UE40F7000 - Czy SmartTV naprawdę jest Smart?

a4666792

New member
UE40F7000 - Czy SmartTV naprawdę jest smart?

Podsumowanie kilkumiesięcznego obcowania z platformą Samsung SmartTV i jednym z bardziej zaawansowanych modeli LED 3D. Głównie chodziło mi o oddzielenie marketingowego bełkotu od rzeczywistych możliwości tej platformy oraz podzielenie się doświadczeniami. Zapraszam do uzupełnienia wątku o własne uwagi.

Temat stanowi niejako uzupełnienie wątku:
F7000 - co mi się nie podoba :)
(jako "nowy" nie mogę umieścić tu linku)


Platforma testowa
Samsung UE40F7000 + HW-F355 Bluetooth (SoundBar)
Firmware: 1118.0 (zaczynałem od: 1113.3)

Główne zalety
- rewelacyjny obraz, gotowe profile oraz możliwość indywidualnych ustawień,
- liczba i rozmieszczenie portów,
- możliwość nagrywania jednego programu i oglądania innego (dwa tunery), jednak pod warunkiem że jeden jest niekodowany (ograniczenie karty CAM),
- odtwarzanie wielu formatów filmów,
- dostępne narzędzia do eksportu/importu listy kanałów oraz edycji listy na komputerze,
- szybkie montowanie/odmontowanie dysków zewnętrznych,
- szybkie wykrywanie i możliwość prostego przełączania źródeł sygnału (łącznie z dyskami USB i serwerami DLNA),
- ogólnie duże możliwości w zakresie odtwarzania materiałów z różnych źródeł.

Główne wady
- błędne wyświetlanie opisów programów przy przełączaniu - na początku zawsze albo "Brak programu", albo wyświetlana jest nazwa poprzedniego programu (mocno irytujące),
- regularne problemy z działaniem karty CAM (Conax TechniSat), co skutkuje z brakiem dostępu do kodowanych kanałów, czasem na chwilę, czasem na kilka dni, czasem niezbędny jest serwis (pomaga przywrócenie stanu z poziomu menu serwisowego),
- bardzo wolna automatyczna aktualizacja EPG (tylko odtwarzany program, na liście programów brak więc opisów kiedy są najbardziej potrzebne),
- brak możliwości dodania pojedynczego kanału (trzeba od nowa wyszukiwać i sortować programy),
- problemy ze Skype'em (potrafi totalnie zawiesić TV),
- brak jakiejkolwiek możliwości zarządzania plikami na dysku poza kasowaniem nagranych programów (np. przenoszenie do innego katalogu, zmiana nazwy itp.),
- zacinanie się filmów oglądanych z dysku przy jednoczesnym nagrywaniu (cięcia + brak synchronizacji z dźwiękiem, ograniczeniem jest chyba wydajność portów USB 2.0),
- sporadyczne zawieszanie się (brak reakcji na pilota, pomaga tylko wyłączenie z prądu),
- kiepska wydajność przeglądarki WWW, w szczególności flash'a (ze stron typu ciufcia.pl praktycznie nie da się korzystać),
- konieczność ręcznego podłączenia dwóch dysków lub podziału dysku na partycje (w zewnętrznym narzędziu) - oddzielnej do celów nagrywania (EXT2) i przechowywania filmów/zdjęć (FAT32/NTFS).
- skomplikowane układanie programów na liście (w praktyce nie da się przesunąć prosto programu o kilka pozycji, choć co ciekawe da się to zrobić edytując ulubione),
- długi czas podłączania głośników zewnętrznych SoundShare po bluetooth (8-10sek) - po włączeniu TV najpierw dźwięk z wbudowanych głośników (zwykle o innej głośności, szczególnie irytujące nocą),
- spore "lagi" jeśli chodzi o obsługę TV i aplikacji z poziomu pilota dotykowego (obsługa nie jest tak komfortowa jak należałoby się spodziewać).
- Dropbox - można przeglądać tylko dedykowany folder, do tego wymuszony podział na filmy/zdjęcia/pliki (patrz uwaga niżej), do tego odtwarzanie materiałów w przypadkowej kolejności (po 4 mieś. nie udało mi się dojść wg. jakiego klucza, chyba jakiś dziwny zygzak). W praktyce przy próbie przejrzenia materiału człowiek po kilku zdjęciach ma dość (oglądanie zdjęć z imprezy od końca jest dość irytujące).

