tx-p42x60e

syriusz7092

New member
Witam,
przymierzam się do zakupu plazmy (panasonic tx-p42x60e) i stąd moje pytanie:
Czy będą jakieś problemy z oddaniem tv na gwarancję z powodu zakończenia produkcji plazm przez panasonic?
 

syriusz7092

New member
Odległość do tv ok 2,6m, używany będzie to oglądania telewizji naziemnej 95% oraz dvd i blu-ray 5%.
1. Istnieje jakaś alternatywa, plazma (lg, samsung) do 1,5tyś godna uwagi zamiast 42x60e? (jakby się nie udało kupić panasa)
2. Tv poradzi sobie z obrazem FHD z blu-ray'a? (jak się ustawi sygnał wyjściowy 720p to powinno działać?)
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Witam
Telewizor poradzi sobie z full-hd.Mozesz ustawic w zewnetrznym zrodle sygnalu 720p, 1080i, 1080p.zawsze bedzie obraz w telewizorze.
tx-p42x60e mozna kupic w tesco lub na allegro.
 

syriusz7092

New member
Plazma kupiona, czy przez pierwsze kilkadziesiąt godzin używania telewizora trzeba jakoś szczególnie uważać? (np. wygrzanie panelu pdp przez nie zmienianie ustawień obrazu [normalny])
 

Alkor

New member
Bez reklam
Chociaż oficjalnie zamknąłeś temat ;), pozwolę sobie napisać jeszcze kilka zdań o tej plazmie.
Dwie największe wady pewnie już zauważyłeś - słabą czerń i kontrast w dzień przy świetle zewnętrznym (brak filtra) oraz niewielką rozdzielczość poziomą, zaledwie 1024 pikseli, ale przy 2.6 m nie powinna mocno dokuczać - z drugiej strony bliżej siadać raczej nie należy, bo ziarnistość obrazu będzie ewidentna.

Poza tymi niedostatkami, ta tania plazma wypada znakomicie pod względem jakości obrazu - świetna czerń (0.02-0.03 cd/m2!!!), która po względem poziomu, a przede wszystkim jednorodności (brak chmurek, jasnych narożników itp.), kątów bije na głowę praktycznie wszyskie LED-y za dowolnie duże pieniądze, bardzo dobra plastyczność i głębia, niezła jasność i odtwarzanie ruchu, naturalne, wierne kolory po odpowiedniej kalibracji.
Do oglądania telewizji cyfrowej i DVD w zaciemnionym pokoju nadaje się świetnie, filmy na Blu-ray wypadną znakomicie, ale matryca 1024x768 ma swoje ograniczenia, a skala, wielkość obrazu 42" z dystansu 2.6 m nie rzuci na kolana (szczególnie z filmami 2.39:1) - inaczej mówiąc, w tych warunkach da się bez problemów oglądać dobre realizacje BD na telewizorze... 65", co oczywiście nie będzie nigdy tanie - np. fatastyczna plazma Panasonic 65VT60 jeszcze do dostania za ok. 8000-10000 zł ;).

Albo zainteresuj się projektorami - za mniej niż 3000 zł można kupić niezły rzutnik 1080p 3D(!) (np. BenQ W1070 ~2800 zł), który da dobrej jakości obraz 80, 90, a nawet 140 cali, jeśli ktoś ma tyle miejsca na ekran - do projekcji filmowych z Blu-raya w kinie domowym właściwie bez konkurencji ze strony telewizorów z uwagi na cenę, przykładowo "niezły" Samsung 85HU7500 kosztuje 40000 PLN :). Kupujesz rozwijany ekran 80-90" zakrywający po rozwinięciu plazmę 42X60 i gotowe.

Jeszcze o ustawieniach, kalibracji Panasonika 42X60, bo niektóre propozycje jeżą włos na głowie nawet u Pana Stanisława Tyma ;). Ogólnie tryby dynamiczne, sklepowe, normalne (?) nadają się wyłącznie do straszenia na Halloween i psucia obrazu - jedne bardziej, inne trochę mniej.
Jedynym "używalnym" trybem fabrycznym jest Film Rzeczywisty, który można jeszcze trochę poprawić ujmując delikatnie zieleni i czerwieni oraz dodając niebieskiego w balansie bieli RGB offset/gain - albo zapłacić 300-400 zł za profesjonalną kalibrację. Oczywiście jeśli komuś bardzo zależy, aby wycisnąć 100% możliwości odbiornika i oglądać filmy tak, jak zostały zrealizowane przez reżysera i kolorystów.
Ostatnia uwaga dotyczy rzecz jasna wszystkich telewizorów i projektorów na rynku niezależnie od ceny.

