Uniwersalny zestaw stereo do ok. 12000

juulek

New member
Witam;

Jestem przed zakupem zestawu stereo dla czteroosobowej rodzinki, napisałem że powinien być uniwersalny ponieważ słuchamy różnej muzyki: od polskiego rocka, przez muzykę elektroniczną, pop do bluesa r'n'b i hip-hop'u;

Pokój w bloku (więc głośno nie słuchamy) 5,5mx6m;

Budżet 12000 (ale jak będzie trzeba to do 15000);

Biorę pod uwagę:

Kolumny: Dali Ikon 7, Dali Mentor 6, Focal Chorus 826V lub Focal Aria 926,

Wzmacniacz: Marantz PM8005, Yamaha S701 a może szarpnąć się na AS-1100?

CD: Yamaha CD-N301 - dla funkcji sieciowych;

Na odsłuchy mam mało czasu więc będę odsłuchiwał to, co zostanie tutaj doradzone i jeśli będzie dostępne w okolicy Rybnika.

Pozdrawiam i dziękuję za porady.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Polecam udać się na odsłuch do Katowic. Nie daleko, a jednak w tej cenie można już coś fajnie grającego kupić. Ja ostatnio słuchałem w Mega Hz (koło dworca) Focala 926 z Denon-em 1520 i jednak wymiękł przy "naleśniku" Creek-a 50A. Wydaje mi się, że to bardzo dobre połączenie, jeżeli chce się słuchać różnej muzyki. Ostatnio na forum dzięki koledze Henry, dużo ludzi zainteresowało się Tanoy-em, choć wydaje mi się, że nie będzie to, to o co Ci chodzi. Ale nie mi oceniać. Słuchać, słuchać !!!
 

woytaski

New member
Bez reklam
Ja ostatnio słuchałem w Mega Hz (koło dworca) Focala 926 z Denon-em 1520 i jednak wymiękł przy "naleśniku" Creek-a 50A.
Słuchałeś ich dłużej? Miałem okazję testować je na swoim PMA-1520 i było bardzo dobrze... na początku.
Im dłużej jednak słuchałem tym bardziej góra była natarczywa i zaczynała męczyć.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Słuchałeś ich dłużej? Miałem okazję testować je na swoim PMA-1520 i było bardzo dobrze... na początku.
Im dłużej jednak słuchałem tym bardziej góra była natarczywa i zaczynała męczyć.

Słuchałem ich około godziny i jak dla mnie były bardzo fajne. 1520 ma troszkę podciągniętą górę i na nim było fajnie, choć tak jak napisałem wyżej, tańszy wzmacniacz go pokonał. Ale i tak dla mnie, kolumna musi grać bardziej górą i dołem. Dlatego do różnej muzyki, warto posłuchać. Chciałem również posłuchać Paradigm-a, lecz nigdzie w pobliżu nie mogę ich znaleźć. Co do MA, to wydaje mi się że gra podobnie górą, lecz dołu brakuje. Ale to tylko moje odczucia. I na prawdę, wydając pieniądze, warto również trochę czasu poświęcić na odsłuch.
 
Ostatnia edycja:

Prokop

New member
Bez reklam
Proponuję 1/3 tej kwoty wydać na adaptację akustyczną pokoju. Coraz bardziej mnie śmieszą opinie oparte o odsłuch w kompletnie nie przystosowanych akustycznie pomieszczeniach. Jak można napisać coś sensownego o dolnym zakresie pasma kolumny, odsłuchując ją w pomieszczeniu w którym np. pogłos dla tego pasma trwa pewnie ponad 1s, a tak jest w naszych mieszkaniach, nie wspomnę o akustyce w większości sklepów. Tak samo jest z resztą pasma. Większość opinii jest tyle wara co opinia przeciętnego kierowcy o ferrari, który raz nim się przejechał. Prawda jest taka, że żeby sprawdzić co potrafi taki samochód to trzeba super toru. Jeśli w kolumnach cieszy was to, że są drogie i je macie to super, ale nie piszcie o ich jakości skoro słuchaliście ich w sklepie lub w salonie (bez adaptacji akustycznej).
 

rabit

Active member
Bez reklam
Niestety w kwestii dołu nie mogę się z Tobą zgodzić :)

I to jest najlepsze. :)

Prokop.
Nie wiem gdzie słuchałeś Swoich kolumn, ale w Mega Hz, mają bardzo dobrze wytłumioną salkę. Na bocznych ścianach ekrany (parawany), na suficie "wytłoczki z jajek", za kolumnami gruba zasłona na całej ścianie. To tak na szybko, bo w innych salonach też mają niezłą akustykę. Niestety żeby usłyszeć to w Swoim domu, trzeba by mieć osobny pokój.
 

