U Pana Boga za miedzą

Status
Zamknięty.

dnc

Moderator
VIP
upanabogazm 015.jpg


Platforma multimedialna klasy PC:
CPU: AMD Athlon 64 X2 5200
RAM: 4GB
GPU: Asus 9600GSO (DVI-HDMI HDCP)
Napęd BD: LiteOn DH-4O1S
System: Windows XP SP3
Program odtwarzający: Cyberlink Power DVD 9
DSP: Yamaha RX-V650 (SPDIF)
TV: Panasonic 42PV60 (włączony tryb kinowy)

Film
Video: MPEG4 AVC HD 1080p,
Audio: DTSHDM 5.1 PL, DD 5.1 PL.
Napisy: ENG, FRA.
Menu filmu: PL.

Materiały dodatkowe
Video: MPEG4 AVC HD.
Audio: DD 5.1, DD 2.0.
Napisy: -

Czas trwania: 115 min.
Format obraz: 1.78:1

Zawartość opakowania: płyta BD, materiały reklamowe.
Zawartość płyty: film właściwy (HD), trailer (HD), produkcja i zza kulis (HD).
Produkcja: Vision, TVP.

Płyta dostarczona dzięki uprzejmości sklepu



Recenzja:
To już trzeci film z serii „U Pana Boga...”. Jacek Bromski po raz kolejny pochyla się nad swojskimi krajobrazami podlaskiego miasteczka „Królowy Most”. Krajobrazami nie tylko w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale także z punktu widzenia społecznych obyczajów, norm moralnych i etycznych, które przybierają ciut ironiczną postać. Oto po raz kolejny ksiądz, komendant policji, a teraz także i były mafiozo (znany z 2 części), stają w obronie swojego miasteczka, ich mieszkańców i tego, co ich łączy ze sobą.
Bowiem nadchodzi czas wyborów lokalnych. Burmistrz, który już ma kilka kadencji za sobą wzbudza niemałe emocje. Jego kandydatura nie jest jedyną. Na horyzoncie pojawia się znany biznesmen. Czuje, że ma szanse wygrać. Jednak potrzebuje kogoś, kto zadba tą wygraną. W sam trafia się przybysz z dalekich krajów, a konkretnie powracający z USA, po kilkudziesięciu latach emigracji, były mieszkaniec Królowego Mostu Staś Niemotko. Przez wiele lat pracował w marketingu pewnego sklepu i czuje, że zna się doskonale na promocji. I nie ma znaczenia czy to lodówka, samochód czy kandydat na burmistrza. Musi się udać. Jednak opór stawia mu i jego pomysłom rodzina obecnego burmistrza. Zasady fair Play w polityce nie mają prawa bytu. Biznesmen postawia przechylić szalkę zwycięstwa na swoją stronę. Ściąga bandę opryszków zza wschodniej granicy. Przewodzi jej Gruzin. Ten, który 10 lat temu został wygnany z Krylowego Mostu przez obecnego komendanta. Dzwon zaczyna jakoś dziwnie bić, co zostaje w mieście uznane za złą przepowiedz. Sprawy nabierają rozpędu. Zaczyna być bardzo niebezpiecznie. Bardzo...
To ostatnia część trylogii o życiu swojskim, pełnych harmonii, ładu, także Bożego, sielanki mieszkania na wsi.
Niestety film nie dorasta do pięt swoim poprzednikom. Jest nakręcony bardzo chaotycznie. Tak jakby produktom kazano kręcić go jako film akcji. To odbija się na fabule. Można mieć wrażenie, że reżyser miał tak dużo do opowiedzenia, że 2 godziny filmu to za mało. No więc poskracano to i owo by się zmieścić w jakimś przyzwoitym czasie. Rozumiem, że w tym wypadku wszystkiego dowiemy się w wersji serialowej, która, tak jak poprzednio, pojawi się na antenie TVP. Liczę na to bo po oglądnięciu 3 części mam pewien niedosyt. Jako człowiek ze wsi, który mieszka w mieście odczuwam niepokój, ze wieś na wschodzie, to taki zaścianek ciemnoty. Z drugiej strony wiem jednak, że to film. Przejaskrawienie postaci, miejsc i fabuły jest rzeczą oczywistą. Dlatego mimo wszystko nie stawiam temu filmowi niskich ocen, gdyż jako część większej całości wymaga on zobaczenia poprzednich filmów. Tylko wtedy obraz życia za miastem może stać się bardziej atrakcyjny.

Podsumowanie
Edycja BD tego filmu jest bardzo ładnie zrobiona. Bo i film może być miłym świątecznym upominkiem. Oczywiście pod warunkiem bycia fanem tej serii. Specyficznych charakter filmu nie każdemu może pasować.
Nie można też mieć pretensji ani do jakości obrazu, czystego, ostrego o ciepłych letnich barwach, a ni do dźwięku, którego co prawda nie ma tu za wiele (mam na myśli przestrzeń akustyczną), ale to nie ten typ filmu. Tutaj liczą się wspaniałe widoki polskiej wsi. Kolorowe krajobrazy pól i łąk. Miasteczko, jakby przeniesione z dawnych czasów. Co prawda Królowy Most to nie miasto, a zdjęcia kręcono jeszcze w kilku innych miejscach, ale sam charakter miejsca został utrzymany na tym samym poziomie co w poprzednich filmach.
Razi mnie natomiast sposób montażu filmu, o czym wspomniałem wyżej. Ujęcia są za szybkie, zbyt rozedrgane, niepasujące do nostalgicznego i nastrojowego charakteru filmu. Jeśli powstanie seria telewizyjny to jest nadzieja na mniej „akcji” podczas kręcenia.
Bardzo dobre są też materiały dodatkowe opisujące co działo się na planie. Nie jest tego za wiele, ale jest. I to z dźwiękiem DD 5.1, co jest naprawdę rzadkością. Brakuje mi tu np. materiałów z filmami z Kronik filmowych. Ukazanie dawnych czasów. Spojrzenia na to co zmieniło się na wsi, a co pozostało bez zmian. Spojrzenie też na stosunki ludzkie. Na ich charakter. To byłaby taka wisienka na torcie. Może coś powstanie, kiedy wszystkie 3 części zostaną wydane na BD jako jedno dzieło. Taka „trylogia kresowa”. Czasy dawne i obecne. W jednym pudełku.
Pożyjemy, zobaczymy.

P.S.
Jakość zdjęć jest gorsza ze względu na to, że robiłem je innym aparatem niż normalnie. Jakoś nie chciał złapać ostrości.

Moja ocena:
Ogólna wydania: 7/10
Jakość obrazu: 9/10
Jakość dźwięku: 7/10

Wzorzec ocen (oceny końcowe nie sumują się, ani nie jest to średnia):
10 – perfekcyjny
9 – idealny
8-7 – bardzo dobry
6-5 – dobry
4-3 – dostateczny
2-1 – poprawny
0 – tragedia

upanabogazm 014.jpg


upanabogazm 003.jpg


upanabogazm 004.jpg


upanabogazm 006.jpg


upanabogazm 007.jpg


upanabogazm 008.jpg


upanabogazm 011.jpg


upanabogazm 013.jpg
 
Ostatnia edycja:
Status
Zamknięty.
Do góry