Ustawienia Onkyo TX-NR616

Neomaster

New member
Zestaw tak mam ustawiony:

Glosniki ustawione na 4 Ohm + Bi-amping

Centralny:Visonik Concept Center (Thx)80hz

Przod:Teufel ultima 40 (Thx)80hz albo mozna dac Full Band i wtedy 80HZ + Double bass ale roznic nie czuje

Tyl: Teufel Ultima 30 (Thx)80hz
Sub: m4500sw z tylu sub mam Phase regel na 0 i 80hz

Audyssey odpalalem ale szalu niema caly czas niewiedzialem czemu subwoofer nie gra sie okazalo ze wylapalo odleglosc 9m na sub gdzie jest 4,2m wiec wolalem sam se ustawic.

Mi sie wydawalo ze sprzet bedzie juz glosno gral przy 20 a tu trzeba dac 40 zwysz zeby bylo slychac.

Uwazacie ze dobre ustawienia czy cos jeszcze zmienic??????
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Co do suba to mnie też ustawia zawsze większą odległość, ale ja nic nie zmieniałem bo ktoś pisał że kalibracja bierze pod uwagę odbicia basu i akustykę dlatego może ustawiać większą odległość. Co do głośności to włącz jak masz Dynamic EQ i Dynamic Volume. Spr. też czy nie wyciszyło ci znacznie kolumn przy kalibracji (szum testowy). Jaki masz metraż?
 

Neomaster

New member
Pokój ma jakies 25m2, mam Dynamic EQ i Dynamic Volume odpalone bez tego jest jeszcze ciszej. Co do metrów ja uważam że źle dopasował, przy 9m bas prawie wogóle nie gra , mi sie wydaje że u mnie nie dopasuje ponieważ mam sciane wyburzona i pokój łaczy sie z korytarzem, mocno otwarty pokój i moze jakies echo mu powstaje.
Jednej rzeczy jeszcze nie rozumiem jak mam input Dolby Digital to w output można dac Dolby PLII Movie,THX itp. Jak ustawic żeby dal input jak output, jak jest Dolby Digital żeby dał sam Dolby Digital ????

Jak wycinasz bass tez przy 80hz czy inaczej???
Mi Audyssey ustawiło wszystko 40hz ale głośniki moga zejsc tylko do 55-60hz wiec uważam ze opytmalniej jest 80hz, ale aż tak też sie nieznam uważam że teraz ogólnie dobrze gra
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Zacznijmy od początku. Podłączyłeś DVD/BD kablem HDMI do ampli i z ampli do TV. Suba podłaczasz pod wejście LFE, dajesz crossover na max,, głośność na ok 1/2 i przeprowadzasz autokalibrację. Później w subie sprawdzasz zgranie fazy - Phase. Ustawiasz odcięcia najlepiej na 80Hz wszystkie kolumny wraz z subem. Sprawdzasz czy nie wyciszyło ci zbytnio kolumn, najlepiej jak są najbliżej 0. Załączasz Dyn EQ i Vol. Wszystko powinno śmigać. Ja na 15 mkw słucham średnio na głośności ok 30db i jest ok. Ilu ohm'owe masz te kolumny?
Jednej rzeczy jeszcze nie rozumiem jak mam input Dolby Digital to w output można dac Dolby PLII Movie,THX itp. Jak ustawic żeby dal input jak output, jak jest Dolby Digital żeby dał sam Dolby Digital ????
Nie bardzo rozumiem o co chodzi? Jeśli ci idzie film w DD to zmieniasz na pilocie aż wyświetli ci tryb DD. Masz tam różne tryby THX, PL II, 5CH Stereo itd. Dodatkowo musisz wybrać w DVD też rodzaj odtwarzanej ścieżki.
Jaki masz subwoofer? Może u ciebie jest problem z akustyką. Jest jeszcze taki bajer, u mnie w zakładce "Source Setup" pod "Intell i Volume" - można podbić db pod każde wejście. Zobacz jeszcze w "Audio Adjust" zakładkę "LFE Level" bo tam też możesz podgłosić lub przyciszyć sub do różnych formatów - DD, DTS itp.
 

Neomaster

New member
Raczej tak podlaczyłem tuner z cyfry plus + BD do ampli i z ampli do TV. Sub podlaczyłem pod Pre out Sub, crossover na max czyli FULL BAND na wszystkie głośniki?????? tu miałem też 80hz przed kalibracja ustawionie, sub miałem na 1/2. Zgranie Phasy jak to sie robi miałem czaly czas na 0????

Ale w konfiguracji niemam sub chodzi ci o to jak dam FULL BAND na Front I potem na LPF of LFE 80 Double Bass on ???