Prokop

New member
Bez reklam
Prokop.
Nie wiem gdzie słuchałeś Swoich kolumn, ale w Mega Hz, mają bardzo dobrze wytłumioną salkę. Na bocznych ścianach ekrany (parawany), na suficie "wytłoczki z jajek", za kolumnami gruba zasłona na całej ścianie. To tak na szybko, bo w innych salonach też mają niezłą akustykę. Niestety żeby usłyszeć to w Swoim domu, trzeba by mieć osobny pokój.
Ja absolutnie nie neguję wszystkich wpisów, tylko jakieś 80% z nich :), taka jest smutna prawda.

Niestety żeby usłyszeć to w Swoim domu, trzeba by mieć osobny pokój.
I to jest sedno sprawy. Po co kupować sprzęt za 12000zł, skoro w pokoju zabrzmi jak za 1000, dosłownie jak za 1000zł. Ci, którzy się przekonali co daje akustyka pomieszczenia wiedzą o czym piszę. Owszem, zapewne może się zdarzyć, że pokój nie zaadaptowany brzmi dobrze, ale w totolotka też ludzie wygrywają :) Czy trzeba mieć osobny pokój? Żeby wyciągnąć maks z ich brzmienia to z pewnością tak, ale wystarczy nasz salon, trochę pracy i pieniędzy (lub mniej pracy i więcej pieniędzy :) ), a kolumny za 3000zł zabrzmią lepiej niż te za 12000 u kogoś kto tylko zainwestował w sprzęt, a w akustykę pomieszczenia nie, ale kto bogatemu zabroni :)
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
poczytaj sobie watek uzytkownika henry (zmiana frontow na poczatek). Tam dos ciekawie opisuje rozne kolumny w twoich widelkach cenowych i porownanie kilku wzmacniaczy. Warto poczytac

Nie wkleje linka do tematu bo pisze z telefonu.
 

rabit

Active member
Bez reklam
Ja lubię minimalizm, który niestety gryzie się z akustyką pomieszczeń. Nowoczesne mieszkania ogólnie są ogołocone ze wszystkiego. Choć i tak wolałbym kupić lepszy sprzęt i próbować coś z tym zrobić (akustyka), niż tańszy i sprzedać go za chwilę ze znaczną stratą, bo zmieniła się "moda" i w domach mamy drzewa, schody na suficie, ściany pod innym kątem niż kąt prosty i inne tego rodzaju rozpraszacze. Ale nie neguję Twojego podejścia do sprawy. Zresztą całkiem mądrego. :)
 

Prokop

New member
Bez reklam
Ja lubię minimalizm, który niestety gryzie się z akustyką pomieszczeń. Nowoczesne mieszkania ogólnie są ogołocone ze wszystkiego. Choć i tak wolałbym kupić lepszy sprzęt i próbować coś z tym zrobić (akustyka), niż tańszy i sprzedać go za chwilę ze znaczną stratą, bo zmieniła się "moda" i w domach mamy drzewa, schody na suficie, ściany pod innym kątem niż kąt prosty i inne tego rodzaju rozpraszacze. Ale nie neguję Twojego podejścia do sprawy. Zresztą całkiem mądrego. :)
Ja też lubię minimalizm :), ale niestety jeśli lubisz minimalizm i chcesz uzyskać przynajmniej pewne minimum jakościowe brzmienia kolumn, nie ważne czy za 12000 czy 3000 zł, to adaptacja akustyczna jest niezbędna. W takich minimalistycznych pokojach nie usłyszysz nic o czym pisze się np w testach, stereofoni, dynamice, przejrzystości dźwięku itp. Jeżeli z tym się godzisz twój wybór, tylko pozostaje pytanie, po co ładować pieniądze w sprzęt skoro można kupić za 1000zł i zabrzmi tak samo? Wielu się oszukuje i powie że to nieprawda, niestety taka jest prawda. Sam to doświadczyłem, ale z tym walczę i pomału ogarniam pokój w sensie adaptacji akustycznej, czyli pomiary akustyczne, bawienie się ustrojami akustycznymi itd. Już pierwsze efekty dają takie różnice brzmieniowe, że jedyne w co na chwilę obecną będę inwestował to adaptacja a nie sprzęt który może dać jeszcze dużo więcej ale akustyka pomieszczenia wszystko zabija.
PS. Naprawdę można zrobić ciekawe adaptacje akustyczne pozostawiając minimalistyczny i modernistyczny wygląd salonu, chociaż sporo przy tym pracy i zastanawiania.
 

