ustawianie głośników w Onkyo 805

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
Cześć.

W menu amplitunera mam opcję konfiguracji głośników - każdy z głośników ma możliwość ustawienia częstotliwości (jakiejś).
Mam następujące głośniki:
front - Jamo E770 - frequency range 35-20k, crossover 150/2500 Hz
center - Jamo E7CN - frequency range 100-20k, crossover 2500 Hz
surround - Jamo E750 - frequency range 35-20k, crossover 150/2500 Hz

zakładam, że sub będzie miał takie parametry:
sub - crossover frequency range 35-180 HZ

Czy ktoś mi może napisać, jak powinienem ustawić opcje w amplitunerze ?
Czy skoro głośniki przenoszą (np. fronty) od 35Hz do 20kHz, to powinienem w setupie dać dla front opcję 40Hz ? Jak ustawić suba, jeśli do wyboru mam 80Hz (THX), 90, 100, 120Hz ?

Przy braku suba miałem wszystkie ustawione "czasowo" od roku na FullBand.. Jakie zmiany powinienem zrobić, kiedy dołożę suba ?
 

BD

Member
Bez reklam
Ustawienia robisz po wczesniejszej autokalibracji.
Audyssey pozostaw wlaczony


Subwoofer yes
Fronty odciecie 60Hz
Center -------- 60Hz
Surround ----- 60Hz
Lpf of Lfe ----- 120Hz
Double bass analogicznie bedzie wylaczony.

teraz ustawienie samego subwoofera:
crossownica max czyli 150Hz, moc suba jakies 50%
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
zaje**ście konkretna odpowiedź :) dzięki!
jeszcze jedno..
zwykło się mówić następującą rzecz: chciałbym, żeby sub był też dobry do muzyki.. jak zmusić amplituner do używania suba przy odtwarzaniu niskich częstotliwości przy płytach stereo (zwykłe audio) ? sprawdziłem, że teraz po zmianie głośników z FullBand na odcięte przy 60Hz, grają trochę płyciej.. dvd podłączone do amplitunera przez coax..
 

gebolek

Banned
805

Ustaw fronty na Full band a suba na 80Hz THX.
Na samym dole masz ustawienie podwajania basu sub+front - ustaw na włączone.
Przy takim ustawieniu fronty będą grały pełną piersią a sub będzie odpowiednio mobilizowany do grania.
 

Brzozek

New member
Witam, od niedawna jestem posiadaczem amplitunera Onkyo 607 + Jamo S608 + Sub Jamo 250. W ustawieniach głośników bodajże "częstotliwość odcięcia" dla głośników przednich mam ustawione "Full Band" dla centralnego tak samo, dla surround 50Hz, LPF LFE 100Hz. Chciałbym odpowiednio ustawić suba, znalazłem opis..."Na przykład, jeśli dolna granica częstotliwości pracy głośników głównych wynosi 80Hz wtedy powinniśmy ustawić częstotliwość odcięcia naszego subwoofera właśnie na 80Hz." Może ktoś pomoże jakie parametry były by odpowiednie...
 

gebolek

Banned
Witam, od niedawna jestem posiadaczem amplitunera Onkyo 607 + Jamo S608 + Sub Jamo 250. W ustawieniach głośników bodajże "częstotliwość odcięcia" dla głośników przednich mam ustawione "Full Band" dla centralnego tak samo, dla surround 50Hz, LPF LFE 100Hz. Chciałbym odpowiednio ustawić suba, znalazłem opis..."Na przykład, jeśli dolna granica częstotliwości pracy głośników głównych wynosi 80Hz wtedy powinniśmy ustawić częstotliwość odcięcia naszego subwoofera właśnie na 80Hz." Może ktoś pomoże jakie parametry były by odpowiednie...

Na początek spróbuj ustawić fronty i centralny na full band, odcięcie surroundów na 80hz oraz LFE na 80hz.
Niestety nie wiem dokładnie jak jest w 607 ale jeśli masz możliwość to włącz rozdział basu na front+sub.
Jest to ustawienie, które na początek powinno być ok.
 

Brzozek

New member
@gebolek THX, w opcjach mam jeszcze "Double Bass" ustawione na ON. Na pokrętłach od suba mam ustawioną częstotliwość na 80Hz i kąt 0*, może zostać czy coś poprawić ?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
uklad wielokanalowy z subem (z reszta jak kazdy ) najlepiej ustawic "na sluch" i tak naprawde nie ma gotowej recepty ! zaczyna sie oczywiscie od automatycznej kalibracji ,ktora (oprocz wyregulowania innych parametrow oczywiscie) okresli nam jakie pasmo sa w stanie przeniesc poszczegolne kolumny.
dostrojenie calego ukladu wymaga "troche" czasu ,trzeba tez miec podstawowe pojecie czym i jak "grzebiac" co uzyskamy...

1. funkcja "double bass"- rozdziela wydzielona sciezke suba rowniez na fronty , basu uzyskamy oczywiscie wiecej jednak trzeba sie liczyc z tym ,ze moze byc wtedy "gorszy" i mniej precyzyjny
2.odciecie basu z frontow (np.na 60 hz) i przekazanie na suba powoduje , ze fronty nie graja pelnym pasmem sa jednak w tym momencie "odciazone" co bardzo czesto powoduje poprawe brzmienia w reszcie pasma , oczywiscie przy takim ustawieniu niskie czestotliwosci przekazywane sa rozniez w trybach stereo i wszystkich z "nakladkach" uprzestrzeniajacych .
3.przy wysokim ustawieniu odciecia dla suba (filtr w ampli i odciecie na subie ) subwoofer gra glosniej ,ale tez zaczyna dudnic i mozna go "namierzyc" (niewskazane)
 

gebolek

Banned
@gebolek THX, w opcjach mam jeszcze "Double Bass" ustawione na ON. Na pokrętłach od suba mam ustawioną częstotliwość na 80Hz i kąt 0*, może zostać czy coś poprawić ?


Double Bass ustaw na ON.
To jest to o czym Ci napisałem ( podwajanie basu - sub+front ).
Są to ustawienia tzw. początkowe, wyjściowe, które w trakcie poznawania sprzętu i swoich preferencji powinny ulegać modyfikacji.
 
Do góry