Raczej mi chodzi jak włacze info o dzwieku na ampli to mam tak
Input:HDMI (tuner cyfry plus)
Dolby Digital
Output:Dolby Digital
Dolby PLII Movie i tu sa te różne tryby a niemożna po prostu Dolby Digital dac

Sub mam Teufel m4500sw
No w tamtych zakladkach tez mialem po kalibracji -15db na sub + jeszcze te 9m , sam dałem -5db i 4.2m
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Pisząc Crossover miałem na myśli pokrętło na subie. Ampli będzie sterował odcięciem więc na subie dajesz na max i tak zostawiasz. W ampli ustawiasz odcięcie na wszystkie kolumny + sub na 80Hz. Phase, czyli zgranie fazy może być regulowane płynnie na subie lub tylko 0 i 180. Sam musisz ocenić w jakim położeniu gra najlepiej i bas jest mocniejszy. Ja fronty daję tylko Full Band jak słucham muzyki stereo i wtedy suba daję na Off. Z tym DD, to stacja TV musi nadawać również film czy program w tym formacie. Ja u siebie w N-ce mam tak że niby w ustawieniach dekodera film jest nadawany w DD ale tylko 2.0, i na ampli też nie ustawię żeby wyświetlało DD 5.1. Tak na prawdę to mało jest stacji i filmów nadawanych w typowym DD 5.1. A jak włączasz film na BD to jest wszystko ok?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Neomaster

New member
Acha czyli na subie daje 240hz a reszte na 80Hz i wtedy opalam ta kalibracje, bede musiał wypróbować.

U mnie też DD 2.0 myślalem że HBO , Canal + nadaje w DD 5.1 ale jak widać nie jest tak , BD jeszcze nie odpalałem ale z kompa film puszczałem w DTS i działało ale miałem problem z SPDIF ale sie okazało ze laptop puszcza dziwek przez HDMI ale w ustawieniach dźwieku mam DIGITAL OUTPUT czyli SPDIF a nie HDMI. Co dziwne piosneki jakos lepiej leca z usb niż przez hdmi, flac wogóle skopanie brzmi ale może to wina VLC.

Orientujesz sie może jak najlepiej film w 3d z kompa puścić trzeba jakiś program czy wystarczy w TV na 3d przełaczyć ,tak działa ale szału niema?????
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Co do TV i 3D to nie pomogę bo nie siedzę w tym temacie. Jeśli chodzi o FLAC i muzykę na Onkyo to ogólnie nie brzmi rewelacyjnie. Onkyo raczej di filmów. Ja też zastanawiam się nad dokupieniem wzmaka stereo lub wymianie ampli na lepiej grający w stereo, bo jakość brzmienia w muzyce mnie nie zadowala. Jeśli chodzi o ustawienie Crossover na max., to ustawiasz go pokrętłem na subie a nie w ampli. U mnie na subie max. jest na 150 Hz, może u ciebie więcej. W amplitunerze normalnie wszystko odcinasz na 80hz łącznie z subem. To jest tak że nie ma potrzeby ustawiania odcięcia i na ampli i na subie. Ustawiasz tylko na jednym urządzeniu i w tym wypadku na ampli bo on wszystkim steruje. Odcięcia ustawiasz po autokalibracji. Przed kalibracją audyssey dajesz tylko właśnie na subie crossover na max. i głośnośc na ok. 1/2. Podłączasz mikrofon i dalej wdł. instrukcji. Poprawki możesz wprowadzać jak już ci przeprowadzi autokalibrację.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

piotruspan46T

New member
Z tym DD, to stacja TV musi nadawać również film czy program w tym formacie. Ja u siebie w N-ce mam tak że niby w ustawieniach dekodera film jest nadawany w DD ale tylko 2.0, i na ampli też nie ustawię żeby wyświetlało DD 5.1. Tak na prawdę to mało jest stacji i filmów nadawanych w typowym DD 5.1. A jak włączasz film na BD to jest wszystko ok?

Hej, odswieze trochę temat bo miałem podobne dylematy :)
I niby wiekszosc wyjasnia p o w y zsza wypowiedz, ale dalszym ciagu nie rozumiem jednej rzeczy. Ale po kolei:
Wlaczam film z Vod gdzie sciezka jest nadawana przykladowo dolby 5.1 Na ampli swieci się czerwony znaczek dolby i mogę wybrac tryb odtwarzania dzwieku dolby digital. Tu jest wszystko logiczne i jasne.
Ale jak wlaczam program z n-ki gdzie program teoretycznie jest nadawany w dolby ale 2ch, to rowniez swieci sie czerwony znaczek dolby ale juz nie moge wybrac dolby digital jako tryb odtwarzania.

A dziwi mnie ze moge wybrsc np dts neo 6 i wtedy na ampli swieci sie i dolb i neo6 ... przecież to są dwa konkurencyjne tryby ?
Jefyne co mi przychodzi do glowy ze ampli pokazuje format wejscia a ze nka troche oszukuje to takie kwiatku siecwyswietlaja :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ahh Ty Krzysiek to jestes jednak nie reformowalny bracie ;)) Tyle razy pisalismy ze suba z poziomu amplitunera czyli LPF for LFE ustawia sie na 120hz a crossover dla glosnikow na 80hz.

