TW9200 po kalibracji

Meloman69

New member
Bez reklam
Właśnie jestem świeżo po kalibracji mojego "ukochanego" TW9200.
Jak się okazało, ustawienia fabryczne i moje własne były dalekie od ideału. To co zaskoczyło, to brak możliwości idealnego ustawienia gammy i przestrzeni kolorów. Dodatkowo, według kalibrującego obraz nawet w trybie Eco jest zbyt jasny (podobno sporo powyżej obowiązujących standardów). W tym celu poza niższym trybem lampy ustawiono także opcję Superwhite... No tak, ale przy oglądaniu ciemnych scen okazało się, że ta opcja ucina dolne pasmo. Nie do przyjęcia. Również tryb Eco, projektor po kalibracji średnio mnie zadowolił. Obrazowi zwyczajnie brakowało dynamiki. Anulowałem więc tryb Superwhite i przywróciłem normalny tryb pracy lampy.
Konkluzje - obraz po kalibracji jeżeli chodzi o reprodukcję kolorów dużo bardziej mi się podoba. Tutaj jest bardzo duży plus. W trybie normal i bez Superwhite obraz jest bardzo dynamiczny, a przy tym nie nachalny. Bliżej mu do klimatu rodem z prawdziwego kina. Jeżeli scena np. kręcona jest przy zachodzi słońca, to teraz to widać. Wcześniej niekoniecznie. Zdecydowanie bardziej wolę ten rodzaj reprodukcji. Czernie z włączonym Autoirysem wyglądają świetnie, choć czasami, bardzo rzadko, można mieć lekkie zastrzeżenia (nieoświetlony obiekt na mocno jasnym tle).
Czy żałuję kalibracji? Początkowo troszkę tak, ale po zwiększeniu mocy lampy i przywróceniu pełnego zakresu dla czerni uważam uczciwie, że obraz jest świetny.
 
Ostatnia edycja:

Andrzej444

New member
Witaj, możesz napisać trochę więcej o kalibracji. Kto robił, jakim sprzętem, ile trwało ustawianie no i za ile?
Dzięki za odpowiedź
 
D

Deleted member 121090

Guest
Właśnie skrobnij parę słów, bo jestem dwa dni po kalibracji mojego 55VT30.
Możemy porównać własne odczucia.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Tak wyglądają wykresy po kalibracji:
 

Attachments

  • TW9200 po kalibracji.jpg
    TW9200 po kalibracji.jpg
    55,1 KB · Wyś: 63
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
W uzupełnieniu dodam:
1. poziom szczegółowości ciemnych scen - bez zmian, ale tu już wcześniej był referencyjnie. Wszystkie czarne kwadraty, łącznie z "1" widoczne.
2. poziom jasnych szczegółów - poprawa. Widoczne są już kwadraty dla poziomu "253", choć bardzo słabo. Nie widać kwadratów dla "254";
3. colorbands - poprawa, ale wciąż nie wszystkie pola zostały rozdzielone.
 

Attachments

  • blacktest.jpg
    blacktest.jpg
    4,6 KB · Wyś: 96
  • whitetest.jpg
    whitetest.jpg
    4,8 KB · Wyś: 86
  • colorbands.jpg
    colorbands.jpg
    9,9 KB · Wyś: 84

m.grewert

New member
Dodatkowo, według kalibrującego obraz nawet w trybie Eco jest zbyt jasny (podobno sporo powyżej obowiązujących standardów). W tym celu poza niższym trybem lampy ustawiono także opcję Superwhite... No tak, ale przy oglądaniu ciemnych scen okazało się, że ta opcja ucina dolne pasmo. Nie do przyjęcia. Również tryb Eco, projektor po kalibracji średnio mnie zadowolił. Obrazowi zwyczajnie brakowało dynamiki. Anulowałem więc tryb Superwhite i przywróciłem normalny tryb pracy lampy.

Kolego to raczej masz źle skonfigurowane swoje źródło a nie projektor. Opcja superwhite ucina tylko obraz poniżej bitu 16, czyli tak gdzie działają monitory komputerowe a nie odtwarzacze wideo. Nawet na planszy testowej masz na pasku nr. 16 napisane "reference black". Może skontaktuj się z osobą ktora Ci kalibrowała by Ci pomogła poprawnie ustawić źródło.
 
Do góry