Upgrade 5.1 po 10+ latach

nseal

New member
Szanowni,
Podpowiedzcie proszę. Kilka(naście) lat temu kupiłem zestaw KD złożony z amplitunera Yamaha RX-V640 i zestawu 5.1 Koda 988f. Nawet jakoś to wówczas grało, aczkolwiek miałem poczucie że dominują mi w tym zestawie niskie częstotliwości. Faktem jest że słuchałem więcej muzyki niż korzystałem z dobrodziejstw kina domowego.
Po latach chciałbym odświeżyć system. Na pierwszy ogień poszedł TV, nowy dzięki pomocy kiki'ego trafi do mnie w przyszłym tygodniu. Idąc za ciosem chciałbym też uzyskać możliwość cieszenia się dźwiękiem przestrzennym. Mój amplituner nie obsługuje nowoczesnych standardów kodowania dźwięku.

Przechodząc do meritum:

Nieco częściej słucham muzyki (głównie rock i metal, sporadycznie pop z lat 80) niż oglądam filmy, powiedzmy w proporcji 60/40 %. Filmy i seriale głównie z Netflix.
Chciałbym korzystać ze Spotify (ale Spotify w ampli nie jest absolutnie koniecznie, mam malinkę z kartą muzyczną, służący jako DAC).

Mam nagłośnić pokój 18m2, prostokątny, dedykowany do KD - TV i reszta na krótszej ścianie 4m.

Pomysł mam taki by pozostawić centralny, satelity i subwoofer Kody, zmienić w pierwszym rzucie amplituner i fronty - liczę że to znacząco poprawi mi zarówno stereo jak i da możliwość cieszenie się dźwiękiem przestrzennym w kinie domowym.

Nad pozostałymi głośnikami się zastanowię w przyszłości.

Szukam dobrej jakości w relacji do ceny, myślę że nie mam na tyle dobrego słuchu by cieszyć się skrajnymi subtelnościami. Poszukuję bezpiecznej uniwersalnej kombinacji, dającej przyzwoite stereo i dobre KD.

Na kolumny jestem gotów wydać 3,5 tys (nowe) lub odpowiednio ok 20% mniej na używane. Amplituner za podobną kwotę. To górne granice.

Na pierwszy rzut oka (niestety nie ucha) przyszły mi do głowy:
Jamo C97
Heco Aurora 700 - widzę z licznych wpisów że to dobry, uniwersalny wybór

Amplituner: np. Onkyo z serii 6x6 (686?), ale tu po prostu jest to coś, co z tego co czytałem jest ok.

Czy to dobry kierunek czy gdzieś popełniam błąd?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Kierunek jest jak najbardziej dobry ,wymiana kolumn przyniesie znaczącą poprawę ,nawet w sytuacji gdyby obecny amplituner został
Z wymienionych kolumn wybrałbym Heco ,tańszą alternatywą mogą być Tannoy Mercury 7.4 lub Qudral Argentum
 

barburian

New member
Bez reklam
Możesz też posłuchać wszak to nie boli :) takich kolumienek jak:
FYNE AUDIO 303 oraz POLK S55E , nie kieruj się tym co kto kupił i poleca, tylko słuchaj kolumn pod własne ucho.
 

nseal

New member
Dzięki za komentarze, Panowie. Trudno mi będzie logistycznie ogarnąć odsłuch, ale być może za mało się jeszcze rozglądałem. Swoją drogą dochodzę do wniosku że może lepszym będzie zakup amplitunera z preout i jako opcji w przyszłości wzmacniacza stereo. Czyli z półki cenowej ok 3 tys oznaczałoby to chyba Marantz'a 5013.
 

nseal

New member
Można zapodać też NR1510 od Marantza.

Blackninja, czekałem na Twój komentarz, odezwę się do Ciebie w sprawie tego amplitunera :)
Sprawa wygląda tak: jutro przyjedzie do mnie TV. Nie wiem czy ten LG 8600 umie transkodować DD+ na DD i wysłać po optyku (wtedy na pierwszy rzut wymieniłbym fronty i używał nadal Yamahy, rozglądając się za czymś nowszym).
Jeżeli nie i tak jestem skazany na równoczesną wymianę obu komponentów.
Nie jestem wybitnie wymagający, ale też nie chcę sobie odcinać opcji ani trzymać dwóch kompletów kolumn w pokoju, stąd albo ampli przyzwoicie grający też w stereo / ampli z preout i odsunięcie tematu stereo w czasie (chyba że się okaże że grani amplitunera mi wystarczy) / kombinowanie z routerami czy dzielnikami napięcia (najmniej mnie przekonuje).
 

PawelN2O

New member
@nseal idziesz w dobrym kierunku lecz zbaczasz na 2 zakręcie ;) Być może się ze mną zgodzisz:

1. Słuchasz głównie muzyki ale chciałbyś korzystać także z kina (60/40)
2. Jeżeli już będziesz oglądał filmy to netflix

zatem po co Ci nowy amplituner z nowymi kodekami? Nowe kodeki nie poprawią Ci doznań w muzyce, a Netflix wspiera jedynie stare poczciwe DD (które już masz) oraz nowy Atmos, który jest także skompresowany (z tego co napisałeś nie myślisz o takim upgrade).