Pozdrawiam.
 

digitalus

Banned
Witam
Wybor trybu obrazu to sprawa bardzo indywidualna.Podoba mi sie tryb kino ale najczesciej w dzien ustawiam tryb normalny.Moja plazme "wygrzewalem" chyba ponad 3000 godzin i jakosc obrazu jest bardzo dobra.Tryb kino bardzo dobrze sprawdza sie warunkach nocnych.
Nizej dobrze znane zdjecia:) tryb normalny
syganal sd tez wyglada dobrze w trybie normalnym, 4 zdjecie
DSCF5296d_nqrxhnn.jpg


DSCF5315d_nqrxhnh.jpg

DSCF4892d_nqrxhne.jpg




DSCF3501d_nxnrpnr.jpg

DSCF3645d_nxnhqhq.jpg

DSCF3016J_nsnrrhp.JPG
 
Ostatnia edycja:

syriusz7092

New member
(...) Dwie największe wady pewnie już zauważyłeś - słabą czerń (...) oraz niewielką rozdzielczość poziomą, zaledwie 1024 pikseli (...) Albo zainteresuj się projektorami - za mniej niż 3000 zł (...)

Czerń w porównaniu do poprzedniego tv (crt) jest dużo lepsza.
W crt miałem rozdzielczość 768x576 (PAL), teraz jest 1024x768 to oglądania tv naziemnej wystarczy.
Znacząco wzrosła przekątna z 21" na 42":bober:.
Projektor fajny bajer ale jak zobaczyłem ceny ekranów to się przeraziłem.
 
Ostatnia edycja:

Dru

Moderator
dziś zakupiłem tenże TV, ale stwierdziłem fakt, że na każdym sygnale ustawia 50hz pomimo ustawienia w opcjach na 100hz. Czy też tak macie?
 

digitalus

Banned
dziś zakupiłem tenże TV, ale stwierdziłem fakt, że na każdym sygnale ustawia 50hz pomimo ustawienia w opcjach na 100hz. Czy też tak macie?
W mojej plazmie tez tak jest tzn np po nacisnieciu dwa razy przycisku info np kanale tvp1 hd pojawia sie informacja 1080i /50hz / szeroki.Nie ma sie czym przejmowac to poprawny komunikat.Tak nadawany jest kanal tvp1hd.W przypadku innego zrodla sygnalu w ktorym jest mozliwosc zmiany z 50 hz na 60 hz np w tunerze satelitarnym na ekranie telewizora pojawia sie informacja 60hz.
 
Ostatnia edycja:

digitalus

Banned
Zmiana odswiezania z 50hz na 100hz powoduje ze migotanie ekranu jest mniejsze.Niektore osoby dostrzegaja duza zmiane po ustawieniu na 100 hz.
Ustawilem na 100 hz.
Jesli w zewnetrznym zrodle sygnalu jest mozliwosc zmiany z 50hz na 100hz to na ekranie pojawi sie w okienku 100hz.
Sprawdzilem po poldaczeniu tunera satelitarnego z mozliwoscia zmiany w tunerze z 50 na 60hz na ekranie jest informacja ze zewnetrzne zrodlo sygnalu ma odswiezanie 60hz.
 
Ostatnia edycja:

Brazylia123

New member
Witam może to komuś pomoże przy wyborze , tv zakupiony zdecydowałem się na panasonic 42 x 60 , obraz bo to jest chyba najważniejsze w tym przedziale cenowym na kanałach HD typu nsport , canal + sport szczegółowy , bez " widocznego efektu kompresji " mimo tylko rozdzielczości natywnej 1024 komfortowo się ogląda . Głębia czerni moim skromnym zdaniem bardzo dobra , adekwatna do klasy segmentu tv i jego ceny 1300zł , wierność oddania kolorów bardzo naturalne zwłaszcza kiedy oglądamy filmy o tematyce przyrodniczej 720 p , 1080p nie posiadam w tej rozdzielczości .
Płynność w ruchu , po mimo braku układu kompensacji IFC , uważam że nie ma skoków , szarpań przy przesuwającej się kamerze np. relacje piłki nożnej .
Być może nowe modele led panasonic mają też dobrą czerń ,ale ja postawiłem na tą plazmę .
Kwestia często poruszana buczenia , bzyczenia ( chyba od zasilacza impulsowego / przetwornicy ) u mnie dopiero jak się przyłoży ucho do obudowy to lekkie bzyczenie oczywiście jest , nie jest to coś uciążliwego w normalnym użytkowaniu , obcowaniu z tv .
Odblaski , rolety załatwiają sprawę moim skromnym zdaniem .
Reasumując jeżeli ktoś szuka w niskiej kwocie tv , którego będzie wykorzystywał do platformy cyfrowej typu nc+ i filmy nie koniecznie 1080p , a 720 p myślę że powinien rozważyć ten tv w tej przystępnej cenie .

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za dyskusję i pomoc wyborze .
 

Dru

Moderator
witam
czy ktoś korzysta z modułu CAM (CI) z jakiejkolwiek telewizji cyfrowej/satelity cyfrowej? Zastanawiam się czy ten model prawidłowo obsługuje taki moduł. Nie można znaleźć takiej informacji
 
Do góry