Inne
- brak obsługi technologii WiDi (lub równoważnego rozwiązania),
- brak zdalnego dostępu do dysków USB (by wgrać filmy/zdjęcia trzeba każdorazowo przepinać dysk do komputera, dość niezrozumiałe w przypadku tak "sieciowego" TV),
- brak możliwości dostępu z poziomu TV do lokalnych dysków sieciowych (tylko DLNA i wybrane dyski internetowe) - co też jest mocno irytujące,
- ograniczone możliwości wykorzystania drugiego tunera (np. brak w PIP, aktualizacji EPG itp.),
- brak obsługi dysków z partycją exFAT,
- brak możliwości edycji nagranego materiału (choćby prostego obcięcia początku i końca, wycinania fragmentów nagrań, choć automatyczne rozpoznawanie scen to już chyba marzenie),
- po aktualizacji Smart HUB usunięte zostały wszystkie aplikacje i związane z nimi dane, łącznie z ustawieniami kont w Samsung APPS (luty 2014).
Do tego brak niektórych przydatnych aplikacji do obsługi TV na telefony i tablety inne niż Samsung czy inne platformy (np. Windows Phone).

Do tego cała masa irytujących drobiazgów
1/ Widok: Nagrane programy TV: Tytuł/Data/Kanał - przy dużej liczbie nagrań praktycznie trudno coś znaleźć.
2/ Moje pliki - zbędny i bezsensowny podział na: Cała zawartość/Zdjęcia/Wideo/Muzyka/Nagrane prog. TV. W praktyce nie da sie wiec przejrzeć nagrań z imprezy jeśli są mieszanka zdjęć i filmów (a wystarczyłoby swobodne przechodzenie po całości + ew. filtrowanie).
3/Nieedytowalna belka: Zalecane (na górze, najłatwiej dostępna).
W praktyce ma jedynie charakter reklamowy - użytkownik nie ma żadnego wpływu na jej zawartość (za to na końcu lecą reklamy) - a bardzo przydałyby się w tym miejscu np. skróty np. do ulubionych programów, katalogów z nagraniami itp.
4/Moje pliki: Odtwarzana zawartość - historia odtwarzanych plików.
Nietrafione i w dodatku dość problematyczne gdy z TV korzysta większa liczba osób (np. po wieczornym oglądaniu filmów do telewizora rano siadają dzieci... :-/).
5/ SoundShare - brak wyświetlania na ekranie aktualnego poziomu głośności przy sterowaniu zewnętrznego soundbar'a, nawet firmy Samsung (pozostaje ew. mały wyświetlacz na soundbarze, czy kinie domowym jeśli jest),
Do tego graficznie symbol obsługi głośności zewnętrznego głośnika nijak ma się do reszty elementów graficznych (ale to już drobiazg).
6/ Cześć istotnych opcji ukryta głęboko w menu (np. Nadawanie/Harmonogramy).
7/ Bezsensowne pozycje w menu nie związane z ustawieniami (np. Nadawanie/Przewodnik, czy Nadawanie/Lista kanałów).
8/ Zdarzający się całkowity zanik dźwięku na programach po odtwarzaniu nagranych programów (jest tylko dźwięk związany z poruszaniem się po menu).
9/ Dziwny i nielogiczny układ "plików" przy przeglądaniu nagrań/filmów/zdjęć (zygzak). W praktyce niemal nie sposób przejrzeć zdjęć np. wg. nazwy pliku.
10/ Skomplikowane i ograniczone możliwości zarządzania plikami:
- brak możliwości kasowania plików na dyskach zewnętrznych,
- brak możliwości zmiany nazw plików,
- brak możliwości przenoszenia plików,
- skomplikowane usuwanie plików (trzeba przeklinać się do "Opcje", tam wybrać "Usuń", pozaznaczać pliki i znów przejść do górnego menu by potwierdzić usunięcie - w skrócie "masakra").
P.S. Aż prosi się wykorzystanie przycisku TOOLS by przejść do odpowiednich opcji...
11/ Brak możliwości przewijania filmów umieszczonych na dyskach internetowych (np. Dropbox).
12/ Problem ze zmianą źródła - wciskamy SOURCE, wybieramy dysk przeznaczony do nagrywania (PVR), przeglądamy, cofamy się by wybrać inny dysk, próbujemy wejść np. na zewnętrzny dysk USB i... dostajemy pytanie czy go sformatować bo nie jest gotowy do nagrywania filmów (TV został w trybie PVR).

