umiejscowienie subwofera w pokoju

Witam, z racji tego ze sie przeprowadzam i montuje nowa instalacje elektryczna musze wiedziec gdzie mialby stac subwofer. jezeli ma stac pomiedzy tv a frontem nie musze puszczec kabla juz zrobilem gniazda(nie wiem czy sub sie zmiesci bo pod tv ma byc szafka a na niej szprzet), jezeli ma stac w lewym rogu jak na zdjeciu trzeba zrobic gniazdo gdyz sub nie siegnie do najblizszego gniazda. ktore miejsce bedzie najlepsze dla suba?

hmme.jpg
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Niby sub mógłby być w dowolnym miejscu, ale jak go poprzesuwasz, to może się okazać, że bas z suba znosi się z tym z frontów, albo przeciwnie - w dwóch lub trzech częstotliwościach buczy nieznośnie. Jakby ktoś skończył akustykę, to mógłby się wypowiedzieć za pomocą odpowiednich wzorków - u mnie pozostały eksperymenty i najlepiej jest subowi między frontami..
 

tomalo

New member
postaw suba tam gdzie bedziesz siedział, włącz muze/film, potem pochodz po pokoju i słuchaj... tam gdzie bas bedzie najlepszy tam potem postaw suba...
 
Ostatnia edycja:

marecki6

New member
Bez reklam
nie da sie tak okreslic ... w zasadzie w tym samym miejscu rozne sub'y moga zagrac w rozny sposob-czy to bedzie sub z bassreflexem czy konstrukcja zamknieta ... naroznik nie zawsze jest dobrym miejscem bo moze okazac sie ze bedzie dudnic ... najlepiej byloby metoda prob i bledow znalezc najlepsze miejsce - pod tym wzgledem fajnym patentem jest bezprzewodowosc w jbl es250pw bo ogranicza nas tylko prad ale to pod warunkiem ze mowimy o subie typowo kinowym
 

pkomp

New member
tylko obok frontów w okolicach tv...w tym miejscu co zaplanowałes bosko wzbudzą się częstotliwości niskie i zacznie się koszmarne dudnienie w całym rogu a w miejscu odsłuchu będziesz ledwo słyszał bas

wyliczanie wzorami nic tu nie da - trzeba by zmierzyć akustykę mikrofonem najlepiej

generalnie to sobie podłącz ustaw by dobrze się kleił z resztą kolumn i ewentualnie połaź z nim i poszukaj dobrego miejsca skąd będzie dobrze słychać bas i nie będzie dudnić
ustawiając sub w rogu trzeba mieć pojęcie jak po co i jak skonfigurować go z resztą odsłuchu bo nie wystarczy go postawić
 

marecki6

New member
Bez reklam
jak rozumiem z tresci posta autor nie posiada jeszcze suba a jedynie planuje rozmieszczenie kabli ... napisz moze ile bedziesz chcial na sub'a przeznaczyc i do czego ten sub bedzie wykorzystywany-do kina czy do muzyki .... bo moze okazac sie ze podpasuje ci jbl es250pw i problem przylaczy bedziesz mial z glowy
 
jezeli chodzi o posiadanie sprzetu to juz posiadam caly zestaw kina:
amplituner: onkyo 875
przod: klipsch f2
srodek: klipsch c2
tyl: klipsch b2
sub: klipsch sub 10

aktualnie w pokoju teraz mam go postawionego w rogu i gra ok, pokoj
5m/4m ale bede sie przeprowadzal i pokoj bedzie prezentowal sie tak jak na rysunku w pierwszym poscie, jezeli chodzi o postawienie go obok frontu to obawiam sie ze nie bedzie to mozliwe gdyz pod powieszonym tv ma stac jakas niska szafeczka a na niej amplituner + ps3 + dekoder dialogu no i moze centralny chyba ze lepiej bylo by go dac nad tv??
suba uzywam tylko do filmow do muzyki wystarczaja mi same fronty
 

Gucio50

New member
Bez reklam
... ... ... ktore miejsce bedzie najlepsze dla suba?

Mam amplituner z systemem Audysey, który automatycznie kalibruje głosniki. Poziom, pasmo odcięcia, opóźnienie sygnału w stosunku do obrazu , itp itd

W czasie kalibracji kolejno popiskują głosniki:
lewy front, lewy podwyższony, Lewy poszerzony, centralny, prawy front, prawy podwyższony, prawy poszerzony, prawy sorround, prawy tylny sorround, lewy tylny sorround, lewy sorrouunf.
Na koniec subwoofer.

W trakcie testu, na ekranie telewizora wyświetlany jest schematyczny obrazek pokoju z głosnikami. Aktualnie popiskujący głosnik jest podświetlony na niebiesko.
Subwoofer, na tym obrazku jest umieszczony obok lewego frontowego.

Wiem, że to tylko schemat, ale facet który go namalował, tam właśnie wyobrażał sobie że będzie stał subwoofer. A ten facet to inzynier-akustyk z ONKYO. Firma średnia-takasobie ale chyba się tam trochę na tym znają.
 
Ostatnia edycja:
Do góry