ustawienia subwoofera

Przemcio73

New member
Deimos napisał:
Dyskusja idzie w pełni, ale jak widać żaden podpowiadacz nie wspomniał ani słowem o odpowiednim przygotowaniu i wygłuszeniu pomieszczenia, a to dla jakości końcowego efektu jeden z ważniejszych elementów.
Ja najpierw przygotowałem pomieszczenie (ściany i sufit pokryte 2 cm styropianem i tapetą natryskową o odpowiedniej strukturze) na całej podłodze dywanowa wykładzina, na drzwiach również. I pomimo, że pomieszczenie ma tylko ok. 23m kw pracują w nim dwa subwoofery Jamo 3015(D-6) ustawiony w tryb pracy audio oraz schodzący do 20Hz Jamo D-7, który dosłownie przesuwa masy powietrza, pilot mojego Denona AVC A11VX coraz sią zaświeca, a powinien reagować tylko wtedy jeżeli go poruszymy (bierzemy do reki).Bas jest tu fenomenaly, a ponieważ sub D-7 posiada na wierzchu bardzo sprytne pokrętło regulacji głośności, więc praktycznie do każdego filmu można błyskawicznie ustawić preferowaną moc basu! Oczywiście suby stoją w rogach pokoju z przodu, bo to dla nich najlepsze miejsce.
Wcześniej uzywałem suba 3015 w zupełnie do tego nie przygotowanym pomieszczeniu i efekt mizerny, dzwoniły szyby w drzwiach i drzwi w meblach, a nie daj Boze, żeby w pomieszczeniu na półkach stało jakieś szkło! Często widze takie śmieszne kina domowe, gdzie jest dosłownie goła podłoga. co oczywiście w prawdziwym kinie domowym to porażka, czyba, że ktoś lubi słuchać dzwoniącego szkła....
Pozdrawiam i jednak proponuje zwrócić uwage fanom prawdziwego dźwięku na właściwe przygotowanie pomieszczenia...;)
Witam. Zgodzę się, że przygotowanie pokoju pod względem wygłuszenia ma znaczenie, to nie ulega wątpliwości. Tylko, moim zdaniem, ma to kolosalne znaczenie dla kogoś jak Ty, czyli osobie posiadającej to monstrum technologiczne jakim jest danonek:blagam: :D ;) i te suby. Druga sprawa to wielkośc pomieszczenia oraz jego kształt. Dla mnie (rozpoczynam budowanie lepszego sprzętu po paru latach recesji i stupory:D) ma to już pomniejsze znaczenie. Na razie kupiłem suba ESA i w porównaniu z b&w i audio monitor, w tej cenie, wypadł rewelacyjnie. Może jak zakupię jeszcze sprzęt typowy do stereo to zmienię zdanie i pomyślę o wygłuszeniu pokoju.
pozdrawiam
P.S Pochwal sie więcej jak grają Ci te subki i jaki masz dvd?
 

Deimos

Banned
Przemcio73 napisał:
Witam. Zgodzę się, że przygotowanie pokoju pod względem wygłuszenia ma znaczenie, to nie ulega wątpliwości. Tylko, moim zdaniem, ma to kolosalne znaczenie dla kogoś jak Ty, czyli osobie posiadającej to monstrum technologiczne jakim jest danonek:blagam: :D ;) i te suby. Druga sprawa to wielkośc pomieszczenia oraz jego kształt. Dla mnie (rozpoczynam budowanie lepszego sprzętu po paru latach recesji i stupory:D) ma to już pomniejsze znaczenie. Na razie kupiłem suba ESA i w porównaniu z b&w i audio monitor, w tej cenie, wypadł rewelacyjnie. Może jak zakupię jeszcze sprzęt typowy do stereo to zmienię zdanie i pomyślę o wygłuszeniu pokoju.
pozdrawiam
P.S Pochwal sie więcej jak grają Ci te subki i jaki masz dvd?
Raczej nie lubie się przechwalać,a DVD to przecież widnieje w moim podpisie (3910). Co do pracy subwooferów, to po prostu trzeba poczuć na sobie, adrenalina skacze tu w niesamowitym tempie i odradzam takiej konfiguracji komuś kto np. ma słabe serce. Czekam jeszcze na sofe do pokoju kinowego, to może niedługo wstawie pare fotek. Pozdrawiam;)
P.s i obojętnie czy posiadasz sprzęt za 5000 czy 25000 jak nie zadbasz o pomieszczenie... w kinie domowym dobre wygłuszenie ma takie same znaczenie jak i w typowym stereo, zawsze poprawisz dźwięk...
 
