Upgrade/wymiana sprzętu w salonie

sirmike1

New member
Witam,
Bardzo długo tu nie zaglądałem, ale nastał czas na zmiany i potrzebuję waszej rady.

Otóż parę lat temu sprowadzając się do mieszkania, po zakupie TV, chciałem polepszyć dźwięk jaki miałem. Wybór padł na ampli Pioneer vsx-310 (niestety byłem z racji miejsca zmuszony zakupić jedynie apmli tzw. slim). Do tego ampli zakupiłem zestaw 5.0 Taga Harmony Tav-306 v.2 (i tu znowu chodziło o miejsce i szerokość kolumn przednich a te jedynie spełniały to kryterium). Nastepnie do ampli podłączyłem prowizorycznie suba Creative od zestawu komputerowego, a w niedalekiej przyszłości miałem kupić normalny subwoofer.
No ale wiadomo prowizorki są najtrwalsze. Na świat przyszło dziecko, człowiek zaczął mieć inne priorytety. No i system został taki jak na poczatku.

Od samego początku mam problem z Arc, chyba sprzęty za bardzo ze sobą się chcą współpracować bo wyłączanie i włączanie jednym pilotem nie działa. Co więcej co jakiś czas trzeba manualnie wykrywać ampli zeby TV go widział. Ustawienia adv. surr. w pionierze działają tak że bez względu czy wybiorę sport czy rock to słychać tak samo - jedno wielkie echo i pogłoski. Po prostu lipa. A najwazniejsze, że dźwięk jest po prostu słaby czy to w filmach z dźwiękiem przestrzennym, filmach z TV w stereo czy z tunera fm i pendrive. "Salon" ma 17 m2 i z perspektywy tych kilku lat widzę że błędem było chyba wchodzenie w zestaw kolumn podłogowych wraz z satelitami i ampli. Juz moja stara wieża JVC lepiej grała dźwięk z TV po analogowym aux.

I teraz tak, oczywiście nie wydając tysięcy złotych. Jak to poprawić? Myślałem nad soundbarem + mini wieża (zyskałbym dodatkowo miejsce w pokoju) - ale czy lepszy dźwięk? Mini wieża do radia, CD i pendrive, a soundbar do TV, netflixa, YouTube czy ps4.

Nie mam pojęcia w którym kierunku iść. Myślałem o Q60 i JBL 5.1 z satelitami. Ale czy warto. Moze coś się da jeszcze wycisnąć z tego co mam plus jakiś zakup?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
To JBL koniecznie do odsłuchania. Dźwięk z tv znacząco poprawi, pojawi się także bas w pomieszczeniu w porównaniu do obecnego zestawu. Radio z komórki. Posłuchaj gdzieś koniecznie czy zadowoli Cię brzmieniowo pod względem muzyki.
 

sirmike1

New member
To JBL koniecznie do odsłuchania. Dźwięk z tv znacząco poprawi, pojawi się także bas w pomieszczeniu w porównaniu do obecnego zestawu. Radio z komórki. Posłuchaj gdzieś koniecznie czy zadowoli Cię brzmieniowo pod względem muzyki.
Myślałem też właśnie o soundbarze Samsunga q60 i ewentualnie jakiejś małej wierzyczce. No chyba że zostawić to co jest i dokupić normalny subwoofer....

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

Darekpop

New member
Może masz coś nie tak podłączone. Sprzęt który masz powinien zagrać dużo lepiej niż większość soundbarów. Szczególnie jak podłączysz normalnego suba.
 

sirmike1

New member
Może masz coś nie tak podłączone. Sprzęt który masz powinien zagrać dużo lepiej niż większość soundbarów. Szczególnie jak podłączysz normalnego suba.
W sumie nie bardzo wiem co mogę mieć źle podłączone. Wszystko zgodnie z instrukcjami i zaleceniami. Przewody nawet grubsze kupiłem. Moze chodzi o to ze kolumny są za blisko siebie, może to zły subwoofer.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

leszekmw

New member
- echo i pogłoski - ....coś mi to jakoś mówi ale nie pamiętam...
sprawdź , jeżeli jest taka opcja w ampli , które głośniki masz włączone ..A , B itd..
a jak nie to podepnij od nowa wszystko , może coś pomyliłeś kurde.. i na razie zacznij od odsłuchu radia bez podłączania do tv
 

sirmike1

New member
- echo i pogłoski - ....coś mi to jakoś mówi ale nie pamiętam...

sprawdź , jeżeli jest taka opcja w ampli , które głośniki masz włączone ..A , B itd..

a jak nie to podepnij od nowa wszystko , może coś pomyliłeś kurde.. i na razie zacznij od odsłuchu radia bez podłączania do tv
Literówka się wkradła, miało oczywiście być "echo i pogłos" - tzn. że bez względu na to który tryb "surround" wybiorę czy rock, sport, drama itp. zawsze dźwięk słychać jakby z hangaru z dużym poglosem.

