Tylni czy przedni basreflex

raf44

New member
Witam,

kolumienki mają stać ok.5-6 cm od ściany (tył) czy warto przy takim ustawieniu pakować się w tylni basreflex czy to nie ma sensu?

i jeszcze jedno pytanie jak powinno się kształtować pasmo przenoszenia dla frontów jeśli będziemy słuchali w konfiguracji 5.0 bez suba? Wyczytałem że min. 35-40Hz czy to prawda?

Jak na razie rozważam budżetowe zestawy:

*Wharfedable Vardius 250 - trochę za szerokie
*Mission Mv6 - tylni basreflex
*Koda F51 ew. CV-52
*Taga Harmony 606

Jak sądzicie które byłyby najlepsze?
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witaj. Przy odległości od ściany 5cm,żadne nie zagrają dobrze.Stereofonia,przestrzeń,równowaga tonalna nie będą zachowane.Musisz tak kombinować,aby co najmniej 0,50m od tylnej ściany i 0,80m od bocznych(to jest minimum!)
 

raf44

New member
Nawet te z przednim basreflexem, chyba lepszy będzie przedni od tylnego?

A jak wymienione zestawiki jest tam jakiś godny uwagi ?
 

marecki6

New member
Bez reklam
jaka masz powierzchnie ? jaki stosunek muza/kino ? jaka muza ? czego szukasz jezeli chodzi o brzmienie ? i przede wszystkim jaki budzet ?
 
Ostatnia edycja:

raf44

New member
Powierzchnia 20m2 (4x5m) 60% kino 40% muzyka (pop jazz - takie spokojne klimaciki) wszystko słuchane niezbyt głośno.
Budżet na głośniki ok. 1100zł - te które wymieniłem na początku się mieszczą w tym budżecie i chyba nie są najgorsze. Ampli... tu jeszcze temat otwarty ale skłaniam się w stronę VSX-819 lub ewentualnie RX-V465.
 

adamo_

New member
Bez reklam
Witaj. Przy odległości od ściany 5cm,żadne nie zagrają dobrze.Stereofonia,przestrzeń,równowaga tonalna nie będą zachowane.Musisz tak kombinować,aby co najmniej 0,50m od tylnej ściany i 0,80m od bocznych(to jest minimum!)


nie strasz ze pół metra od ściany , ja mam pokój o szerokości 3,70 więc prawie przy ławie pomiędz TV a kanapą wychodzi :)
 

fazer58

Member
Bez reklam
Widzisz,"adamo",pewnych rzeczy w stereo,nie da się ominąć.Jeżeli chce się dobrze,musi tak być:) Można przemeblować cały pokój,ale kolumny trzeba od ściany odsunąć.
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
fazer58 ... kol.adamo napisał:
"kolumienki mają stać ok.5-6 cm od ściany (tył)",
czyli ... to nie jest stereo.
Osobiście, fronty stoją mniej więcej jak pisał fazer58 a tyły tak jak proponuje adamo.
Wszystkie bassrefex z przodu, oprócz suba (ten ma z dołu).
 
Ostatnia edycja:

raf44

New member
Niestety nie zawsze da się tak przemeblować by dobrze ustawić kolumny :( zresztą jedno już przeszedłem gdy kupiłem tv więc na razie na zmianę ustawienia nia ma szans, a co byście polecili z zaproponowanych na poczatku tematu zestawów?
 

mat74

Well-known member
Bez reklam
zadny!
moglbys cos wykombinowac z tego, gdybys troche zwiekszyl budzet i pomyslal o porzadniejszych monitorach +sub ;)
 

fazer58

Member
Bez reklam
Witam.
fazer58 ... kol.adamo napisał:
"kolumienki mają stać ok.5-6 cm od ściany (tył)",
czyli ... to nie jest stereo.
Osobiście, fronty stoją mniej więcej jak pisał fazer58 a tyły tak jak proponuje adamo.
Wszystkie bassrefex z przodu, oprócz suba (ten ma z dołu).
Hmm... Ja zrozumiałem,że przednie kolumny mają stać 5cm od ściany(tył kolumny w odległości 5cm od ściany).Jeżeli to mają być głośniki efektowe... to nawet 4cm moze być;) Sorki za pomyłkę. Pozdrawiam.
 

raf44

New member
Chciałbym tylko przypomnieć że ma to być budżetowy zestaw, nie jestem audiofilem ale zapewne taki zestaw bedzie lepiej grał od zestawów all in one. Poza tym jest bardziej uniwersalny np gdy uszkodzi się dvd. Więc może mi poradzicie co dobrego wybrać przy tym budżecie :D
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Frazer58 ... cholerka, teraz to już nie wiem. Zrozumiałem , że "tył" to kolumny "tylne", a może jest tak jak Ty zrozumiałeś ?
Swoja drogą dalej pisze o frontach. Raf44 ... napisz wyraźnie, czy ten "tył" to tylne kolumny, czy "tył" frontów? jesli to 'tył" frontów to kilka cm to zdecydowanie za blisko , Frazer58 ma racje.
Kilka porad, dla stereo:
http://www.hifi.pl/porady/ogolne/ustawap.php ,
http://www.hifi.pl/porady/ogolne/pokoj-podstawy.php ,
http://www.abc55555.republika.pl/audio/ustaw.htm ,
http://audioton.republika.pl/akustyka.html ,
 

raf44

New member
Wyjaśniam fronty mają stać 5-10 cm od ściany, w zależności od ich głębokości. I tu nie ma pola manewru muszę złamać zasady ustawień kolumn :(
 

masonn

New member
Z tego co wymieniłes to według mnie zecydowanie Taga-606 tyle że do Jazzy to raczej blado wypadają jak więszkośc budżetowych zestawów.Tania kolumna ma to do siebie że o ile w kinie zagra jako tako lub nawet dobrze to odwzorowanie instrumentów stanowi spory problem.Krótko mówiąc im ambitnijesza muzyka tym gorzej się zaprezentuje.
 

masonn

New member
Jakoś skłaniam się ku sprzecie Yamahy.Nie ma specjalnego powodu.Oba te ampliki jakoś nie różnią się znacząco w odsłuchu.Może w Yamaszka jest nieco dynamiczniejsza w stereo ale to może być moje subiektywne wrażenie.Cena podobna.Pionek ma dodatkowo port USB który pewnie i tak masz w DVD.Na Yamahe z poslkich żródeł masz 3 lata gwary a na pionka chyba 2.
 
Do góry