Inne błędy (głównie programistyczne)
- potwierdzanie komunikatem OK operacji oczywistych, np. jak usunięcia zdjęcia/filmu (co od razu widać na liście) -> jedna z rzeczy po której można poznać niedoświadczonego programistę,
- Napisy/Wybór języka - lista języków w przypadkowej kolejności, o sortowaniu alfabetycznym chyba ktoś zapomniał (co znakomicie utrudnia odszukanie tego właściwego),
- brak jakichkolwiek informacji na temat zawartości aktualizacji oprogramowania systemowego (changelog).

Podsumowując
Naprawdę niezły sprzęt (hardware) znacznie ograniczony niedopracowanym oprogramowaniem, nie pozwalającym na pełne wykorzystanie jego
możliwości. Platforma SmartTV wygląda i działa jakby tworzona była przez studentów, a określenie "smart" jest chyba zdecydowanie na wyrost. Ktoś miał wizję (niezłą), ktoś zaprojektował, ktoś rozdał robotę programistom, ktoś przetestował zgodność z wymaganiami. Tyle że już nikt nie sprawdził czy ma to sens, ani czy całość jest spójna i co na to faktyczni odbiorcy. Najwyraźniej zabrakło osoby która byłby w stanie spojrzeć na wszystko całościowo, z punktu widzenia zwykłego użytkownika. Niestety wiedza i pomysł to nie wszystko. Czasem potrzebne jest doświadczenie i wyczucie którego tu chyba zabrakło...

Jak na sprzęt z wyższej półki jest tu zdecydowanie za dużo niedoróbek. Pozostaje liczyć że coś się kiedyś zmieni. Jak nie, pozostaje jeszcze SamyGo...

P.S. A z pomysłów, przydałaby się obsługa zewnętrznego napędu USB-DVD... :)
 
Ostatnia edycja:

matrixabc

Member
Och kolega się rozpisał :)
Co do wad to wymieniłeś ich sporo. Aczkolwiek ja u siebie np ze SKYPE nie mam problemu. Na jakieś tam skróty w smart tv nie narzekam bo mało korzystam natomiast najgorszą bolączką to chyba faktycznie jest brak informacji o zmianach wnoszonych przez aktualizacje. Też zaczynałem od 1113.3 teraz mam 1118 i jak pisałem w innym poście odnośnie downgada mam wrażenie jakby obraz się popsuł.
Na 1113.3 obraz był jakby czystszy (odśnieżanie obrazu płynniejsze) stąd informacji co zawierają aktualizacje jest jak najbardziej potrzebne.
Dobrze było by wprowadzić w ogóle funkcję przy aktualizacji która dawała by możliwość wgrania softu z pendriva dowolną wersję czy to 1113.3 czy jak ktoś ma to 1115.
 

darus75

Member
Z czego się przesiadłeś na F7000? Piszesz że obraz w nim jest rewelacyjny, a ja właśnie z powodu obrazu go oddałem po 4 dniach. Co prawda miałem go w wersji 46", więc może mają inne kolory...
 

harryt

New member
Przeczytałem ten wywód i nasuwa mi się jedna refleksja:największa wadą tego TV jest brak zainstalowanego Windowsa i narzędzi dyskowych np. naprawy błędnych sektorów . Zgodzę się z jednym, rozwiązania PIP są beznadziejne (ostatni porządny PIP był w "World Best"). To jest telewizor, a nie PC.
Dziwią tylko wysokie oceny w testach na świecie. Widać się nie poznali.
TV jak TV ma tam jakieś niedociągnięcia, które można by poprawić lub zrobić lepiej, ale nie odbiegają jakoś od normy na tle innych producentów. Inni też nie robią wszystkiego idealnie.
 
Ostatnia edycja:

TV3D

New member
Bez reklam
Podsumowanie kilkumiesięcznego obcowania z platformą Samsung SmartTV i jednym z bardziej zaawansowanych modeli LED 3D. Głównie chodziło mi o oddzielenie marketingowego bełkotu od rzeczywistych możliwości tej platformy oraz podzielenie się doświadczeniami. Zapraszam do uzupełnienia wątku o własne uwagi.


Główne wady
Inne błędy (głównie programistyczne)




Do tego cała masa irytujących drobiazgów




Dziwi mnie jedno :niewiem: jeśli faktycznie dla Ciebie ten F7000 ma tyle wad i niedoróbek ,czemu go jeszcze nie sprzedałeś?



