Ustawienie i regulacja bez kalibracji

Liter1979

Member
Bez reklam
Witam Panowie. Mam takie pytanko - czy ktokolwiek z was ustawial swój system bez kalibracji "na słuch" ? W moim przypadku kalibracja nie sprawdziła się kompletnie, nie wiem z czego to wynika ale nie w tym rzecz... Chce wszystko spróbować sobie sam poustawiac - najmniejszy problem to odległości, które mogą sobie po prostu zmierzyć. Jak wygląda sprawa z dalszymi ustawieniami ? Rozumiem że muszę spróbować ustawić, aby wszystkie kolumny grały "na tej samej skali głośności" - zgadza się ? Czy jeśli ściągnę sobie jakiś Sound Meter na androida będzie to powiedzmy wystarczające ? Subwoofer - ustawiając go ręcznie, jakie parametry wprowadzić ? Jakie odcięcie dla niego jak i reszty kolumn ? Czy jest jakaś "referencyjna" głośność pod która powinienem spróbować ustawić cały zestaw ? Będę wdzięczny za wszelkie porady i wskazówki - nie ukrywam że samo w sobie jest to dla mnie interesujące i liczę na fachowe porady bardziej doświadczonych kolegów :) Aha, jeszcze jedno - jeśli chciałbym ustawić dwa suby - jak to wygląda w porównaniu z jednym ???
 

Drunk

New member
Bez reklam
Najpierw napisz dlaczego nie jesteś zadowolony z automatycznej kalibracji? Rozumiem, że dotyczy to RZ800. Jeśli chcesz to możesz bawić się manualnie, ale należy zaopatrzyć się w decybelomierz, a nie aplikację na telefon. Czy wiele więcej w ten sposób uzyskasz ciężko powiedzieć, może tak, może nie. Zależy od akustyki pomieszczenia, jeśli jest trudna, a kolumny źle rozmieszczone to auto-kalibracja może być zawodna. Ja posiłkując się decybelomierzem skorygowałem trochę położenie surroundów(wcześniejszy zestaw) i wtedy wynik manualnego pomiaru odległości i natężenia dźwięku był taki sam jak z auto-kalibracji.
 
Ostatnia edycja:

Liter1979

Member
Bez reklam
Z kalibracji nie jestem zadowolony głównie że względu na bass... kalibracja tak ustawia sub/y jak by go wogle nie było, praktycznie zerowy bass... czytałem na zagranicznych forach że niektórzy mieli podobną sytuację jeśli chodzi o 800-ke z kolumnami od klipscha, jeden gościu pisał że po ustawieniu ręcznym wreszcie dźwięk wypełniał mu cale pomieszczenie, bass był fajny, mięsisty, ale nie dudniący... poza tym kalibracja wariuje mi z odległościach czyli np. jak zwiększam volume na subie, zmniejsza odległość od prawego frontu i zwiększa odcięcie frontów do 200 hz - ogólnie zupełnie bez sensu u mnie to wychodzi !!! Ustawiłem sobie jak na razie na próbę z pomocą najzwyklejszego miernika natężenia dźwięku (android), zmierzyła odległości i wyszło mi tak :
Front lewy : odległość 3,15, Level -3,5, crossover 60 hz
Front prawy : odległość 2,90, Level - 3,0 crossover 60 hz
Central : odległość 2,70, Level - 1,5 crossover 90 hz
Surround lewy : odległość 1,50, Level - 3,0 crossover 90 hz
Surround prawy : odległość 1,30, Level - 3,0 crossover 90 hz
Sufitowy lewy : odległość 1,50, Level -2,0 crossover 100 hz
Sufitowy prawy : odległość 1,95, Level 2,5 crossover 100 hz
Subwoofer ustawiłem najpierw fazę na 0, crossover na Maxa, volume w amplitunerze na 0 i tak sterowalem w nim głośnością aż osiągnął tą samą głośność (75 db) co reszta głośników, odległość 2,70, LPF of LFE a ampku 80 hz, faza w ampku 0
Wiem że pewnie są to źle ustawienia, na razie eksperymentuje, bawię się, ale efekt jest już zdecydowanie lepszy jak dla mnie niż po kalibracji... tak jak ja nadmienilem wszystkie kolumny ustawialem do poziomu 75 db, nie wiem czy wszystkie powinny grać na tym samym "levelu"... liczę na wasze wskazówki, sugestie, porady - na dyskusję po prostu, bo nie spotkałem się jeszcze a tym forum z takim tematem... aha, jak wygląda sprawa dwóch zupełnie różnych subow, ustawionych w dwóch zupełnie innych miejscach ? Która np. odległość wpisać w ustawienia, jeśli amplituner ma wejścia na dwa, ale ustawienia już tylko na jednego ?
 