Jeżeli Twoja Yamaha jest dalej sprawna to kup sobie lepiej jakąś 2 kanałową końcówkę mocy (np Emotiva) podepnij to pod wyście output w swoim ampli oraz tak jak już planowałeś kup do tego jakieś fajne fronty. Innym wyjściem zamiast końcówki mocy jest zakup wzmacniacza stereo z wejściem na przedwzmacniacz.

Jeżeli nie masz zamiaru kupować blu-ray i oglądasz jedynie netflix to nie potrzebujesz nowych kodeków.

Jeżeli po swoim (już całkiem sporym) doświadczeniu wiesz, że muzyka jest dla Ciebie ważna to staraj się skierować swój system w stronę stereo niż ampli.

Dlatego dobrze myślisz żeby zostawić centrala, sub i surround ale zamiast robić upgrade kina zrób upgrade stereo kupując końcówkę lub integrę stereo + front.

Tak przynajmniej zrobiłbym na Twoim miejscu.
 

nseal

New member
Bardzo dziękuję, to byłby optymalny scenariusz. moja wątpliwość dotyczy głównie tego że z tego co wyczytałem na stronie lg, netflix jest z DD+, którego moja yamaszka nie ma (ma DD). Stąd kombinacja z amplitunerem. Jeżeli otrzymam DD po optyku to jestem w domu. W BR iść nie planuje, jak trafnie zauważyłeś.
 

PawelN2O

New member
Bardzo dziękuję, to byłby optymalny scenariusz. moja wątpliwość dotyczy głównie tego, że z tego co wyczytałem na stronie lg, netflix jest z DD+, którego moja yamaszka nie ma (ma DD). Stąd kombinacja z amplitunerem. Jeżeli otrzymam DD po optyku to jestem w domu. W BR iść nie planuje, jak trafnie zauważyłeś.

Z mojego doświadczenia wynika, że każdy z rozszerzonych kodeków DD ma w sobie DD core. Czyli działa wstecz. Oznacza to że nawet jeżeli podłączysz do swojego wzmacniacza płytę bluray i puściś ścieżkę Dolby Atmos lub DTS HDMA to i tak amplituner "wyciągnie" i rozkoduje sobie rdzeń czyli DD oraz DTS.

Ręki sobie nie dam uciąć ale na 99% Twoja Yamaha rozkoduje DD z sygnału DD+.

Daj znać jak już będziesz miał TV, gdyby nie zadziałało na początku to możemy razem przestudiować instrukcję i dojdziemy do rozwiązania :)
 

nseal

New member
Bardzo dziękuję, sprawdzę i dam znać :) Rzutem na taśmę zamówiłem dzisiaj korzystając z okazji Onkyo 686 za 1,4tys ale jeżeli okaże się że tv przekazuje sygnał na Yamahe, odeślę ampli nie rozpakowując i przeznaczę te środki na wzmacniacz stereo. Fronty wszak i tak idą do wymiany.
 
Ostatnia edycja:

PawelN2O

New member
Bardzo dziękuję, sprawdzę i dam znać :) Rzutem na taśmę zamówiłem dzisiaj korzystając z okazji Onkyo 686 za 1,4tys ale jeżeli okaże się że tv przekazuje sygnał na Yamahe, odeślę ampli nie rozpakowując i przeznaczę te środki na wzmacniacz stereo. Fronty wszak i tak idą do wymiany.

Dokładnie, zwróć uwagę na to, że jeżeli za 1400 zł dostajesz nowy sprzęt z wszystkimi bajerami + z możliwością obsługi naraz przynajmniej 5 kanałów to dostajesz wydmuszkę. Zobacz sobie jak ten Oknyo wygląda w środku. 10kg i radiator z puszek po browarze. To nie może dobrze grać. Taka jest przynajmniej moja opinia.

W planowanym wcześniej budżecie (3,5k) możesz dostać naprawdę fajny używany wzmacniacz stereo, który wielokrotnie wyprzedzi tego Onkyo w trybie stereo. Po zastanowieniu będzie to też lepsza opcja niż sama końcówka mocy bo nie masz pewności jakiej klasy przedwzmacniacz jest w tej Twojej Yamaha. Mając na uwadze, że nie jest był też jakiś flagowy model to cudów bym się nie spodziewał.

Stereo do wyjść preamp i możesz cieszyć się muzyką :) Pamiętaj aby szukać w modelach z bezpośrednim wejściem na końcówkę mocy abyś korzystając z kina nie musiał kręcić 2 gałkami. Takie wejścia różnie się nazywają w zależności od producenta. Najczęściej HT in (home theater in), main in, pocessor in.
 

Attachments

  • Onkyo-TX-NR686-házimozi-erősítő-inside-2.jpg
    Onkyo-TX-NR686-házimozi-erősítő-inside-2.jpg
    65,4 KB · Wyś: 80
Do góry