Ale to mniejszy problem. Najbardziej drażni jakość dźwięku - nie jestem żadnym specjalistą, ale dźwięk jest taki nijaki, dynamika słaba. Jak chce czegoś niezbyt głośno posłuchać to praktycznie ledwo słychać, a tak to trzeba dość głośno sprzet nastawiać i też rewelacji nie ma.

Radio czy płyta CD albo pendrive z muzyką to w ogóle fatalnie. Wiem, ze muzyka i kino domowe to nie bardzo się ze sobą zgrywa, ale tu jest słabiutko. Mysle ze to w dużej mierze głośniki. Czy do tego ampli z takimi jego parametrami jestem w stanie dokupić jakieś lepsze niz moja Taga głośniki żeby polepszyć dźwięk. Oczywiście w ramach rozsądku cenowego, bo ampli, kubatura pomieszczenia z pewnością są wąskim gardłem.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

bielikk

New member
Bez reklam
Skalibruj dźwięk - powinieneś mieć mikrofon do tego ampli ... , a jeżeli go nie masz to opóźnienia ustaw na "0"
 

leszekmw

New member
na bank coś tam masz nie tak..
odepnij sorroundy i zostaw tylko 2 fronty , przełącz w stereo i zobacz co się dzieje..
 

sirmike1

New member
na bank coś tam masz nie tak..
odepnij sorroundy i zostaw tylko 2 fronty , przełącz w stereo i zobacz co się dzieje..
Odłączyłem i posprawdzałem. Lipa tak samo. A może mój ampek nie jest w stanie napedzic i tak moich słabych TAG? Moze rozwiązaniem byłoby kupienie zestawu głośników 5.1 (plastikowych monitorów) choćby takich jakie były kiedyś w jednym z zestawów z ampli pioneera HTP-076?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
 

leszekmw

New member
Ja się poddaję..
jedyne wyjście to szukać pomocy jakiegoś fachmana..
może masz w okolicy sklep ze sprzętem audio , ale nie sieciowy tylko audiofilski..pogadaj , weź ampli i u nich posłuchaj na byle jakich kolumnach ,
 

Darekpop

New member
Z twojego opisu wynika jakbyś miał włączony jakiś efekt przestrzenny, hala koncertowa czy coś. Wtedy dźwięk jest taki wytłumiony i po prostu gorszej jakości. Musisz sprawdzić amplituner na innych kolumnach, pogrzebać w ustawieniach, albo posłuchać swojego ampli na innych kolumnach. Te zestawy były dosyć popularne, jest trochę opisów, jedyne zastrzeżenie to słaby bas bez suba a tak całkiem ok. Szukaj przyczyny raczej w ampie, kolumny tak ci nie zagrają na normalnych ustawieniach.
 

waldy

New member
Tak jak pisali przedmówcy, cos masz skopane w ustawieniach. Znajdź instrukcję do amplitunera i poczytaj....
Sprawdź jaki sygnał wysyłasz z tv (pcm?) po hdmi ? czy optyku ?
Nie baw się w sztuczne uprzestrzenniacze tylko sluchaj sygnalu natywnego, jak jest dts to dts na ampli ma świecić.
Jeśli masz podłączony odtwarzacz cd to możesz wysłac z niego sygnal analogowy (uzyć tzw. cinchy) lub cyfrowy po koaxialu lub optyku.
Podejrzewam że na stale masz włączone jakieś dolby pro logic i każdy sygnał jest nijako odtwarzany, zmień na auto ( nie znam twojego amplitunera to nie podpowiem dokladnie).
Pozdrawiam
 

ikar1975

Active member
Bez reklam
No nie po drodze mi 🤔 myślałem że blisko to przy piwku by coś zamieszał w sprzęcie może by pomogło. Pzdr
 
Do góry