Ostatnia edycja:

Przemcio73

New member
Deimos napisał:
Raczej nie lubie się przechwalać,a DVD to przecież widnieje w moim podpisie (3910). Co do pracy subwooferów, to po prostu trzeba poczuć na sobie, adrenalina skacze tu w niesamowitym tempie i odradzam takiej konfiguracji komuś kto np. ma słabe serce. Czekam jeszcze na sofe do pokoju kinowego, to może niedługo wstawie pare fotek. Pozdrawiam;)
No racja, nie zauważyłem - BRAK dobrej kawy porannej:D :D .
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witaj KASZUB! Jeśli chodzi o kino budżetowe(czyt.tanie),to super parametry, są niestety tylko w instrukcji obsługi.Porządnie wysterować pieć pełnopasmowych zestawów głośnikowych, potrafi niewiele amplitunerów.W związku z powyzszym,proponuję aby w menu pod parametrem,wielkość glośników,wstawic MAŁE(różnie producenci to oznaczają),niech amp. zajmie się bez żadnych obciążeń, górą pasma,środkiem i wyższym basem,a sub przejmie to,do czego został stworzony.Przekieruj na niego cale "pasmo basowe"(że tak się wyrażę).Czestotliwość w sub. też na max.Twoje zadanie,to ODPOWIEDNIE ustawienie poziomu głośności wszystkich glośników(rózna jest skutecznosć głośników,więc rożny będzie zapewne poziom głośności),przełącznik fazy w pozycji takiej aby basu było jak najwięcej(metoda "na ucho").I nie bój się,dzwięk kontrabasu,też ma wyższe składowe,które będziesz słyszał np. w lewym głośniku i bez względu na to gdzie będzie stal sub,to i tak caly dzwięk instrumentu bedziesz slyszał właśnie tam.Jeżeli to poprawnie zrobisz,to efekt murowany! Tą metodą uzdrowiłem już wiele systemów.Pozdrawiam
 

deniro24

Member
Bez reklam
pytanie do Deimosa

Czy mógłbyś wyjaśnić jak podłączyć dwa suby do jednego ampli? Może do nie każdego sie da podłączyć? Nie chciałbym bez potrzeby wydawac kasy na drugiego suba. Mój ampli to Yamaha RXV-659, suby to docelowo JBL E250P oraz Paradigm PS-1200 V4.

Z góry dziękuje za ewentualna pomoc.

Pozdrawiam.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Takich rzeczy się nie robi, trudno jest zgrać woofer z resztą głośników aby nam nie wyskakiwały podbarwienia i braki w charakterystyce, dwa woofery jeszcze cięższe do ustawienia nie wspominając o różnych, do twojego ampla najlepszy będzie jeden dobry sub.

Infinity Beta SW12
1430.JPG


JBL Studio L 8400
2284.jpg
 

navy

Member
Panowie, proponuję nie przesadzać z ilością subwooferów:D . Mam dwa systemy, w oddzielnych pomieszczeniach: w systemie multichannel kolumny Audio Physic (Spark5, Yara Monitor & Celsius) są wspomagane przez sub B&W PV-1. Do tego elektronika na odpowiednim poziomie. W systemie stereo kolumny Focal Electra 1027Be grają z Accuphase. Bas z systemu multichannel (pomimo obecności subwoofera dobrej klasy) NIE MA SZANS w porównaniu z wysokiej klasy kolumnami podłogowymi. Nie neguję potrzeby posiadania subwoofera w systemie m.ch / home theatre ale prawdziwą jakość basu zapewnią (moim zadaniem) wyłącznie dobre kolumny podłogowe. Subwoofer może wtedy speniać rolę LFE. Adaptacja akustyczna pokoju jest bardzo ważna choć przyznam, że u siebie (pokój 18m2 dla systemu m.ch. i pokój 35m2 dla stereo) nie stosowałem profesjonalnej adaptacji. Ważne jest samo WYTŁUMIENIE pokoju. Jeżeli klaśnięcie w dłonie powoduje ECHO to zdecydowanie trzeba coś z tym zrobić (to taki najprostszy test). Pomaga profesjonalna adaptacja akustyczna (koszt zwykle ok 5 - 20 kzł) lub po prostu umeblownie wnętrza, gruby dywan, grube firany lub zasłony i duże rośliny lub kwiaty. Nie wiem jak ma się to do teorii ale na takie właśnie rozwiązania wskazuje moja niewielka praktyka.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Zwracam się o poradę do doświadczonych kinomaniaków.
Jestem na etapie prowadzenia kabli w ścianach i chciałbym możliwie najlepiej zaplanować położenie subwoofera w salonie by pózniej niepotzrebnie nie prowadzić dodatkowych kabli. Wiem, ze ponoć niskie fale rozchodzą się bezkierunkowo. Jednak akustyke tez muszę wziąć pod uwagę. Najdogodniej byłoby umieścić sub z przodu, jednak jedynie centralnie, tuż pod głośnikiem centralnym lub pod telewizorem. Mój regał jest dość szeroki (nie ujęty na rysunkach ze względu na czytelność schematu) co niestety nie pozwala na umieszczenie suba obok kolumn frontowych. Jednak mogę umieścić go na środku po regałem, ale wtedy central będzie musiał powędrować nad telewizor, co nie bardzo mi się podoba lub telewizor podnieśc do góry o wysokość głośnika centralnego, co będzie skutkować tym, że górna krawędź telewizora będzie na wysokości 150 cm, więc do wygodnego oglądania chyba będę musiał stać. Widziałem, że ustawia się subwoofery z boków pomieszczeń, w rogach lub nawet z tyłu, za kanapą. Niestety nie mogę ustawić suba za kanapą, bo tam znajduje się okno.
W grę wchodzi centralne położenie lub narożne z tyłu lecz nie wiem z którym położeniem basreflexu. Który z poniższych rysunków sprawdzi sie najlepiej? (Zesteaw JBL ES, sub 150)