Może wiecie jak w 46F7000 skonfigurować uniwersalnego pilota samsung touchpad
z Dekoderem CryptoBox600HD

CryptoBox600HD


Znalazłem CryptoBox300HD ale po nim nie działa?

 
Ostatnia edycja:

prezy

New member
Bez reklam
Kolego kupiłeś Tv z końcowej linii produkcji, dodatkowo nie od dziś wiadomo, że wersja 40 cali ma trochę więcej mankamentów niż większe rozmiary, nie pytaj dlaczego.
Ponadto jeżeli kupiłeś Tv z górnej półki dla Smart Tv, to właśnie padłeś ofiarą bełkotu marketingowego - Gratuluję (pisaliśmy o tym wiele razy za 1000 PLN mniej miałbyś to samo :)
Dobrze kolega wspomniał brakuje Ci Windowsa :)
 

a4666792

New member
Dlaczego UE40F7000?

  • bo ma wszystko czego potrzebuje (Full HD + 3D, bogaty zestaw portów, platformę z aplikacjami, niezły wygląd),
  • bo posiada wbudowaną kamerkę (skype) i dwa tunery,
  • bo dawał szanse na jakikolwiek rozwój platformy samsung apps i polskie aplikacje w przyszłości,
  • bo chciałem uwolnić się od kabli i zewnętrznych urządzeń (dekoder, nagrywarka, czy komputer do oglądania filmów),
  • bo kosztował <3500pln (nowy) - za tę cenę raczej ciężko kupić coś z kamerką i okularami 3D.
Nie uważam by był to zły model i spokojnie mogę go polecić. Hardware jest super (łącznie z obrazem), za to strasznie irytują proste, jak się wydaje do poprawy drobiazgi (w zakresie obsługi) oraz brak funkcji które występowały już w sprzęcie z 2008 r. np. nagrywarce Panasonic DMR-EH68 ( "Windy" w tym nie było :)). Dodawanie nowych kanałów bez usuwania wszystkich też było już chyba we wszystkich odbiornikach TV odkąd zlikwidowano mechaniczne przełączniki. Inna sprawa że niemal wszystkie wymienione przypadłości da się jakość obejść (dysk z budowanym WiFi), dodawanie nowych kanałów za pomocą zewnętrznych programów, czy ostatecznie SammyGo. Tyle że właśnie nie o to chodzi. Argument że u innych producentów nie jest lepiej też jakoś mnie nie przekonuje.

A dla przypomnienia tytuł wątku brzmi "Czy smart TV jest smart?", a nie czy model UE40F7000 jest fajny (to jest już w innym wątku). Ciekawi mnie czy są wg. was jeszcze jakieś inne irytujące przypadłości tej serii lub ogólnie platformy Smart TV Samsunga.

P.S. Jeśli jeszcze 1-2 razy powtórzy się sytuacja że po każdej większej zmianie w kablówce przez 2-8 dni brak kodowanych programów poważnie się zastanowię nad jego wymianą. :)
 

harryt

New member
A dla przypomnienia tytuł wątku brzmi "Czy smart TV jest smart?", a nie czy model UE40F7000 jest fajny (to jest już w innym wątku). Ciekawi mnie czy są wg. was jeszcze jakieś inne irytujące przypadłości tej serii lub ogólnie platformy Smart TV Samsunga.

Smart w założeniu ma umożliwić: korzystanie z multimediów i aplikacji multimedialnych, z czasem dodano serwisy społecznościowe. W tym kontekście - tak jest smart. Odbiorniki trafiają do milionów użytkowników i nie każdy ogarnia zaawansowane funkcje obsługi. To dla nich jest podział np. wideo, muzyka, zdjęcia. Nie każdy użytkownik, a ośmielę się stwierdzić że 90%'om nie jest potrzebna obsługa narzędzi dyskowych i menu kontekstowe z X liczbą komend. Ponadto myślę że jest bardzo znikomy procent osób chcących stworzyć na dysku USB swoją bibliotekę multimediów. Większość ma to na PC.
Zagadka dla autora: dlaczego w sortowaniu programów zastosowano system nadania numeru, a w ulubionych można je przesuwać ? (tak na logikę) i dlaczego nie można dodać jednego programu nadawanego w "paczce" ?
 
Do góry