Drunk

New member
Bez reklam
Prawidłowe ustawienie jednego suba bywa kłopotliwe, a co dopiero dwóch i to jeszcze różnych. Auto-kalibracja niewiele tu zdziała jeśli oba suby nie będą zgodne w fazie, a z tego co piszesz ewidentnie wynika że wzajemnie się "tłumią". Proponowałbym najpierw dobrze ustawić i wyregulować jednego, przeprowadzić auto-kalibrację, zaleca się wszystkie głośniki na 80hz odciąć, a corssover na subie ustawić na direct (max). Jak będziesz zadowolony z rezultatu to odłącz pierwszego i to samo zrób z drugim. Na końcu podłącz oba i zgraj je w fazie.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Pomijając fakt że tak jak pisałem u mnie kalibracja kompletnie się nie sprawdziła (ustawialem wszystko na 80hz, fazy, odcięcia i całą reszta robiona), to która odległość ustawić w amplitunerze dla dwóch subwoferow które stoją w dwóch zupełnie różnych miejscach, jeśli w menu amplitunera jest możliwość wprowadzenia tylko jednej ?
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Według mnie stosując dwa suby w salonie to trzeba dokładnie 2 takie same zakupić. Ktoś widział u kogoś dwa suby z innych firm w KD ?
 

Drunk

New member
Bez reklam
To akurat przeoczyłem, że masz jedno ustawienie dla obu. W takim układzie muszą stać symetrycznie, bo inaczej G wyjdzie z tego. Ogólnie to odleglosci suba nie powinno się wprowadzac recznie, bo fale rozchodzą się wszechkierunkowo i ampli zawsze ustawi inną odległość niż jest w rzeczywistości, jednak w przypadku suba tak ma być. Ja na twoim miejscu zmienił bym ampli albo sprzedał jednego syba, bo w tym momencie masz przerost formy nad treścią.

Wysłane z mojego SM-G318H przy użyciu Tapatalka
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Na chwilę obecną pytam tylko czysto teoretycznie i mam podłączony jeden sub. Zainteresował mnie po prostu temat ręcznego ustawienia systemu, ponieważ większość zdaje się na kalibracje, a jak widać w moim przypadku, nie zawsze się to sprawdza... u mnie naprawdę kalibracja tak to wszystko ustawia, że dźwięk jest kompletnie bez żadnego "kopa"...
 

Rafal7

Banned
Trochę dziwne ze tak kiepsko jest
Nikt tu nie ma warunków kinowych aby było idealnie, ale u każdego jakoś to gra
Czyżbyś się tak najarał na Onkyo w kinie ze teraz jest zonk?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Prawidłowe ustawienie jednego suba bywa kłopotliwe, a co dopiero dwóch i to jeszcze różnych. Auto-kalibracja niewiele tu zdziała jeśli oba suby nie będą zgodne w fazie, a z tego co piszesz ewidentnie wynika że wzajemnie się "tłumią". Proponowałbym najpierw dobrze ustawić i wyregulować jednego, przeprowadzić auto-kalibrację, zaleca się wszystkie głośniki na 80hz odciąć, a corssover na subie ustawić na direct (max). Jak będziesz zadowolony z rezultatu to odłącz pierwszego i to samo zrób z drugim. Na końcu podłącz oba i zgraj je w fazie.
Zgranie w fazie niekoniecznie.
Jeśli grają na jednej ścianie, np, razem z frontami i centralem to tak.
Jeśli na przeciwległej scianie to też, ale tu pewnie faza na 180.
Często jednak, jeśli np., ma się dwa suby umieszczone na bocznych ścianach grające do środka pomieszczenia, na siebie, to wtedy efekt zgrania w fazie może być zgubny.
Tu niestety trzeba samemu potestować, ale symetria musi być.
 

Liter1979

Member
Bez reklam
Zgranie w fazie niekoniecznie.
Jeśli grają na jednej ścianie, np, razem z frontami i centralem to tak.
Jeśli na przeciwległej scianie to też, ale tu pewnie faza na 180.
Często jednak, jeśli np., ma się dwa suby umieszczone na bocznych ścianach grające do środka pomieszczenia, na siebie, to wtedy efekt zgrania w fazie może być zgubny.
Tu niestety trzeba samemu potestować, ale symetria musi być.

A jak z ustawieniem odcięcia kolumn ? Ustawić wszystkie tak jak przy kalibracji na 80hz, czy tak jak jest podane w ich danych technicznych ? No i jeszcze sprawa z tymi subami - załóżmy że jeden stoi w jednej linii z frontami w odległości 3,5 metra, a drugi np. na przeciwleglej ścianie za kanapą w odległości metra od miejsca odsłuchowego - w amplitunerze moge wpisać tylko jedną odległość - co wtedy ?
 
Do góry