Proszę o pomoc i sugestie.
Dziękuję i pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Najlepsze rozstawienie jest na schemacie 3 i 4. W takim ustawieniu zakres słyszalnych niskich częstotliwośći będzie największy. Prawa fizyki, fala akustyczna może przy takim ustawieniu przebyć najdłuższą drogę. Druga sprawa to powstawanie fal stojących (w wyniku czego występują podbicia lub tłumienia pewnych zakresów czestotliwości). Fala akustyczna emitowana z subwoofera ustawionego w rogu pokoju pda na ściany pokoju pod pewnym kątem co pozwala na odbicie fali w wielu kierunkach i zmniejszeniu możliwości nakładania się fal na siebie (dlatego często w kolumnach pochyla się ścianę frontową by taki sam efekt nie powstawał we wnętrzu kolumny).
Jeszcze jedna dygresja co do ustawienia, nie znam rozmiarów twojego pokoju ale wydaje mi się że tylne głośnieki są za daleko od kanapy. Najlepie jeśli głośniki efektowe w systemie 5.1 są po bokach na wysokości słuchacza, a nie jak sporo ludzi uważa daleko z tyłu.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dziekuje za pomoc. Pokoj nie jest duzy, ok 16 m2. Tylne glosniki na razie do sciany, ale mysle, o stojakach przy kanapie lecz przy tak nie duzum pomieszczeniu moge sie o nie potykać :) Sugeruujesz, ze to bedie lepse rozwiązanie? a gdyby wzmocnic tylne glosniki na amplituerze, czy efekt bedzie podobny? Jeszcze co do suba; czyli centralne polozenie z przodu wg Ciebie odpada?
Pozdrawiam
 

Prokop

New member
Bez reklam
Wszystkie cztery rozwiąznia są do przyjęcia, ale odpowiadałem na twoje pytanie które jest najlepsze. Ale na 90% jestem pewien że jeśli postawisz w konfiguracji 1 i 2 a potem przestawisz do konfiguracji 3 i 4 to sam się przekonasz o różnicach i tak już zostawisz. Co do głośników efektowych, to owszem korekcja czasowa i natężniowa dźwięku będzie konieczna (nie wiem czy ta pierwsza jest u ciebie możliwa, a jest ważniejsza niż ta dróga) przy takim ustawieniu jak u ciebie, ale standardowe ustawienie jest na wysokości słuchaca lub lekko za nim. Dochodzi tu jeszcze jakość sprzętu. Jeśli głośniki nie potrafią zbudować przestrzeni dźwiękowej to nie ma różnicy gdzie będą :). Jeśli potrafią to im lepiej to robią tym ważniejsze jest ich ustawienie. Postawisz, posłuchasz, zobaczysz. W nagłośnieniu pomieszczeń trzeba więcej praktyki niż teori.
 
Ostatnia edycja:

Kaszan

New member
Najlepiej postawić tam i sprawdzić, czy słyszysz bas, czy nie dudni, nie zatyka uszu, nie rozłazi się. Niech uszy Ci powiedzą czy można czy nie można. Jeśli sub ma głośnik skierowany w dół to prawdopodobnie będzie ok.
 

cysterniarz

New member
dzięki za info, będę testował, pomysł taki bo obawa przed psem, że będzie ostrzył sobie zęby na moim subie :x pod moją nieobecność
 
Do góry