Typy matryc LCD

scott

New member
Niezły opis działania matryc LCD z artykułu w pcarena.pl:

Do budowy matryc używa się różnego rodzaju ciekłych kryształów. Mają one nieco inaczej ułożone cząsteczki i inny jest mechanizm "skręcania" polaryzacji światła. Wewnętrzne ułożenie cząsteczek ciekłego kryształu decyduje m.in. o szybkości zmiany koloru piksela z czarnego na biały i określa tzw. czas odpowiedzi (reakcji) matrycy.

Obecnie w monitorach LCD wykorzystywane są trzy główne typy matryc: TN (Twisted Nematic), PVA (Patterned Vertical Alignment) i MVA (Multi-Domain Vertical Alignment) oraz ich modyfikacje, np. TN + Film TN, czy TN Wide Angle. Czasem spotkać też można matryce typu IPS (In-Plane Switching) oraz S-IPS określane też wspólną nazwą Super-TFT. W profesjonalnych monitorach znaleźć też można matryce typu ASV (Advanced Super View) i SA-SuperFine opracowaną przez firmę NEC. Niestety ich wadą jest obecnie wysoka cena.

Najtańszymi i najbardziej popularnymi, są matryce TN. Ich czas odpowiedzi wynosi obecnie 2–12 ms. Tak krótki czas reakcji sprawia, że przy wyświetlaniu dynamicznych scen nie występuje efekt smużenia, czyli drobnych nieostrości obrazu widocznych na krawędziach wyświetlanych obiektów, przy dynamicznie zmieniających się scenach. Wadą matryc TN jest stosunkowo mały kąt widzenia: 150–160° w poziomie i 140–160° w pionie. Większa wartość – do 170° – spotykana jest tylko w droższych matrycach TN Wide Angle. Kąt widzenia to kąt, przy którym zapewniona jest bardzo dobra widoczność wyświetlanych na ekranie detali. Jeżeli nasze oczy znajdą się poza tym zakresem to widoczny na ekranie obraz będzie nieczytelny i rozmazany.

Kolejną bolączką matryc TN są niewielkie kontrasty rzędu 1:450–1:700 oraz, co najważniejsze, ograniczenie do... 262 tys. kolorów! Pozostałe barwy są uzyskiwane za pomocą metody ditheringu. Brakujących kolorów nie interpoluje jednak karta graficzna (ona wysyła 16,7 miliona kolorów), ale wbudowany w monitor procesor obrazowy. Co ciekawe, informacja o ograniczeniu liczby barw jest przez producentów matryc skrzętnie ukrywana, często piszą oni o obsłudze pełnego 24-bitowego koloru (16,7 mln barw), z tym, że informacja ta dotyczy wejścia obrazowego monitora!

Prawdziwe 16 mln kolorów wyświetlają monitory ciekłokrystaliczne z matrycami typu IPS/S-IPS lub PVA/MVA. Matryca PVA zapewnia kontrast rzędu 1:1000, czy nawet 1:1500, w MVA jest on nieco gorszy i bliższy kontrastom matryc TN. Pozostałe parametry matryc PVA i MVA są niemal identyczne: duży, niemal idealny kąt widzenia 178° w pionie i poziomie, ale za to długi czas reakcji matrycy wynoszący zwykle od 16 do 25 milisekund. Co gorsza, nawet w matrycach PVA z czasem reakcji 8 ms smużenie jest wciąż wyraźnie widoczne!

Z kolei matryce IPS/S-IPS są obecnie dość rzadko stosowane. Kąt widzenia dochodzi tu również do 178 stopni, a czas odpowiedzi matrycy to ok. 2–16 ms, tym niemniej ich podstawową wadą jest bardzo mały kontrast rzędu 1:200 lub 1:300. Producenci paneli chcąc go zwiększyć muszą stosować bardzo silne podświetlenie ekranu zwiększając niekorzystny, występujący niestety w każdym monitorze LCD, "efekt świecącej czerni".

więcej tutaj
 
Ostatnia edycja:
Do góry