Umieszczenie głośnika w subwooferze

macias13_84

New member
Nie wiem jak dokładnie zadać to pytanie, ale ogólnie cała sprawa odnosi się do orientacji samego głośnika wewnątrz suba.
Czy to, iż głośnik będzie umieszczony wertykalnie znaczy się czaszą do podłoża, czy horyzontalnie czyli bokiem do podłoża, ma jakiś wpływ na jakość jego pracy?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Na orientację samego głośnika bezpośredni wpływ mają same wymiary subwoofera ,na jakość pracy (czyli dźwięk ) wpływ raczej ma rodzaj zastosowanego głośnika (jego budowa) oraz sama konstrukcja subwoofera - bass reflex ,zamknięta ,pasmowo-przepustowa ,oraz rodzaj wzmacniacza jaki napędza głośnik
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Chcąc zaprojektować subwoofer o kształcie prostokątnym trzeba umieścić głośnik tak jak na rysunku 2 .Co prawda w literaturze fachowej jest podawane ,że niskie częstotliwości rozchodzą się bezkierunkowo ,co oznacza że ucho ludzkie nie jest w stanie zlokalizować miejsca w związku z tym umieszczenie subwoofera jest dowolne ,mnie osobiście się wydaje (a nawet jestem pewien),że lokalizacja subwoofera ma znaczenie ,więc bardziej bym się zastanowił nad wyborem dla niego optymalnego miejsca niż w jaki sposób umocowano głośnik
 

macias13_84

New member
Pytam gdyż przymierzam się do zakupu. Moją uwagę zwróciło właśnie różne usytuowanie głośnika, w rożnych modelach, i u różnych producentów. Zastanawiałem się czy ma to jakiś wpływ na samo "granie" takiego głośnika

Znalezienie miejsca jego usytuowania z tego co zdążyłem wyczytać powinno odbywać się na zasadzie zamiany miejscami, tzn. umieszczamy suba w miejscu tam gdzie siedzimy, a następnie przemieszczamy się po pokoju, jak znajdziemy miejsce gdzie dźwięk jest najlepszy robimy podmiankę. Chyba że jest jakiś inny lepszy sposób
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Powiem tak - ogólnie nie jestem zwolennikiem subwooferów ,uważam że umiejętnie dobranym głośnikom nie potrzeba takiego dopalacza ,chyba że ktoś kupuje sprzęt żeby również sąsiedzi słuchali muzyki ,duże znaczenie ma też powierzchnia pokoju ,w przypadku małych pomieszczeń kupowanie subwoofera jest akustycznie pozbawione sensu

Na moment jeszcze wracając rysunków które zamieściłeś ,jeżeli zdecydujesz się się na pierwszy (czyli membrana głośnika skierowana w dół) znaczenie ma z czego jest wykonana podłoga - to dobre rozwiązanie dla powierzchni twardych np.parkiet ,ewentualnie wykładzina dywanowa ,w przypadku paneli efekt może być nie najlepszy
 

DeeBass

New member
Bez reklam
Z tym usytuowaniem głośnika to pewnie jak z silnikiem i napędem w aucie... jedni wolą z przodu, inni stosują centralnie czy z tyłu, jedni napęd na przód inni na tył...
 
Do góry