Henry

Active member
Bez reklam
@Prokop, skoro Twoim zdaniem adaptacja akustyczna wniesie więcej niż sprzęt, dlaczego pozbyłeś się Jamo 606? ;)
 

Prokop

New member
Bez reklam
@Prokop, skoro Twoim zdaniem adaptacja akustyczna wniesie więcej niż sprzęt, dlaczego pozbyłeś się Jamo 606? ;)
Po pierwsze dlatego, że było to z 5 lat temu i o adaptacji akustycznej wtedy nie myślałem, chociaż wiedziałem, że coś takiego istnieje :) ale po co, lepiej kupić lepszy sprzęt audio. Po zmianie sprzętu i przejściu na własne mieszkanie niestety dalej mi brakowało dynamiki, przestrzeni i całej reszty. Zmiana sprzętu nie wiele tu zmieniła, natomiast zmieniła się ilość pieniędzy w portfelu :). Wtedy zacząłem się zastanawiać, co zrobić żeby jednak różnicę usłyszeć i tu pojawiła się myśl z adaptacją akustyczną. Im więcej na ten temat czytałem tym bardziej byłem przekonany, że to właśnie w tym tkwi problem. Pierwsze próby szybkiej i prostej adaptacji i od razu brzmienie na +. Długa jeszcze droga przede mną, ale teraz są efekty, których zmiana sprzętu praktycznie nie dała.
Po drugie, bo mnie było stać :)
 
Ostatnia edycja:

Henry

Active member
Bez reklam
Trochę celowo napisałem poprzedni post ;)
Zgadzam się w 100%, że wraz z inwestycją sprzętu powinniśmy skupić się także na adaptacji akustycznej pomieszczenia, ale nie czarujmy się, te 606 nawet przy super/hiper adaptacji nie wydobędą z siebie dźwięku choćby zbliżającego się do Twoich GSów ;)

Chcąc cieszyć się dobrym brzmieniem nie możemy zapominać o żadnym elemencie, który ma ostateczny wpływ na jakość, ale na pierwszym miejscu stawiam mimo wszystko sprzęt i nie chodzi tutaj o drogie zabawki, bo nie pieniądze grają.
Wielokrotnie przekonałem się, że tańsze bywa lepsze, nie jest to regułą, ale samemu trzeba się o tym przekonać i nie bać się porównywania ze sobą produktów z różnych, bardzo rozbieżnych pułapów cenowych :)
 

venom200

Member
Mając budżet12 tys to już jest coś.
Kup kolumny ale nie takie marki medialne które wymieniłes zakup porządną polską manufakture. Np kolumny akkus Polskie i wybitne albo jakies kef r300 na ten metraż mogą być podstawki a nawet się lepiej rozpędza do tego np jakaś lampa Cayin lub tranzystor Roksan Kandy porządny cd lub dac w zależności od preferencji i myślę że każda z tych opcji zagra lepiej od wszystkiego co ty wymieniłeś.
Nie pchaj się w Monitor Audio to kolumny efekciarskie ale szybko będziesz je zmieniał. Ja miałem duże Silver8 podłogowe i zamieniłem je na to podstawki Kef R300 one życiu bym nie wrócił. Tak samo wzmacniacze Marantz daj sobie spokój za te pieniądze kup naprawdę Roksana Kandy K2 a nawet K3 i on pozamiata tego Marantza w pył pod każdym względem

Wysłane z mojego HTC One_M8 przy użyciu Tapatalka
 

rabit

Active member
Bez reklam
Po pierwsze dlatego, że było to z 5 lat temu i o adaptacji akustycznej wtedy nie myślałem, chociaż wiedziałem, że coś takiego istnieje :) ale po co, lepiej kupić lepszy sprzęt audio. Po zmianie sprzętu i przejściu na własne mieszkanie niestety dalej mi brakowało dynamiki, przestrzeni i całej reszty. Zmiana sprzętu nie wiele tu zmieniła, natomiast zmieniła się ilość pieniędzy w portfelu :). Wtedy zacząłem się zastanawiać, co zrobić żeby jednak różnicę usłyszeć i tu pojawiła się myśl z adaptacją akustyczną. Im więcej na ten temat czytałem tym bardziej byłem przekonany, że to właśnie w tym tkwi problem. Pierwsze próby szybkiej i prostej adaptacji i od razu brzmienie na +. Długa jeszcze droga przede mną, ale teraz są efekty, których zmiana sprzętu praktycznie nie dała.
Po drugie, bo mnie było stać :)

Kolego Prokop.
Może wstawisz tu na forum, jakieś ciekawe zdjęcia, z Twoimi rozpraszaczami dźwięku? Oczywiście tak jak napisałem wcześniej, zgadzam się że akustyka jest ważna i może coś zaadaptuję z Twoich pomysłów dla siebie? :smile: I piszę to całkiem poważnie. Ale co do wartości sprzętu, to niestety nie przekonasz mnie, że dwa razy lepszy sprzęt klasowo, zagra tak samo, jak ten gorszy.
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli ktoś nie oczekuje atomowego uderzenia to R300 pod dobrym wzmacniaczem da radę. Wiadomo np. R700 zejdzie niżej, ale to już spory koszt.
 
Do góry