Kolego poczytaj nasz temat o kalibracji kina domowego ktory jest na samej gorze forum a wszystko powoli ogarniesz.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Aleś odkopał post:) Nie bedziemy do tego wracać, ale stanęliśmy na tym że przy 120Hz mi dudni sub, więc mam ustawiony na 80Hz, i gra to znacznie lepiej. Z tego co czytałem, 80Hz też nie jest złym ustawieniem i często polecanym. Widzę że wszystkim zmieniła się koncepcja po lekturze którą zapodał Armanig. Co mogę usłyszeć pomiędzy 80Hz a 120Hz na subie? Trochę więcej BUUUUU!!:)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Whiplash

New member
Bez reklam
Hehehe po naszej dyskusji na temat KD jestem wyczulony na tym pkt ;P
No widzisz skoro cos tam jest dla tego suba powyzej 80hz to ja chce to uslyszec bo mnie nic nie dudni nawet jak ustawie wyzsze odciecie :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na moim subie to ja wolę tego nie słyszeć:) Nie ma to nic wspólnego z uderzeniem basu, tylko jak napisałem rozciągłe BUUU!, szczególnie np. jak w filmie narasta napięcie itd. Nie powiem, ustawiłem jak radzicie na 120Hz, ale mnie to nie leżało, bo za często się sub odzywał.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam, Krzysiek wg ciebie jak sie przeprwadza kalibracje amplitunera to przed nia nic sie nie ustawia, ani odleglosci glosnikow, ani odciec na poszczegolnych glosnikach... tylko suba sie ustawia glosnosc na polowe i na maxa odciecie na subie.... Po przeprowadzeniu kalibracji nanosi sie poprawki... faktycznie moze byc ze trzeba suba dac na odcienie na maxa i glosnosc przynajmniej polowe bo jak ja robilem u sibie na tej swojej zabawce to nie pamietam ustawien ale po kalibracji amplituner wylaczal mi suba, tak jakby go nie widzial :) i sam recznie go wlaczalem w uswieniach amoplitunera po kalibracji,ale niedlugo juz bedzie nowy amplituner i zabwa bedzie od nowa :)
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przed kalibracją nic nie ustawiasz, jedynie po można poprawki wprowadzić. Co do suba, to pewnie zależy od modelu, bo jak ja dałem przed kalibracją głośność na połowę, to mi w ampli wyciszał na max. Później ustawiałem głośność tak na 10-tą i było ok. Tak na prawdę to nie wiem czy to jest jakaś różnica, czy suba bardziej podgłosimy na nim samym, a w ampli wyciszymy, czy odwrotnie?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Witam tym razem jak w moim "dziadku " amplitunerze zrobilem kalibracje i wiecej ustawilem sub to wykryla kalibracja go:) ale nie wiem jak to jest w nowych modelach ale jesli tak to ustawia jak w moim staruszku to mozna to sobie nie powiem o co obic.... bo raz ze wszystko wycisza kolumny przednie, centralny surrandy na 0 czasem niektore na +1 a suba nawet dal na -3... surrandy jeden dal na 0, drugi +3 do tego zamienil kolumny wszystkie na Large i zeby bylo malo to w ustawieniu equalizer zmienil na Auto, a wtedy jeden surrand dawal tak czadu ze szok ,a drugi trzeba bylo przystawic ucha zeby cos uslyszec - masakra :)normalnie mam na OFF i jest ok.... dobrze ze jak samemu sie ustawi to jest ok... chyba ze w nowych modelach to lepiej dziala.... a mam nadzieje ze jednak tak ;-) ewentualnie gdzies cos robie zle ...
lolek
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Rozne suby maja roznie strojone potencjometry i tak u jednego na godzinie 10 sub rusza mebalmi a u innego przyrost mocy jest stopniowy i zaczyna grac od godziny 12-13. Ja jak ustawie suba na 12 to kalibracja go nie wykrywa a jak ustawie na 13 to go juz wycisza na -11 -12db.
 

irek29

Member
Panowie ja troszkę z innej beczki. Jestem na etapie wymiany sprzętu i już na 99% zdecydowałem się na zestaw Onkyo czyli ampli 616 i blu 809 Zestaw kolumn pozostaje ten sam ze względu na małe gabaryty a jest to JBL SCS 178. I tu powstaje pytanie czy jest sens wymienić dwie przednie kolumienki na np JBL ES 20 lub ES 30? Chodzi mi o to aby uzyskać lepszy dźwięk w stereo. Kolumny z zestawu mają impedancje 4 ohm a ESy mają 8 ohm czy to nie będzie problem dla amplitunera?
 
Do góry