dobrze.

- Mission 702e + malowanie
- Tonsil Feniks (5.0) + malowanie

Podobają mi się jeszcze pylon audio 20 lub stx150, ale trochę przekroczą mój budżet.

Z drugiej strony myślałem o soundbarze, np. jbl sb200 (jak sie dobrze poszuka to za 500-600zł się wyrwie). Czy to niego można dopiąć jakieś głośniki surround lub subwoofer?
 
Do góry